Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 czerwca ruszają bezpłatne szczepienia przeciwko HPV

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Ta bezpłatna i dobrowolna szczepionka jest najskuteczniejszą formą profilaktyki.
Ta bezpłatna i dobrowolna szczepionka jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. archiwum polskapress
Od 1 czerwca dziewczynki i chłopcy w wieku 12 i 13 lat będą mogli przyjąć bezpłatną szczepionkę przeciw HPV. Rodzice i opiekunowie mogą w prosty sposób zapisać dziecko na szczepienie bezpośrednio w placówce, przez Internetowe Konto Pacjenta lub na bezpłatnej infolinii 989. Specjaliści nie mają wątpliwości - sukces akcji szczepień może w perspektywie 10-15 lat zmniejszyć zachorowalność na raka szyjki macicy nawet o 80 procent!

Ta bezpłatna i dobrowolna szczepionka jest najskuteczniejszą formą profilaktyki. Zapobiega rozwojowi wirusa w organizmie oraz uniemożliwia pojawienie się komórek nowotworowych. Dodatkową zaletą jest to, że nastolatkom wystarczy podać tylko dwie dawki szczepionki, zamiast trzech.

Ludzki wirus brodawczaka – czyli Human Papillomavirus (HPV) – może przerodzić się m.in. w raka szyjki macicy. To czwarty na świecie rak pod względem częstości występowania nowotwór złośliwych, warto wspomnieć, że zakażenie wirusem HPV może również prowadzić do rozwoju innych nowotworów. W Polsce każdego roku prawie 3 tysiące kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Jego śmiertelność oceniana jest na poziomie 50%.

Szczepienie jest bezpieczne i dobrze tolerowane. Odporność po przyjęciu szczepionki jest długotrwała, a poziom przeciwciał utrzymuje się dłużej niż po naturalnym zakażeniu HPV. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek. W wielu krajach, które od wielu lat prowadzą programy szczepień, dziś choroby nowotworowe wywołane przez brodawczaka, są rzadkością.

Do tej pory wiele samorządów finansowało szczepienia, głównie nastolatek - w naszym regionie takie szczepienia od 2009 roku finansował Koszalin. Rządowy program dedykowany jest też chłopcom, którzy mogą być nosicielami wirusa.

Rodzice i opiekunowie mogą w prosty sposób zapisać dziecko przez:

  • bezpłatną infolinię 989, która czynna jest 7 dni w tyg. od godz. 7:00 do 20:00,
  • e- rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta,
  • w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i młodzieży.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera