MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas rewolucja w Kodeksie pracy. „Przeciętny Niemiec już teraz pracuje tygodniowo o pięć godzin krócej od Polaka"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Blisko 70 proc. Polaków wybrałoby czterodniowy tydzień pracy po 8 godzin dziennie, niż 5 dni po 6,4 godziny. Jednocześnie ankietowani w większości stwierdzili, że w wyniku wprowadzenia 4-dniowego modelu pracy, dochody zarówno pracowników jak i firm pozostaną na tym samym poziomie. Za granicą skracanie wymiaru pracy staje się normą. – Przeciętny Niemiec już teraz pracuje tygodniowo o pięć godzin krócej od Polaka – komentuje Sylvia Johnson, Preply.

Spis treści

Skrócenie czasu pracy w Europie. Te kraje prowadzą testy

Począwszy od lutego 2024 roku, 45 niemieckich firm przez sześć miesięcy będzie pracować nie pięć, a cztery dni – a to wszystko przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia i utrzymaniu stuprocentowej wydajności. Jednym z pomysłodawców eksperymentu jest organizacja 4 Day Week Global, która podobne projekty zrealizowała już między innymi w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Rezultaty wszędzie były zbliżone. Pracownicy wykazywali większą produktywność i zadowolenie z wykonywanych obowiązków.

– Wyniki badania rozpoczętego właśnie w Niemczech mogą stać się kolejną cegiełką, która przyczyni się do zmiany przepisów. Już niemal cała Europa powoli podąża w kierunku skracania czasu pracy. Niemcy są w tym mistrzami. Przeciętny Niemiec już teraz pracuje tygodniowo o pięć godzin krócej od Polaka – komentuje Sylvia Johnson, Preply.

Ekspertka przytacza ostatni raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który „potwierdził, że w Europie systematycznie ogranicza się czas pracy". – Europejczycy, zwłaszcza młodzi, nie chcą spędzać całego życia w biurze – podkreśla.

Jak wynika z analizy Preply wykonanej na podstawie danych Eurostatu, w 2021 roku Polacy rocznie przepracowali średnio 1848 godzin, co dało nam pierwsze miejsce w całej Unii Europejskiej. Z kolei, wspomniani Niemcy „przepracowali 1574 godzin". Z kolei najdłuższym, 41 godzinnym tygodniem czasu pracy mogą się pochwalić Grecy. Dla porównania w Polsce jest to 40,5 godziny. Z drugiej strony najkrótszy tydzień pracy występuje w Holandii i wynosi 33,2 godziny.

– W firmach zagranicznych wprowadzanie rozwiązań skupiających się na wellbeing pracowników to już standard. Chodzi nie tylko o sam czas pracy, ale także o jej elastyczność. To ważne, aby polskie firmy, które chcą się otwierać na pracowników międzynarodowych, zrozumiały, jak ważne staje się dbanie o ich dobrostan. Zadowolony pracownik to pracownik produktywny i lojalny – podkreśla Johnson.

4-dniowym tydzień pracy także w Polsce

Polska plasuje się w czołówce krajów, w których pracuje się najwięcej w Europie. Według szacunków Eurostatu zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby przepracowanych godzin w tygodniu ze średnią 40,4 godz. Dla porównania: we Francji od 2002 roku obowiązuje 35-godzinny model pracy, a Holendrzy pracują 33,2 godz. tygodniowo.

Zdaniem 68 proc. Polaków wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy po 8 godzin dziennie byłoby lepszym rozwiązaniem, niż 5 dni po 6,4 godziny – wynika z badania ClickMeeting. Z kolei drugie rozwiązanie wybrałoby 23 proc. osób, a 9 proc. nie ma na ten temat wyrobionej opinii.

Ankietowani zostali również zapytani w pytaniu wielokrotnego wyboru o ewentualne skutki wprowadzenia 4-dniowego modelu pracy. Respondenci odpowiedzieli, że ich zdaniem dochody zarówno pracowników jak i firm pozostaną na tym samym poziomie (40 proc. wskazań), pracownicy zarobią mniej (15 proc.), zarówno pracownicy jak i pracodawcy zarobią więcej (14 proc.), obie grupy otrzymają mniej (12 proc.), nie ma zdania na ten temat (11 proc.), pracodawcy zarobią mniej (10 proc.), większe dochody osiągną wyłącznie przedsiębiorcy (8 proc.). Z kolei 7 proc., twierdzi, że 4-dniowy tydzień pracy zwiększy jedynie zarobki pracowników.

Krótszy tydzień pracy, a wydajność pracowników

Jak tłumaczył nam niedawno Wojciech Mulik z ClickMeeting, nawet 44 proc. badanych pracowników uważa, że skrócenie tygodnia czasu pracy mogłoby zwiększyć nasze zaangażowanie i produktywność, co docelowo byłoby dla nas dobrym rozwiązaniem.

– 66 proc. ankietowanych jest w ogóle za wprowadzeniem krótszego tygodnia pracy, natomiast równocześnie blisko co piąty badany twierdzi, że takie rozwiązanie może zmniejszyć naszą produktywność, a 29 proc. twierdzi, że nasz produktywność nie ulegnie zmianie – wyjaśnia.

Ankietowani w najnowszym badaniu wskazali, że jeżeli nie byłoby możliwości wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy, to dodatkową motywacją byłoby oferowanie pracy zdalnej lub hybrydowej (54 proc.), 28 proc. nie ma zdania na ten temat, a 18 proc. uważa, że nie motywowałoby ich to bardziej do wykonywania obowiązków. Respondenci zostali zapytani również o to, czy Polacy chętnie wykorzystują nowoczesne, cyfrowe narzędzia do pracy.

Nawet 68 proc. sądzi, że tak, 16 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat, 10 proc. uważa, że niechętnie, a 6 proc. twierdzi, że nie mamy możliwości i czasu, aby się tym zająć.

Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting podkreśla z kolei, że w dyskusji na temat wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy musimy brać pod uwagę efektywność, wysokość dochodów firm oraz wpływ tego rozwiązania na konkretne branże.

– Naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA przeprowadzili badanie, które objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających około 2,9 tys. osób. Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia pracy spowodowało u 71 proc. pracowników mniejsze wypalenie zawodowe, a liczba absencji z powodu chorób zmniejszyła się o 65 proc. Dodatkowym plusem było to, że przychody firm objętych badaniem nie spadły, po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły (średnio o 1,4 proc.) – komentuje.

Work-life-balnce w polskich realiach. Co mówią pracownicy?

38 proc. respondentów uważa, że sezonowo miewa bardziej pracowite miesiące, ale czują się w swojej pracy dobrze. Jednocześnie 28 proc. ankietowanych jest zdania, że udaje im się zachować odpowiedni work-life balance. Jednak 27 proc. twierdzi, że jest przepracowanych, a 7 proc. nie ma zdania na ten temat.

Ankietowani zostali też zapytani o ocenę sprawności działań w ich firmach – 41 proc. uważa, że są one optymalne, a 26 proc. twierdzi, że wymagają one poprawy. Natomiast 19 proc. sądzi, że procedury / zasady powinny zostać uproszczone, a 14 proc. nie ma wyrobionej opinii. W odpowiedniej efektywności oraz sprawności działań w firmach pomocne mogłoby być korzystanie z nowych technologii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czeka nas rewolucja w Kodeksie pracy. „Przeciętny Niemiec już teraz pracuje tygodniowo o pięć godzin krócej od Polaka" - Strefa Biznesu