MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Moniuszkowski koncert symfoniczny i koncert kameralny z wykładem architektonicznym

OPRAC.:
Joanna Boroń
Joanna Boroń
5 maja 1819 roku w Ubielu urodził się Stanisław Moniuszko herbu Krzywda. Koszalińska szczególnie pamięta o urodzinach swego patrona i przynajmniej jeden koncert symfoniczny w tym okresie wypełniony jest muzyką, skomponowaną przez ojca polskiej opery narodowej. Taki koncert koszalińscy filharmonicy szykują na 10 maja. Dzień wcześniej Filharmonia zaprasza na koncert z "wkładem" architektonicznym.

W tym roku w piątek 10 maja przed koszalińską publicznością wystąpi młody polski tenor Dominik Sutowicz, mający w dorobku m.in. takie Moniuszkowskie kreacje, jak Stefan w „Strasznym dworze” w reżyserii Davida Putneya w Teatrze Wielkim Operze Narodowej czy Jontek w koncertowym wykonaniu „Halki” w Filharmonii Berlińskiej, zarejestrowanym i wydany na płycie kompaktowej przez wytwórnię Naxos.

Z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod batutą jej pierwszego dyrygenta Jakuba Chrenowicza Dominik Sutowicz wykona słynną arię z kurantem ze „Strasznego dworu”, arie Jontka „I ty mu wierzysz…” i „Szumią jodły…” z „Halki”, arię Kazimierza „Od twojej woli” z „Hrabiny” i arię Idamora z opery „Paria”. Moniuszkowski repertuar uzupełni sama orkiestra Intradą do „Strasznego dworu”, uwerturą do „Verbum nobile” i Mazurem ze „Strasznego dworu”.

Drugą część pierwszego majowego koncertu symfonicznego wypełni III Symfonia Grażyny Bacewicz. Przedsięwzięcie wsparło Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach programu TUTTI.PL. Dodatkowo przed koncertem w foyer filharmonii zagości żeński chór kameralny „Kanon” z Cewlina z niedługim recitalem, złożonym wyłącznie z pieśni Stanisława Moniuszki.

Dzień wcześniej, w czwartek 9 maja o godzinie 18 w Filharmonii Koszalińskiej odbędzie się trzecie i ostatnie w tym sezonie spotkanie w cyklu „Kompozycja – architektura i muzyka”.

W pierwszej części, muzycznej, zagrają razem siostry – na co dzień instrumentalistki w filharmonicznej orkiestrze. Koszalinianie znają z pewnością flecistkę Joannę Antolak-Bielak i oboistkę Iwonę Przybysławską z ich występów podczas kameralnym koncertów na Rynku Staromiejskim, a także w duecie z towarzyszeniem naszej orkiestry symfonicznej. Tym razem na fortepianie będzie im akompaniować Dorota Kuryło, a w programie koncertu znajdą się m.in. utwory Roberta Schumanna i Philippe’a Gauberta.

Wykład architektoniczny w drugiej części spotkania wygłosi prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz - kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest autorką m.in. siedziby Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, stadionu miejskiego w Białymstoku i Galerii Warmińskiej w Olsztynie.

Od wyjazdu na studia do Stanów Zjednoczonych w ramach wymiany między Iowa State University w Ames w roku akademickim 1974-1975 Ewa Kuryłowicz poświęca uwagę osobom z fizycznymi niepełnosprawnościami i ich funkcjonowaniu w otoczeniu. Napisała książkę „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym”.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera