Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni intelektualnie zawodnicy pokazali wielką klasę na mityngu

Redakcja
Bieg na sto metrów.
Bieg na sto metrów. Zdzisław Surowaniec
Niepełnosprawna intelektualnie młodzież z Podkarpacia walczyła w środę w Stalowej Woli na stadionie piłkarskim o sportowe trofea na IX Podkarpackim Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych.

Cykl treningów i zawodów

Misją Olimpiad Specjalnych jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną od ósmego roku życia wzwyż całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych w różnych olimpijskich dyscyplinach sportowych.

Skok w dal. Zdzisław Surowaniec

Skok w dal.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Organizatorem imprezy był Zespół Szkół Nr 6 oraz oddział regionalny Olimpiad Specjalnych. Krzysztof Chrustowski, dyrektor regionalny Olimpiad wspomniał, że mityng mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu władz miasta i powiatu stalowowolskiego, które zafundowały dyplomy, medale i wyżywienie.

CENNI WOLONTARIUSZE

Do Stalowej Woli zjechało ponad stu trzydziestu zawodników z szesnastu sekcji sportowych ze szkół specjalnych, ośrodków wychowawczych i warsztatów terapii zajęciowej. Stawką była wygrana w konkurencjach sportowych i wyjazd na ogólnopolski finał do Konina w przyszłym roku (wyniki podamy, kiedy tylko dostaniemy je od organizatorów).

Dużą rolę w przeprowadzeniu mityngu mieli wolontariusze - młodzież ze szkół średnich i gimnazjów. Opiekowali się zawodnikami w sposób, który umożliwiał udział niepełnosprawnych osób w konkurencjach. Zauważyliśmy nawet taką sytuację, że jeden z chłopców, który startował w biegu na sto metrów, biegł dopóki biegła przy nim opiekunka. Kiedy ta zatrzymała się, bo myślała, że jej podopieczny pobiegnie dalej sam, on też się zatrzymał na bieżni.

WSPOMAGANIE ROZWOJU

Celem Olimpiad Specjalnych jest wspomaganie rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez zapewnienie im udziału w treningach i współzawodnictwie sportowym. Naszym równie ważnym celem jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez szerzenie wiedzy na temat możliwości osób z tą formą niepełnosprawności.

Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uprawiania sportów indywidualnych i zespołowych, dostosowanych, jeśli to niezbędne, do ich potrzeb i możliwości. Hasłem zawodników jest: "Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie