Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 ciekawostek o systemach lokalizacji samochodów

Adam Mirosiński
Andrzej Banaś
Nowoczesne systemy monitorowania pozwalają odzyskiwać skradzione pojazdy. Mimo że złodzieje zbroją się na potęgę, by uniemożliwić namierzenie aut, często zdarza się, że dzięki modułom wracają one do właścicieli. Nowe technologie dodatkowo przyczyniają się do łapania przestępców na gorącym uczynku.

Współczesne systemy monitoringu umożliwiają namierzanie pojazdów i zarządzanie flotą. Jednak dla zwykłych właścicieli samochodów nadal kluczowa jest skuteczność technologii lokalizacyjnych dająca pewność odzyskania skradzionego auta. Sprzyja temu technika stosowana przez grupy przestępcze. Samochody często trafiają na parkingi w celu „ostygnięcia” – złodzieje odstawiają pojazd i obserwują, czy zjawi się po niego policja. Auta namierzane są również w dziuplach – często ze złodziejami przyłapanymi na gorącym uczynku. Rynek obfituje przy tym w niezwykłe historie.

1. Zagłuszarki nie zawsze skuteczne

Największym „postrachem” wszystkich dostarczycieli systemów monitoringu bazujących na komunikacji satelitarnej GPS i GSM są – nawet najprostsze – zagłuszarki sygnałów. Są one za to bezradne wobec systemów wykorzystujących komunikację radiową o dedykowanych częstotliwościach. Zakłócić sygnał radiowy mogą co prawda niektóre urządzenia wykorzystywane przez wojsko, ale cywile praktycznie nie mają do nich dostępu. – A jeśli nawet którykolwiek z przestępców wszedłby w posiadanie tak profesjonalnego sprzętu, będziemy wiedzieć o tym, że sygnał naszego urządzenia jest zagłuszany. Wykorzystując odpowiednie narzędzia i tak trafimy na ślad modułu – wyjaśnia Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.

2. Samoloty, samochody i aparatura radionamiernicza

By zlokalizować sygnał modułu wykorzystującego komunikację radiową, niezbędna jest specjalna aparatura przechwytująca sygnał o określonej częstotliwości. W związku z tym w strukturach firm dostarczających tego typu urządzenia znajdują się tzw. ekipy poszukiwawcze, w których pracują wykwalifikowani operatorzy poszukujący zaginionych pojazdów wykorzystując specjalistyczne pojazdy oraz samoloty.

3. Zabezpiecza się prawie wszystko

Samochody osobowe, ciężarówki, motocykle, quady, ale i… ule, łodzie, kombajny, koparki czy kontenery. To tylko część obiektów, które można chronić i którymi zarządzanie ułatwiają systemy monitoringu. W związku z szerokim wachlarzem produktów oraz rozbudowanymi funkcjami współczesnych aplikacji, zabezpiecza się całe mnóstwo pojazdów i nie tylko.

4. SLR pod kontrolą

Ekskluzywne, wyjątkowe samochody to towar trudnozbywalny i złodzieje kradną je zazwyczaj na zlecenie. Co prawda próżno szukać w Polsce specjalistów pokroju Randalla „Memphisa” Rainesa, którego w filmie „60 sekund” grał Nicolasa Cage, jednak właściciele luksusowych pojazdów w naszym kraju również niepokoją się o swoje perełki. – W ciągu 20 lat działalności mieliśmy okazję zabezpieczać tak unikatowy samochód jak Mercedes McLaren SLR. Wielokrotnie montowaliśmy też moduły Gannet Guard Systems w Lamborghini (modele Aventador i Huracan), a naszymi stałymi klientami są właściciele Porsche – mówi Dariusz Kwakszys.

5. Kradną koparki razem z tirami i naczepami

Systemy monitoringu są często wykorzystywane do zabezpieczania maszyn budowlanych, które ze względu na gabaryty przewozi się na specjalistycznych naczepach z wykorzystaniem ciągników siodłowych lub za pomocą lawet. Zdarza się, że nie znika jedynie zabezpieczona maszyna, ale również cały zestaw. Specjaliści z Gannet Guard Systems wspominają, że na jednej z posesji zlokalizowano koparkę, natomiast kilka zabudowań dalej odnaleziono skradzioną lawetę. Do tej pory nie udało się ustalić, co stało się ze skradzionym samochodem dostawczym – tę sprawę bada policja. Niestety auto nie posiadało modułu lokalizacyjnego.

6. Monitoring może uratować życie motocyklisty
Zaawansowane moduły lokalizacyjne przeznaczone dla motocyklistów umożliwiają bieżące monitorowanie pozycji motocykla, skutera lub quada. Dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnej oraz systemu alertów, informują też o nieautoryzowanym przemieszczaniu się pojazdu czy demontażu urządzenia. Dodatkowo – co jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy – wykorzystując odpowiednie czujniki, w momencie wypadku automatycznie przesyłają informację o zdarzeniu do zdefiniowanych wcześniej odbiorców: bliskich motocyklisty, centrali alarmowej i odpowiednich służb ratunkowych

7. „Dziuple” pełne niespodzianek

Dziuple to nie tylko miejsca, w których złodzieje rozbierają i „przechowują” kradzione auta. Często są to centra nielegalnego biznesu, gdzie amatorzy cudzej własności ukrywają lub produkują nielegalny towar. – W przypadku wielu odnalezień namierzanych przez nas samochodów, w miejscach, w których były przetrzymywane, policja zabezpieczała dowody przestępczej działalności – mówi Mirosław Marianowski z Gannet Guard Systems. – We wrześniu przekazaliśmy policji koordynaty miejsca, w którym zaparkowano skradzioną Toyotę Land Cruiser. W trakcie prowadzonych czynności odkryto tam inne kradzione samochody, pocięte i rozebrane na części. Land Cruiser został odnaleziony w całości. W „dziupli” znajdowały się również spore ilości nielegalnego alkoholu, fabryka bimbru oraz narkotyki – dodaje.

8. Jak wygląda procedura odnajdowania skradzionego pojazdu?

Najpierw właściciel musi zadzwonić na policję. Później powinien zgłosić kradzież firmie, która zabezpiecza pojazd z wykorzystaniem systemu monitoringu. W zależności od wykorzystanej technologii, uruchamiana jest funkcja zdalnego poszukiwania lub w teren, w którym potencjalnie może znajdować się pojazd, udają się specjalne jednostki poszukiwacze. Po określeniu miejsca, gdzie zaparkowano samochód, informacja trafia na policję. To funkcjonariusze decydują, kiedy i jak zająć auto.

9. Polskie samochody lokalizuje się w całej Europie

Oferta firm lokalizujących nie dotyczy tylko Polski. Współpracują one z zagranicznymi jednostkami policji, przekazując im informacje o skradzionych pojazdach. Koordynacja działań nie różni się niczym w porównaniu do jej krajowego odpowiednika.

10. Odnajdują się nie tylko te zabezpieczone

Zdarza się, że w ramach namierzania jednego samochodu znajduje się kilka innych pojazdów. – Kilka lat temu, kiedy operator dyżurny otrzymał informację, że skradzione zostały dwa auta: Toyota Land Cruiser zabezpieczona systemem GanTrack i Kia Sportage pozbawiona tego rozwiązania. Po podjęciu akcji poszukiwawczej, która zakończyła się sukcesem, oba pojazdy zlokalizowano w tym samym punkcie. – Gdy o godzinie 6 rano weszliśmy do garażu, w którym według naszych danych znajdował się skradziony pojazd, znaleźliśmy dwa kompletne auta – Land Cruisera i Sportage – oraz masę części z innych pojazdów. Można powiedzieć, że poszkodowany odzyskał dwa samochody dzięki jednemu zabezpieczeniu – wyjaśnia Mirosław Marianowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 10 ciekawostek o systemach lokalizacji samochodów - Motofakty