Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje trójwymiarowy plan Szczecinka

Rajmund Wełnic [email protected]
Henryk Salnik z firmy Geosystem pracuje nad wirtualnym planem Szczecinka w Google Earth.
Henryk Salnik z firmy Geosystem pracuje nad wirtualnym planem Szczecinka w Google Earth.
Szczecinek, jako pierwsze miasto w regionie koszalińskim, rozpoczął opracowywanie wirtualnego planu miasta w Google Earth.

Jak już dziś odbyć wirtualną podróż po Szczecinku?

Jak już dziś odbyć wirtualną podróż po Szczecinku?

- ze strony www.earth.google.com/intl/pl/download-earth.html pobierz program Google Earth
- ze strony www.sapik.pl w dziale "zwiedzamy miasto" pobierz nakładkę Szczecinek. kmz
- uruchom nakładkę Szczecinek. kmz
- aby program działał płynnie, należy odznaczyć zakładkę "teren" w menu warstwy po lewej stronie ekranu
- przy wyjściu z programu zapisz zmiany, a wirtualny plan Szczecinka zostanie w komputerze

Google Earth to satelitarna mapa całego świata dostępna w internecie. Dzięki niej można z lotu ptaka zobaczyć niemal każdą miejscowość. Na trójwymiarowym planie można umieszczać nawet zdjęcia (także w formacie 3D) poszczególnych budynków.
Serwis Google Earth daje tylko możliwość sporządzenia takiego planu i umieszczenia go w sieci. Samą pracę przy odwzorowaniu ulic i budynków muszą jednak wykonać internauci.

- To dość proste zadanie, ale niestety bardzo pracochłonne - mówi Henryk Salnik ze szczecineckiej firmy Geosystem, która na zlecenie Samorządowej Agencji Promocji i Kultury opracowuje wirtualny plan miasta.

Pomysł na ulokowanie Szczecinka w Google Earth zrodził się przy okazji przygotowania oferty dla inwestorów w specjalnej strefie ekonomicznej.
- Dla nas to jeszcze jeden ze sposobów promocji Szczecinka przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii - mówi Adam Wyszomirski, szef SAPiK-u.
W pierwszym etapie powstaje dokładny plan miasta z siecią ulic i 35 najważniejszymi budowlami (m.in. ratusz, kościół Mariacki). Agencja za jego opracowanie zapłaci 10 tys. zł. W następnych etapach plan będzie uszczegóławiany.

Praca jest iście benedyktyńska. - Nie wykorzystujemy tła z Google Earth, bo satelitarny obraz Szczecinka jest na nim zbyt niedokładny, widać jedynie zarys głównych ulic - wyjaśnia Henryk Salnik. - Na tę strukturę nakładamy nasze opracowanie na bazie planu miasta.

Każdy budynek trzeba dokładnie sfotografować, aby można je było oglądać z każdej strony. Do tych wszystkich zadań służy darmowy program SkechUp do ściągnięcia z internetu.

- Poradzi sobie z nim każdy średnio zaawansowany internauta - mówi Henryk Salnik. - Tak przygotowany materiał wysyła się do Googla, a oni po zaakceptowaniu w ciągu 2-3 miesięcy umieszczają go w sieci.

Na razie wirtualny spacerek po Szczecinku jest możliwy po ściągnięciu odpowiedniej nakładki ze strony internetowej SAPiK-u (jak to zrobić piszemy w ramce). Wkrótce jednak ma się pojawić w Google Earth w sieci, bo plan czeka już na akceptację.

Twórcy wirtualnego planu Szczecinka zapraszają do współpracy internautów. Dzięki temu wędrówka po mieście będzie jeszcze bardziej realistyczna, bo teraz większość budynków to jedynie bezimienne bryły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!