Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-latka z Koszalina świętuje urodziny 1 kwietnia [zdjęcia]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Barbara Wójcicka z Koszalina bierze udział w spływach kajakowych.
Barbara Wójcicka z Koszalina bierze udział w spływach kajakowych. archiwum prywatne
Barbara Wójcicka z Koszalina kończy dzisiaj 100 lat. - Z tej okazji prosimy, aby w prezencie Głos napisał o naszej babci w dniu jej urodzin. Będzie szczęśliwa! - powiedziała nam wnuczka jubilatki - pani Dominika. Spełniamy więc prośbę rodziny, dołączając się do życzeń dla szanownej 100-latki - zdrowia przede wszystkim!

1 kwietnia to dzień 100. urodzin Barbary Wójcickiej. Niestety, ze względu na stan epidemii, jubilatki nie mogą odwiedzić włodarze miasta. Tą drogą więc także dołączają do życzeń dla pani Barbary.

- 1 kwietnia to dzień urodzin babci, ale też Prima Aprilis - przed laty ludzie przywiązywali dużą wagę do tej daty, na każdym kroku robili sobie psikusy. Gdy babcia się rodziła, to jej tata - nasz pradziadek, miał problem ze znalezieniem akuszerki, bo każda myślała, że informacja o porodzie to po prostu żart - śmieje się wnuczka pani Barbary.

Oto opowieść pani Barbary:
„Urodziłam się 01.04.1920 roku. (w Prima Aprilis) w miejscowości Piaski pod Piątkiem w powiecie Łowickim. W samym środku obecnej Polski. Ale tamta Polska dopiero powstawała. Od nowa. To były ciężkie czasy. Ale pełne nadziei. Jako 16 - letnia dziewczyna pojechałam do Warszawy. Pracować i przede wszystkim uczyć się. Nie zdążyłam…Niestety.

Wybuchła II Wojna Światowa. Świst kuli przelatującej tuż obok mojego ucha pamiętam do dziś. Wróciłam w rodzinne strony. Do Głowna. Tam poznałam mojego męża Jurka. Suknię ślubną szyłam sama. Mimo trudów prowadziłam życie rodzinne. Pracowałam też w kawiarni, a pod koniec okupacji w szpitalu. Wiosną 1945 roku urodziłam w nim moją córkę, która później sama została lekarzem. To podobno dobry znak. Pokoju. W lipcu 1945 roku. Postanowiliśmy z mężem wyruszyć na Zachód. Na Ziemie Odzyskane. Po nowe możliwości. Podróż z dwojgiem małych dzieci w wagonach towarowych zajęła nam ponad dwa tygodnie.

Dotarliśmy do Szczecinka, a stamtąd wozem konnym do majątku Ekendaus (obecne Policko). Mąż został kierownikiem gorzelni. Kiedy po roku nie było już z czego produkować spirytusu, a Wojsko Polskie opuściło majątek, przenieśliśmy się do Szczeglina, a w 1952 roku do Koszalina. Wszędzie tam z mężem budowaliśmy Nową Polskę. Z wyciąganych przeze mnie z gruzów cegieł Powstała Warszawa.

Oboje pracowaliśmy i podnosiliśmy swoje kwalifikacje. Będąc matką dwóch synów i dwóch córek ukończyłam wieczorowo technikum ekonomiczne. Moje życie zawodowe związane było z budownictwem mieszkaniowym. Najpierw Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe, następnie Wojewódzki Zarząd Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych, Wojewódzki Związek Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego oraz Inwestprojekt. Z planami po ich zatwierdzenie latałam samolotem do Warszawy. Byłam dobrym pracownikiem.

Za swój wkład w rozwój Koszalina zostałam odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Za zasługi w rozwoju Województwa Koszalińskiego oraz Złotą Odznaką Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego. Jednak nie tylko samą pracą człowiek żył. Karnawał. Tańce. Operetki. Szczególnie Lehar. Ładna sukienka w Galluksie. Rodzinny zimowy wyjazd w góry. Diamenty? To jest moja czwórka dzieci, ośmioro wnuków i sześcioro prawnuków. Po przejściu na emeryturę hobbystycznie zajęłam się ogrodnictwem. Do dziś lubię spędzać czas na świeżym powietrzu. Kocham słońce. Kocham naturę. Zbieram grzyby w lesie, zioła na łące i co roku biorę udział w kaszubskich spływach kajakowych. Czasem gram w karty z koleżanką. Kocham ludzi. Kocham życie”.

Wszystkiego najlepszego, pani Barbaro!

Zobacz także: Brylantowe gody w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo