101. rocznica odzyskania niepodległości. Obchody w regionie [PROGRAM]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Koncerty, wspólne śpiewanie, pokazy sprzętu wojskowego - obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w całym regionie, a pomysłów na świętowanie jest wiele.

Koszalin

W Koszalinie na obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszają prezydent Piotr Jedliński, dowódca Garnizonu Koszalin płk Mariusz Janikowski oraz przewodniczący Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Antoni Burzyński. 11 listopada o godz. 10 w intencji ojczyzny odprawione zostaną: msza św. w katedrze oraz nabożeństwo ekumeniczne w kościele prawosławnym przy ul. A. Mickiewicza 22.

100 lat Niepodległości. Tak świętuje Koszalin [NOWE ZDJĘCIA]

O godz. 11 rozpocznie się Koszalińska Parada Niepodległości ulicą Zwycięstwa (od katedry do pl. Zwycięstwa). Pół godziny później zacznie się uroczysty apel (pl. Zwycięstwa) - w programie m.in. złożenie wiązanek kwiatów oraz pokaz stacjonarny sprzętu wojskowego na parkingu przed delegaturą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Andersa 34.

W godz. 13 - 18 zaplanowano Obchody Święta Niepodległości w Archiwum Państwowym w Koszalinie. Będą prelekcje, koncert, pokaz filmów, warsztaty, konkursy, zwiedzanie Archiwum.

100 lat Niepodległości. Uroczystości w Koszalinie [ZDJĘCIA]

O godz. 16 warto wybrać się do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, gdzie będzie można posłuchać pieśni patriotycznych i dołączyć do śpiewających.

O godz. 19 na pomniku Władysława Hasiora „Płonące Ptaki” znów pojawią się płomienie.

100 lat Niepodległości. Capstrzyk w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Narodowe Święto Niepodległości będzie też uczczone w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Wystawy stałe, czasowe oraz ekspozycja plenerowa będą udostępnione bezpłatnie w godzinach 10-18.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się Gala wyróżnienia laureatów II Międzynarodowego Polonijnego Konkursu Literackiego pt. „Tam gdzie kamienie mówią po polsku” o szablę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gala rozpocznie się o godzinie 15. W części oficjalnej odbędzie się podsumowanie konkursu literackiego i konkursu pieśni legionowych.Na zakończenie - wystąpi Zespół Reprezentacyjny Okręgu Środkowopomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Koszalinie.

Karlino

11 listopada o godz. 10 rozpocznie się uroczysta msza w karlińskim kościele. Po niej przed obeliskiem złożone zostaną kwiaty. Na godz. 11.30 w Karlińskim Ośrodku Kultury zaplanowano koncert „Moniuszko - muzyczna droga do niepodległości”.

Sianów

W Sianowie 11 listopada o godz. 14 rozpocznie się msza św. w kościele pw. św. Stanisława Kostki. O godz. 15.15 zaczną się uroczystości w Parku Miejskim im. Powstańców Warszawskich. O godz. 16 w kinie Zorza wystąpią artyści Filharmonii Koszalińskiej. Orkiestra symfoniczna zagra w pełnym 54-osobowym składzie pod batutą Jakuba Chrenowicza. Usłyszymy też Joannę Zwartko (sopran) i Marcina Hutka (bas).

Polanów

Stowarzyszenie Kierunek Polanów oraz Nadleśnictwo Polanów zapraszają z okazji zbliżającego się Święta Niepodległosci na wydarzenie, które łączy w jednym dniu aż trzy imprezy. Dla całych rodzin, także z psami! Jak zapewniają organizatorzy, rajd odbędzie się bez względu na pogodę w dniu 11 listopada. Start rajdu jest przewidziany o godz. 11 nad Zalewem Polanowskim. Wcześniej - od godz. 10 - będą wydawane mapy. Meta rajdu - Stary Folusz/Zielona Klasa.

Uroczysta Akademia Niepodległościowa w Sławnie [ZDJĘCIA]

Około godz. 13 jest zaplanowany poczęstunek. Około godz. 14 - rozdanie nagród i pucharów. Przewidywana godzina zakończenia rajdu - godzina 15. Zawody będą przebiegać na wyznaczonym przez organizatorów terenie. Przewidziano trzy trasy: Trasa Dogtrekking (13 km) i krótsze - Trasa rodzinna, Trasa rekreacyjna.

Na każdej trasie będzie po 10 punktów kontrolnych (PK). Każdy punkt kontrolny jest biało-czerwoną kartką z wypisanymi literami, które wpisuje się na kartę startową. Karta startowa drużyny jest dokumentem, który potwierdza obecność na punktach kontrolnych. Na zawody można zgłosić się telefonicznie ( 503 422 194) lub poprzez facebooka (Marta Wisłocka) mailowo kierunekpolanow@o2.pl . Wpisowe wynosi od 5 do 40 zł, w zależności od trasy i grupy.

Na imprezę biegową 9 listopada zapraszają Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Polanów i Nadleśnictwo Polanów; start o 10 na parkingu Nadleśnictwa Polanów przy ulicy Klonowej 12. Meta zawodów będzie znajdowała się na terenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Polanowie.

11 listopada na wspólne bieganie pod hasłem Bieg Niepodległości zapraszają też burmistrz Polanowa, ZEAO, ZSP Polanów, POKiS i OSP Polanów. Start w południe na pomoście przy basenie miejskim. Na początku wszyscy wspólnie odśpiewają hymn, później będzie rozgrzewka. Trasa biegowa wynosi 3 km, nordic walking też 3 km, a trasa dla dzieci - 1 km.

Bobolice

Na uroczyste obchody z okazji Święta Niepodległości zaprasza burmistrz Bobolic oraz Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Bobolicach. 11 listopada o godz. 10 rozpoczną się zawody strzeleckie (stadion miejski). O godz. 16 w MGOK rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych. Będzie słodki poczęstunek, kawa, herbata. O godz. 18 w kościele WNMP rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny.

Białogard

W Białogardzie uroczystości patriotyczne z okazji odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 10 mszą w intencji ojczyzny w kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy, około godz. 10.50, wraz z Białogardzką Orkiestrą Dętą mieszkańcy przejdą ulicami miasta do Parku Orła Białego.

Uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości w Białogardzi...

Przed pomnikiem chętni będą mogli złożyć kwiaty. Imprezą towarzyszącą głównym obchodom, będzie koncert patriotyczny „Droga ku wolności” w Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. Koncert zaplanowano na 10 listopada o godz. 16. Wstęp będzie wolny, wejściówki można już odbierać w kasie kina Centrum.

Tychowo

W Tychowie w powiecie białogardzkim, w ramach rocznicy odzyskania niepodległości, realizowany jest wielki projekt pt. Tychowo dla Niepodległej. Jego koordynatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Tychowie, a realizują go miejska Szkoła Podstawowa oraz tychowski ZSP im. prof. Jana Radomskiego, a także stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych Amicus i Klub Seniora.

100 lat Niepodległości. Uroczystości w Białogardzie [ZDJĘCIA]

Od środy Tychowo jest udekorowane patriotycznymi pracami. Wiszą w witrynach sklepowych, w instytucjach. Natomiast na 10 listopada zaplanowano główne uroczystości. O godzinie 12 odbędzie się msza w intencji ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych oraz występem chóru „Chwytaj Dzień” z Barwic.

Po mszy, o godzinie 13, rozpocznie się rekonstrukcja wydarzeń, przygotowana przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii PERUN. Przedstawione zostaną wydarzenia ze zdobycia Szubina przez odział Powstańców Wielkopolskich w 1919 roku. Po rekonstrukcji, o godz. 15, rozpocznie się atrakcyjna Gra Miejska.

100 lat Niepodległości. Ptaki Hasiora zapłonęły [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czaplinek

Gmina Czaplinek zaprasza do udziału w obchodach Święta Niepodległości w poniedziałek. Program: godz. 9:00 - msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św., godz. 10:00 - przemarsz z wojskową asystą honorową na cmentarz komunalny, godz. 10:15 uroczystości na cmentarzu. O godz. 11 w sali widowiskowej CzOK odbędzie się prelekcja Wiesława Trzeciakowskiego, autora książki „Życie wieczne”, a o godz. 12 koncert pieśni patriotycznych przygotowany przez lokalne zespoły.

Z Czaplinka o godz. 11 wyruszy też parada motocykli, przygotowana przez Bractwo Miłośników Motocykli Pancerni. Zacznie się o godzinie 10.50 odśpiewaniem hymnu na parkingu nad jeziorem Drawsko.

W gminie Wierzchowo wójt zaprasza mieszkańców na obchody w poniedziałek. Rozpoczną się mszą św. o godz. 11.45. O godz. 12.40 do Wierzchowa zawita wspomniana parada motocykli. O godz. 12.50 złożenie kwiatów pod pomnikiem w Wierzchowie, a o godz. 13.30 koncert niepodległościowy w wykonaniu zespołu Trio Music w Lasku Arkońskim.

Drawsko Pomorskie

W sobotę 9 listopada można wziąć udział w warsztatach - „Spacerze Badawczym Niepodległa 2019”. Warsztaty odbywać się będą w Magazynie Solnym ul. Kilińskiego 4 w godz. 11.00-14.00. W programie: poznawanie ważnych i charakterystycznych miejsc w mieście, tworzenie własnej mapy Drawska, szukanie miejsc będących powodem do dumy.

Organizatorzy zalecają zabranie ze sobą aparatu fotograficznego lub telefonu i wygodnego stroju terenowego. Chętni powinni wypełnić kartę zgłoszeniową na stronie www.drawsko.pl

Dzień później - w niedzielę 10 listopada w Ośrodku Kultury przy ul. Piłsudskiego 12 odbędzie się koncert - widowisko słowno-muzyczne „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna”. Będą też wspólne śpiewy mieszkańców. Początek wydarzenia o godz. 17. Główne obchody - w poniedziałek 11 listopada - rozpoczną się na sportowo. O godz. 10 w parku im. Fryderyka Chopina wystartuje Drawski Bieg Niepodległości. O godz. 11 w kościele pw. św. Pawła Apostoła odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. O godz. 12 mieszkańcy mogą wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu. Zaprasza na nie Ośrodek Kultury. „Niepodległa do hymnu” to powtórka sprzed roku, gdy świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości.

Tegoroczne śpiewanie zaplanowano na placu przy Szkole Podstawowej nr 2, ul. Dworcowa 2A. Po śpiewaniu czeka nas atrakcja - prawdziwe salwy armatnie! O godz. 12 na placu przy SP2 odbędzie się Turniej Strzelecki, a o godz. 12.30 rozpoczną się pokazy sprzętu wojskowego. Oficjalną część obchodów - złożenie kwiatów przy pomniku na cmentarzu wojennym - zaplanowano na godz. 13.

Po południu w poniedziałek 11 listopada - o godz. 17 w Centrum Kultury przy ul. Dworcowej - można będzie obejrzeć koncert „Nasza Mała Ojczyzna”. To piąte już spotkanie z cyklu „Regiony Niepodległej. Drawskie spotkania z folklorem”, organizowane przez Stowarzyszenie Artystyczne Diabaz wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Drawska „Meander”.

W programie: scenki teatralne związane z Drawskiem Pomorskim, prelekcje, tańce, śpiewy i na zakończenie poczęstunek. W poprzednich odsłonach „Regionów Niepodległej” Diabaz przybliżał nam folklor łowicki, kaszubski, krakowski oraz lubelszczyzny.

Kalisz Pomorski

W Kaliszu Pomorskim rocznica odzyskania niepodległości będzie świętowana zgodnie z datą - w poniedziałek 11 listopada. Obchody rozpocznie o godz. 13 kąpiel morsów na plaży nad jez. Bobrowo Wielkie, nazwana na tę okazję „niepodległościowym zanurzeniem”. O godz. 15 odprawiona zostanie msza za Ojczyznę w kościele pw. MBKP, a o godz. 16 odbędzie się ceremoniał flagowy przy Pomniku Pionierów Ziemi Kaliskiej.

O godz. 17 rozpocznie się część artystyczna, na którą złożą się wernisaż wystawy „Chłopcy malowani: poezja i proza Legionów Polskich” (w pałacu) oraz - o godz. 18 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury - koncert „Moniuszko - muzyczna droga do wolności” w wykonaniu muzyków Opery na Zamku w Szczecinie.

Kołobrzeg

Główne obchody Święta Niepodległości będą w niedzielę i poniedziałek. W niedzielę o godz. 11 przy kortach tenisowych przy ul. Sikorskiego rozpocznie się Kołobrzeski Bieg Niepodległości na 10 km. Z kolei na godz. 17 w sali widowiskowej RCK zaplanowano koncert „Uwierz Polsko” w wykonaniu Chóru Kombatant i Studia Wokalnego Majol 8. Batalionu Remontowego.

Uroczystość patriotyczna w Szkole Podstawowej nr 17 w Koszal...

W poniedziałek o godz. 10 w Bazylice Mniejszej rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny. O godz. 11.15 przez miasto ruszy przemarsz w kierunku pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam na miejscu, kwadrans później, rozpocznie się zgromadzenie patriotyczne z udziałem Kompanii Wojska Polskiego.

Zaplanowano wystąpienie okolicznościowe prezydenta miasta, wręczenie patentów oficerskich, apel pamięci z salwą honorową, złożenie kwiatów, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i poczęstunek. Zaplanowana została wystawa mobilna Muzeum Oręża Polskiego i stoisko promocyjno-informacyjne Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Obchody Dnia Niepodległości w Ustroniu Morskim [ZDJĘCIA]

Szczecinek

W Szczecinku do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania Niepodległości zapraszają władze miasta. O godzinie 12 w kościele Mariackim odprawiona zostanie Msza Święta za Ojczyznę, a następnie uroczystości przeniosą się pod pobliski pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty, a burmistrz Daniel Rak wygłosi przemówienie. Następnie zapraszamy wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Szczecineckie Towarzystwo Muzyczne zaprasza na koncert patriotyczny „Pieśni patriotyczne na jazzowo #2”. Koncert odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada w sali Kina Wolność w Szczecinku o godzinie 18. Wystąpią 100-osobowy Chór Szczecinka pod kierunkiem Marcina Jaczewskiego, Katarzyna Stroińska-Sierant - fortepian, Dawid Tokłowicz - saksofon, Jarosław Sierant - electric skrzypce, Piotr Max Wiśniewski - kontrabas, Sławomir Tokłowicz - perkusja.

Wstęp za okazaniem wejściówki dostępnej od 4 listopada w kasie Kina Wolność. Dla tych, dla których nie starczy wejściówek przygotowana będzie transmisja na żywo na kanale YouTube oraz na specjalnie przygotowanym telebimie umiejscowionym przy ratuszu miejskim.

Rekonstrukcja historyczna w Białym Borze z okazji stulecia N...

Biblioteka miejska w Bornem Sulinowie i klub poetycki Opal zapraszają w poniedziałek (11 listopada) na montaż słowno-muzyczny Rzecz o Niepodległej z okazji Święta Niepodległości. W programie inscenizacja na podstawie tekstów członków klubu Opal o wojnie, tradycji, rodzinie i odbudowie i związanych z tym refleksji, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz słodki poczęstunek. Początek o godzinie 17 w sali kameralnej biblioteki przy ulicy Szpitalnej.

Darłowo

9 listopada - VI Bieg Niepodległości: godz. 11 - biegi dzieci i młodzieży(bieżnia przy ZSM Darłowo, ul. Szpitalna 1); godz. 14 - start Biegu Głównego (ul. Szpitalna) - dystans 10 km, Regulamin, karta zgłoszenia i lista startowa: www.biegnijmy.pl

11 listopada - Korowód Marcinowy. Start - godz. 15, dziedziniec zamkowy. Trasa Korowodu przejdzie ulicami: Zamkowa, Podzamcze, Morska, Wenedów, Kościelna.

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości Darłowo 2019, godz. 18 - msza święta, godz. 18.45 - przemarsz na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, godz. 19 - Manifestacja Patriotyczna na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Sławno

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, burmistrz miasta Sławno Krzysztof Frankenstein oraz dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciej Jabłoński, serdecznie zapraszają do udziału w Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które w tym roku odbędą się 11 listopada w Sławnie.

Początek o godzinie 10.11 listopada na Cmentarzu Komunalnym w Sławnie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Krzyżem Katyńskim.Następnie o godz. 10:30 rozpocznie się uroczysta msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, z udziałem m.in. pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej. Uroczystości patriotyczne, według ceremoniału wojskowego, odbędą się o godz. 12:00 na pl. Wyszyńskiego.

Rozpoczną się od złożenia meldunku Dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, następnie w asyście Orkiestry Wojskowej ze Szczecina wspólnie odśpiewany zostanie hymn Polski w ramach programu Niepodległa do Hymnu oraz na maszt wciągnięta zostanie flaga państwowa.

Uroczystość zakończą koncerty patriotyczne zespołów Szczecinianie oraz Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej. Na placu trwać również będzie piknik rodzinny.

Będzie pokaz wyspecjalizowanego sprzętu wojskowego, mobilnego stanowiska dowodzenia, pojazdów służb mundurowych. Ponadto stoiska edukacyjno-promocyjne, bezpłatna grochówka, rogale marcińskie i wiele innych atrakcji.

Złocieniec

W poniedziałek 11 listopada o godz. 18.30 w sali kinowej ZOK (ul. Połczyńska 6) można wziąć udział w koncercie „Znasz-li ten kraj”, w wykonaniu zespołu Artis wraz z solistami: Eweliną Wojciechowską - sopran oraz Grzegorzem Piotrem Kołodziejem - baryton. Podczas spotkania wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze utwory Stanisława Moniuszki, m.in.: „Znasz-li ten kraj”, „Pieśń wieczorna”, „Prząśniczka”, „Groźna dziewczyna”, „Złota rybka”. Bilety po 40 zł i 35 zł (ulgowy).

Przypomnijmy, że rok 2019 jest rokiem moniuszkowskim, upamiętniającym 200. rocznicę urodzin artysty.

W Złocieńcu nie zabraknie oczywiście oficjalnych obchodów patriotycznych. Uroczysta msza św. odprawiona zostanie 11 listopada w kościele pw. WNMP w Złocieńcu o godz. 12.30. Podczas mszy o oprawę muzyczną zadba Złocieniecka Orkiestra Dęta. O godz. 13.30 - po mszy - zaplanowano przemarsz i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Piłsudskiego oraz pod pomnikiem „Ofiar Bolszewizmu i Faszyzmu” przy placu 3 Maja.

W tym drugim miejscu odbędą się główne uroczystości: odegrany zostanie hymn państwowy, przemówienie wygłosi burmistrz Krzysztof Zacharzewski. Uroczyste ślubowanie złożą uczniowie klasy o profilu wojskowym z Liceum Ogólnokształcącego w Złocieńcu.

Będzie także uroczysty przemarsz Kompanii Honorowej 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu oraz uczniów klas o profilu wojskowym LO w Złocieńcu. O oprawę muzyczną zadba Złocieniecka Orkiestra Dęta.

Po uroczystości będzie grochówka dla uczestników, a na parkingu przy ul. Połczyńskiej będzie można zobaczyć zakończenie IX Motocyklowej Parady Niepodległości organizowanej przez Bractwo Miłośników Motocykli Pancerni.

Zobacz także 100 lat Niepodległości. Uroczystości w Koszalinie (archiwum)

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3