100-latka z Koszalina świętuje urodziny 1 kwietnia [zdjęcia]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Barbara Wójcicka z Koszalina bierze udział w spływach kajakowych.
Barbara Wójcicka z Koszalina bierze udział w spływach kajakowych. archiwum prywatne
Udostępnij:
Barbara Wójcicka z Koszalina kończy dzisiaj 100 lat. - Z tej okazji prosimy, aby w prezencie Głos napisał o naszej babci w dniu jej urodzin. Będzie szczęśliwa! - powiedziała nam wnuczka jubilatki - pani Dominika. Spełniamy więc prośbę rodziny, dołączając się do życzeń dla szanownej 100-latki - zdrowia przede wszystkim!

1 kwietnia to dzień 100. urodzin Barbary Wójcickiej. Niestety, ze względu na stan epidemii, jubilatki nie mogą odwiedzić włodarze miasta. Tą drogą więc także dołączają do życzeń dla pani Barbary.

- 1 kwietnia to dzień urodzin babci, ale też Prima Aprilis - przed laty ludzie przywiązywali dużą wagę do tej daty, na każdym kroku robili sobie psikusy. Gdy babcia się rodziła, to jej tata - nasz pradziadek, miał problem ze znalezieniem akuszerki, bo każda myślała, że informacja o porodzie to po prostu żart - śmieje się wnuczka pani Barbary.

Oto opowieść pani Barbary:
„Urodziłam się 01.04.1920 roku. (w Prima Aprilis) w miejscowości Piaski pod Piątkiem w powiecie Łowickim. W samym środku obecnej Polski. Ale tamta Polska dopiero powstawała. Od nowa. To były ciężkie czasy. Ale pełne nadziei. Jako 16 - letnia dziewczyna pojechałam do Warszawy. Pracować i przede wszystkim uczyć się. Nie zdążyłam…Niestety.

Wybuchła II Wojna Światowa. Świst kuli przelatującej tuż obok mojego ucha pamiętam do dziś. Wróciłam w rodzinne strony. Do Głowna. Tam poznałam mojego męża Jurka. Suknię ślubną szyłam sama. Mimo trudów prowadziłam życie rodzinne. Pracowałam też w kawiarni, a pod koniec okupacji w szpitalu. Wiosną 1945 roku urodziłam w nim moją córkę, która później sama została lekarzem. To podobno dobry znak. Pokoju. W lipcu 1945 roku. Postanowiliśmy z mężem wyruszyć na Zachód. Na Ziemie Odzyskane. Po nowe możliwości. Podróż z dwojgiem małych dzieci w wagonach towarowych zajęła nam ponad dwa tygodnie.

Dotarliśmy do Szczecinka, a stamtąd wozem konnym do majątku Ekendaus (obecne Policko). Mąż został kierownikiem gorzelni. Kiedy po roku nie było już z czego produkować spirytusu, a Wojsko Polskie opuściło majątek, przenieśliśmy się do Szczeglina, a w 1952 roku do Koszalina. Wszędzie tam z mężem budowaliśmy Nową Polskę. Z wyciąganych przeze mnie z gruzów cegieł Powstała Warszawa.

Oboje pracowaliśmy i podnosiliśmy swoje kwalifikacje. Będąc matką dwóch synów i dwóch córek ukończyłam wieczorowo technikum ekonomiczne. Moje życie zawodowe związane było z budownictwem mieszkaniowym. Najpierw Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe, następnie Wojewódzki Zarząd Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych, Wojewódzki Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego oraz Inwestprojekt. Z planami po ich zatwierdzenie latałam samolotem do Warszawy. Byłam dobrym pracownikiem.

Za swój wkład w rozwój Koszalina zostałam odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Za zasługi w rozwoju Województwa Koszalińskiego oraz Złotą Odznaką Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego. Jednak nie tylko samą pracą człowiek żył. Karnawał. Tańce. Operetki. Szczególnie Lehar. Ładna sukienka w Galluksie. Rodzinny zimowy wyjazd w góry. Diamenty? To jest moja czwórka dzieci, ośmioro wnuków i sześcioro prawnuków. Po przejściu na emeryturę hobbystycznie zajęłam się ogrodnictwem. Do dziś lubię spędzać czas na świeżym powietrzu. Kocham słońce. Kocham naturę. Zbieram grzyby w lesie, zioła na łące i co roku biorę udział w kaszubskich spływach kajakowych. Czasem gram w karty z koleżanką. Kocham ludzi. Kocham życie”.

Wszystkiego najlepszego, pani Barbaro!

Zobacz także: Brylantowe gody w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie