MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 zasad, których należy przestrzegać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Anna Bartosiewicz
Wavebreak Media Ltd/ 123RF
Rozmowa kwalifikacyjna dla niektórych kandydatów stanowi niepotrzebne źródło stresu. Tymczasem odpowiednie przygotowanie do spotkania pomaga uspokoić nerwy. Zobacz, co zrobić, żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeżeli intensywnie szukamy nowego zatrudnienia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później otrzymamy propozycję spotkania z rekruterem. Warto wykorzystać czas dzielący nas od wizyty w firmie na odpowiednie przygotowanie się do rozmowy. Przed każdą rozmową o pracą warto przeznaczyć minimum pół godziny na przemyślenie swoich odpowiedzi, zebranie informacji o przedsiębiorstwie i stanowisku, na które aplikujemy. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na pomyślne przejście procesu rekrutacyjnego. Poniżej przedstawiamy 10 reguł, których warto przestrzegać, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy.

1. Nie daj się zaskoczyć

Przed rozmową kwalifikacyjną warto poczytać w internecie o najczęściej zadawanych przez rekruterów pytaniach. Powinniśmy przemyśleć, co możemy odpowiedzieć, gdy zostaniemy zapytani o powód zmiany pracy, swoje słabe i mocne strony czy zarobki. Te ostatnie podaje się w kwocie brutto.

- Do rozmowy kwalifikacyjnej odbywającej się bezpośrednio z pracodawcą należy dobrze się przygotować, aby udowodnić, że jest się najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Pod wpływem stresu czy emocji można powiedzieć coś, co przekreśli nasze starania – mówi pracą Kacper Grabowski, Executive Manager w firmie rekrutacyjnej Michael Page.

2. Zrób rozeznanie w internecie

Przygotowania najlepiej jest zacząć od poszukiwania przydatnych informacji w internecie. Jeżeli pracodawca posiada własną stronę www lub fan page na Facebooku, powinniśmy odwiedzić te miejsca. Eksperci zalecają zapoznać się z profilem działalności firmy, a także prześledzić posty na jej tablicy. Większe przedsiębiorstwa często mają na swoich stronach odrębne zakładki dotyczące kariery. Można tam znaleźć ciekawostki na temat miejsca pracy i kultury organizacji, a także – dowiedzieć się czegoś o potencjalnej ścieżce kariery. Cenne źródło wiedzy stanowią także opinie internautów, zamieszczane na LinkedIn i w specjalistycznych serwisach poświęconych rynkowi pracy.

3. Sporządź listę pytań do rekrutera

Podczas przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej warto sporządzić listę nurtujących nas pytań. Z pewnością przyjdą one do głowy w trakcie poszukiwań pracy. Bezpośrednio przed spotkaniem można także przeczytać ogłoszenie, na które odpowiedzieliśmy.

- Na rozmowę o pracę warto przyjść z listą pytań, aby rozwiać wątpliwości dotyczące oferty czy firmy, a przy – pokazać swoje zaangażowanie. Nie zaszkodzi zapytać o to, dlaczego zwolniło się miejsce na dane stanowisko, jednak niekoniecznie powinniśmy wypytywać o szczegóły pracy naszego poprzednika, czy też o jego efektywność – radzi Kacper Grabowski.

4. Zadbaj o schludny, profesjonalny wygląd

Nawet, jeżeli będziemy brylować podczas rozmowy, prawdopodobnie rekruter wyrobi sobie opinię na nasz temat podczas pierwszych sekund spotkania. Dlatego należy unikać krzykliwych kolorów, zbyt kusych ubrań i dużych ozdób. Kobiety mogą pozwolić sobie na łagodny makijaż. Jeżeli malują paznokcie, powinny zrezygnować z rzucającego się w oczy lakieru.

Przed wyjściem z domu warto upewnić się, czy nasza odzież jest wyprasowana, a buty – wypastowane. Trzeba zadbać schludny wygląd i doprowadź do ładu włosy. Nie musimy zakładać bardzo eleganckiej odzieży, ale strój sportowy może niekorzystnie wpłynąć na wyniki rekrutacji. Najlepiej zrobimy, wybierając tzw. styl casual.

5. Bądź punktualny

Rekruterzy przywiązują dużą wagę do punktualności. Potwierdzają to wywiady z ekspertami. Półgodzinne spóźnienie nie świadczy dobrze o kandydacie i może zaważyć na negatywnej decyzji pracodawcy. Dlatego lepiej zostawić sobie trochę zapasu czasu, a jeżeli przyjedziemy wcześniej, poczekać chwilę, zanim się zaanonsujemy.

Zastanów się nad motywacją do pracy

Rekruterzy regularnie pytają kandydatów o motywację do pracy. Nawet, jeżeli oferta dotyczy zatrudnienia na niższym stanowisku, np. jest skierowana do sprzedawcy, warto przemyśleć swoją odpowiedź na pytanie o powód zmiany pracy. Z pewnością lepiej wskazać na inny powód niż zarobki. Jeżeli przyznamy się, że zależy nam głównie na pieniądzach, pracodawca może uznać, że jesteśmy tzw. job hopperem, czyli osobą, która często zmienia pracę.

- Problemu wynagrodzenia czy urlopu nie powinniśmy poruszać w pierwszej kolejności – ostrzega Kacper Grabowski. – Oczywiście kwestie finansowe odgrywają bardzo ważną rolę w miejscu pracy, jednak nie musimy od razu otwarcie pokazywać tego, że naszą główną motywacją do zmiany pracodawcy jest chęć zarabiania większych pieniędzy – dodaje ekspert.

6. Okaż zainteresowanie ofertą

W dobie internetu pracownicy często ubiegają się o pracę w różnych miejscach jednocześnie. Jeżeli tak robimy, wskazane jest, aby w obrębie jednej firmy aplikować tylko na jedno stanowisko. Nawet, jeżeli mamy swojego faworyta, lepiej jest zachować te informacje dla siebie.

- Pamiętajmy o tym, że choć udział w innych rekrutacjach nie powinien być tajemnicą, jednak na bezpośredniej rozmowie z pracodawcą niekoniecznie powinniśmy się chwalić, na której pracy zależy nam najbardziej – zwłaszcza, jeśli naszym priorytetem nie jest oferta, o której właśnie rozmawiamy – podpowiada Kacper Grabowski.

7. Nie bądź roszczeniowy

Przedmiotem wielu publikacji z rynku pracy są tzw. millenialsi – osoby urodzone w latach 80. i 90. W opinii rekruterów przedstawiciele młodszego pokolenia mają dużo wyższe oczekiwania niż ich starsi koledzy. Chcą dużo zarabiać i wymagają dodatkowych benefitów. Ich postawa nie zawsze przypada do gustu pracownikom działów HR. Warto pamiętać, że to rozmówca powinien jako pierwszy poruszyć temat zarobków. Można pozostawić tę kwestię na koniec spotkania. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy też unikać zagadnienia podwyżek. Zamiast tego możemy zapytać o możliwości rozwoju w firmie.

8. Zachowaj dystans w granicach zdrowego rozsądku

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie w sprawie pracy. Jeżeli zaczniemy spoufalać się z rozmówcą, rekruter może przestać traktować nas poważnie. Z kolei zbyt oficjalny ton sprawi, że trudniej będzie nam zyskać sympatię swojego rozmówcy.

- Rozmowa kwalifikacyjna nie jest spotkaniem towarzyskim lecz biznesowym. Warto wyważyć ton jej prowadzenia, aby nie wypaść zbyt oficjalnie, ani za bardzo swobodnie. Nawet jeśli firma, do której aplikujemy, wyróżnia się koleżeńskimi relacjami, na pierwszym spotkaniu kandydat nie powinien opowiadać zbyt dużo osobistych historii lub spoufalać się z rekruterem – wyjaśnia Kacper Grabowski.

9. Zwróć uwagę na ton głosu i mowę ciała

Podczas spotkania warto zachować świadomość swojego ciała, mieć pod kontrolą gestykulację i ton głosu. Jeżeli mamy skłonność do nerwowych tików, powinniśmy postarać się zaradzić również temu. Przykładowo, osoba obgryzająca skórki może zabrać ze sobą długopis, którym zajmie ręce w trakcie rozmowy.

- Poza tym co mówimy na rozmowie kwalifikacyjnej rekruterzy i pracodawcy zwracają uwagę na ton wypowiedzi, gestykulację czy mowę ciała. Kandydaci powinni zatem kontrolować swoje zachowanie, starać się modulować głos i zadbać o profesjonalne gesty, np. uściśnięcie dłoni – tłumaczy Kacper Grabowski.

10. Odpręż się

Na koniec mamy cenną radę: osoby przejawiające skłonności do nadmiernego stresu przed rozmową kwalifikacyjną powinny pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Wysiłek fizyczny również pomaga się rozluźnić. Można pójść na spacer lub pobiegać. Odprężony kandydat zachowuje się bardziej naturalnie, a jeżeli będziemy sobą podczas spotkania z rekruterem, łatwiej będzie nam dostać wymarzoną pracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 10 zasad, których należy przestrzegać podczas rozmowy kwalifikacyjnej - Strefa Biznesu

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński