Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

1000 plus dla studentów. Kto dostanie 1000+ będzie nowy program? Wsparcie za lojalność zawodową wobec kraju [12.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Studenci dostaną 1000 złotych plus? Jakie są propozycje nowego programu?
Studenci dostaną 1000 złotych plus? Jakie są propozycje nowego programu? archiwum
Będzie nowy program 1000 plus? Dla studentów? Jakie mają być zasady przyznawania programu 1000 plus? Czy program 1000 plus zostanie wprowadzony po kampanii prezydenckiej. Kosiniak-Kamysz chce dać pieniądze studentom.

Program 1000 PLUS. NOWY PROGRAM DLA STUDENTÓW. KTO DOSTANIE?

Podczas debaty eksperckiej na Stadionie Narodowym w Warszawie kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta RP Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentował swój program wyborczy. Zgłosił m.in. postulat stypendium-inwestycji dla studentów w wysokości 1.000 zł miesięcznie. Sprawdź, jaki jest haczyk.

Polityk przekonywał, że będzie gwarantem programów socjalnych: już istniejących i nowych. – Te, które służą polskim rodzinom, będą utrzymane. Niech nikt nie opowiada głupot, że gdy dojdzie do władzy ktoś z opozycji, to wycofa te programy – podkreślił i zaprezentował nowy.

1.000 zł na studenta. Ale coś za coś.

Lider ludowców rozwinął swój pomysł: stypendium-inwestycja dla studentów w wysokości 1.000 zł miesięcznie trwałoby przez cały okres studiów. Prezes nie wspomniał o kryteriach – naukowych czy nawet materialnych.

Ale jest jeden warunek: skorzystać z tego stypendium będą mogli skorzystać studenci, którzy zobowiążą się na jego odpracowanie z nawiązką – w sensie kwotowym, lecz także poprzez 10 lat pracy w Polsce po zakończeniu studiów.

Według Kosiniaka-Kamysza koszt jednego stypendium wyniesie od 30 do 60 tys. zł, a zwrot przez 10 lat pracy takiej osoby – 240 tysięcy.

Plus dla studentów – postulat nienowy

Już jesienią 2019 r. rozszerzenie programu 500 plus na studentów uczących się w trybie dziennym postulował lider opolskiego SLD i kandydat w wyborach do Sejmu. Przewodniczący opolskiego Sojuszu Piotr Woźniak przedstawił wówczas pakiet propozycji dla studentów, w tym przywrócenie dla nich 50-procentowych ulg na bilety komunikacji miejskiej i kolejowej oraz właśnie rozszerzenie 500 plus. Kwota mniejsza niż w przypadku lidera PSL, ale warunki nieciężkie do spełnienia: studia dzienne i wiek do 24 lat. – To inwestycja w młodych i wykształconych ludzi, którzy po ukończeniu nauki oddadzą wydane na nich środki w postaci podatków od wyższych pensji – przekonywał P. Woźniak, jednak mandatu nie uzyskał.

Pustulat 1000 zł dla studentów różni się od prostego rozdawnictwa plusem i minusem. Jego plus to rękojmia osiągnięcia zamierzonych celów i rezultatów, minus to obawa przyszłych beneficjentów przed długami i brakiem swobody decyzji.

500 plus 2020. Co się zmieni do 2023 roku? Czy to koniec 500 plus? 24.02.2020 Rząd zamierza zakończyć program 500 plus? [LISTA ZMIAN]

1000 PLUS: Programy plus tracą sens

Sztandarowy program PiS-u – 500+ dla dzieci – działał na początku, ale obecnie nie potrafi odwrócić ujemnego salda demograficznego: w 2019 r. luka pomiędzy zgonami a urodzeniami jest największa od II wojny światowej, spadły też wskaźniki dzietności.

Drugi pozytyw 500+, czyli zwyczajny zastrzyk finansowy, też traci na znaczeniu – za sprawą cen, nawiasem mówiąc rosnących m.in. z powodu 500 plus.

Tymczasem obciążenie budżetu jest ogromne.

Dlatego zdaniem wielu komentatorów kończy się era prostego rozdawnictwa pieniędzy. Stąd propozycje bardziej racjonalne ekonomicznie na zasadzie nic za darmo, np. 1000 plus lidera PSL. Tylko czy da się na tym ugrać dobry wynik wyborczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo