MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kąpielisko w Koszalinie, ścieżki rowerowe na wale

Jakub Roszkowski [email protected]
Wstępną wizualizację zbiornika retencyjnego na Dzierżęcince przygotował Tomasz Płowens, dyrektor ZMiUW w Szczecinie. Obiekt ma mieć około 800 metrów długości, pojawi się na terenach obok CSSP i galerii Atrium. Będzie się można w nim kąpać, bo woda w górnej części Dzierżęcinki ma nawet II klasę czystości.
Wstępną wizualizację zbiornika retencyjnego na Dzierżęcince przygotował Tomasz Płowens, dyrektor ZMiUW w Szczecinie. Obiekt ma mieć około 800 metrów długości, pojawi się na terenach obok CSSP i galerii Atrium. Będzie się można w nim kąpać, bo woda w górnej części Dzierżęcinki ma nawet II klasę czystości. Materiały ZMiUW
Sztuczny zbiornik i plaża na Dzierżęcince to nie jedyna atrakcja, która pojawi się w 2015 roku w regionie. Projekt ochrony okolic Koszalina przed powodzią przewiduje więcej niespodzianek. Zwłaszcza nad jeziorem Jamno.

Zbiornik retencyjny na Dzierżęcince (patrz grafika) w okolicach galerii handlowej Atrium, wraz z plażami i hotelami, pojawi się już w 2014 roku. Tymczasem do 2015 roku mają się zakończyć wszystkie prace, przewidziane w gigantycznym, wartym blisko 60 mln zł projekcie. Przygotowano go w Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Nosi nazwę "Zabezpieczenie przeciwpowodziowe zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalin".

Inwestycję podzielono na pięć etapów. Wszystko zacznie się od wspomnianej już budowy zbiornika retencyjnego, na sfinansowanie którego są już zapewnione pieniądze. Obiekt pojawi się w okolicach galerii Atrium i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Ma pełnić, obok zabezpieczenia powodziowego, funkcje turystyczne - stanowić m.in. kąpielisko.
Pozostałe etapy także mają być współfinansowane przez Unię Europejską, a - jak zapewniał w sobotę wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski - jest niemal pewne, że również zostaną zatwierdzone i otrzymają dotację.

Kolejne etapy przedsięwzięcia to modernizacja i odbudowa brzegów morskich oraz ochrona Mierzei Jamneńskiej. W ramach tego etapu pojawią się wały przeciwpowodziowe po północno - wschodniej stronie jeziora Jamno (okolice Łazów), na których będzie można jeździć rowerami.
Zbudowane zostaną też wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim. Wrota staną 50 metrów od istniejącego mostu.

Sam kanał ma być pogłębiony do 3 metrów i poszerzony do 30 metrów. Wydobyty piasek ma posłużyć do przygotowania plaży obok zbiornika retencyjnego w Koszalinie. Brzegi Kanału mają być wzmocnione.

Sam most ma być wymieniony na most rozsuwany, by umożliwić żeglugę z Bałtyku do Jamna. - Tu jednak jest pewien szkopuł, bo most należy do Starostwa Powiatowego w Koszalinie i to więc ono będzie musiało go sfinansować - mówił Tomasz Płowens, dyrektor ZMiUW.
W następnym etapie zabezpieczony wałami ma być północno - zachodni brzeg Jamna. To ma ochronić przed powodzią Mielno i Unieście. Na wałach również pojawią się ścieżki rowerowe.
Etap czwarty to budowa stopnia na wypływie z jeziora Lubiatowo, a etap piąty to remont koryta rzeki Dzierżęcinki od zbiornika retencyjnego aż po elektrownię wodną w Jamnie.

- W historii ZMiUW nie było jeszcze tak ogromnych dotacji. A co ważne, te dotacje będą służyły mieszkańcom Koszalina i Mielna. Projekt jest świetny - podsumował Jacek Chrzanowski, prezes WFOŚiGW, który w sobotę zatwierdził dotację w wysokości 4,125 mln zł na budowę zbiornika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński