MKTG SR - pasek na kartach artykułów

100 lat Polskiej Broni Przeciwlotniczej. Uroczyście w Koszalinie

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
archiwum
Pokazy sprzętu wojskowego, przelot samolotów nad halą widowiskowo-sportową, pyszna grochówka oraz piknik wojskowy z prawdziwego zdarzenia - już w piątek, 31 sierpnia w Koszalinie odbędzie się uroczystość z okazji 100-lecia Polskiej Broni Przeciwlotniczej.

Uroczystości rozpoczną się w piątek, 31 sierpnia o godz. 10.30 uroczystą mszą w kościele pw. Ducha Świętego w intencji Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Następnie, około godziny 11.30, odbędzie się uroczysty przemarsz na plac przy hali widowiskowo-sportowej (ul. Śniadeckich 4). Tam o godzinie 12 rozpocznie się uroczysty apel, podczas którego zaplanowane zostały m.in. przelot samolotów PZL-130 Orlik, defilada wojskowa oraz salut armatni.

Po zakończeniu uroczystości na placu przy hali zaprezentowany zostanie sprzęt wojskowy, będą tu też dostępne stanowiska grup rekonstrukcyjnych oraz stoiska gastronomiczne, gdzie bezpłatnie będzie można poczęstować się wojskową grochówką. Na zaproszenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie odpowiedział Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który zaprezentuje się przed mieszkańcami. Koncert zaplanowany jest na godz. 13.45 w hali, wstęp za darmo.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Koszalina do udziału w naszym wydarzeniu. Chcemy w ten sposób pokazać, czym zajmujemy się na co dzień, jak również przybliżyć sposób funkcjonowania Centrum Szkolenia Sił Powietrznych wszystkim zainteresowanym - wyjaśnia ppłk dypl. Józef Trejder, pełniący obowiązki komendanta CSSP.

- 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę to też święto Polskiej Broni Przeciwlotniczej - mówi Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

- Centrum Szkolenia Sił Powietrznych to prawdziwa duma naszego miasta. Piątkowe wydarzenie będzie doskonałą okazją, by przekonać się, jak wiele pracy w rozwój obrony przeciwlotniczej w naszym kraju wkładają każdego dnia żołnierze CSSP. Do udziału w uroczystościach zachęcam także młodzież - będzie trochę historii, ale to też okazja, by zobaczyć nowoczesny sprzęt.

Były momenty, że w kolejce do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej trzeba było ustawić się kilkadziesiąt metrów od wejścia. Chętnych, by zwiedzić placówkę i wziąć udział w „Pikniku w mundurze” nie brakowało.Wielu było zaskoczonych, jak ciekawe muzeum działa na terenie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Historia jest tu podana w sposób bardzo atrakcyjny. Nie brak też tej lokalnej.Pamiątkowe zdjęcie z wartownikiem w mundurze polowym, albo na tle przeciwlotniczego karabinu maszynowego. Zestawy rakietowe, armaty, samobieżne działa - było co oglądać. Na placu CSSP ciekawscy mogli zajrzeć do wnętrza przeciwlotniczego wozu bojowego czy zostać jednym z „żołnierzy funkcyjnych”, którzy obsługują podwójną armatę przeciwlotniczą. Można było sprawdzić celność oka, ale też nauczyć się bezcennej wiedzy - podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej.  Impreza miała pokazać, że wojsko to służba i odpowiedzialność, ale od święta również dobra zabawa.

Piknik w mundurze w Koszalinie. Rodzinnie i wojskowo [ZDJĘCIA, WIDEO]

- To pierwsze tego typu wydarzenie w 6-letniej historii hali, która stała się prawdziwą wizytówką Koszalina - dodaje Łukasz Bednarek, dyrektor hali widowiskowo-sportowej.

Prezentacja sprzętu wojskowego i inne atrakcje, potrwają do godziny 17. Warto również dodać, że w ramach wydarzenia o godzinie 16 w Filharmonii Koszalińskiej odbędzie się bezpłatny koncert Orkiestry Wojskowej z Koszalina. Co ważne - w związku z planowanymi działaniami przy ulicy Śniadeckich 4 organizatorzy zwracają uwagę na pewne utrudnienia.

- W piątek (31 sierpnia) w godzinach 12 - 13 planowane jest użycie armat przeciwlotniczych ZU 23-2. W związku z tym uczulamy wszystkich opiekunów dzieci, jak również zwierząt o możliwości dużego hałasu w rejonach hali - mówią organizatorzy.

- Dodatkowo w godzinach 11.30 - 11.50 z ruchu będzie wyłączona ul. Jana Pawła II (na odcinku do ul. Śniadeckich) i ul. Śniadeckich (od skrzyżowania z ul. Jana Pawła II do ulicy Chrząszczyńskiego). W godzinach 12.45 - 13.00 zamknięta będzie ul. Śniadeckich (od skrzyżowania z ul. Kołłątaja do skrzyżowania z ul. Chrząszczyńskiego).

Zobacz także Koszalin: Piknik w mundurze 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński