12 Listopada dniem wolnym od pracy. Według uchwalonej ustawy 12 listopada ma być dniem wolnym od pracy za 11 listopada, gdy będzie obchodzone święto 100 lecia odzyskania niepodległości. Kto zatem będzie musiał iść do pracy? Sprawdź listę osób, które będą musiały pracować 12 listopada.

Poniedziałek 12 listopada - nowe święto narodowe i dzień wolny od pracy. Sejm przyjął poselski projekt ustawy, który wprowadza 12 listopada 2018 roku dzień wolny od pracy.

Czy oznacza to, że wszyscy dnia 12 listopada 2018 będą mieli wolne? Kto będzie miał wolne 12 listopada? Sprawdzamy.

12 listopada dniem wolnym od pracy LISTA OSÓB KTÓRE BĘDĄ MIAŁY WOLNE 12 LISTOPADA

12 listopada dniem wolnym od pracy. Sejm zdecydował

Wg projektu 12 listopada 2018 jest:

 • świętem narodowym
 • dniem wolnym od pracy

Jak czytamy w projekcie ustawy: "W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni."

W efekcie 12 listopada 2018 to święto narodowe. Jednak nie wszyscy tego dnia będą mieli wolne. Kodeks pracy dopuszcza w święta wykonywanie następujących prac:

 • związanych z konieczością ratowania życia
 • ochrony mienia, czy środowiska
 • służb mundurowych i ratowniczych
 • w ruchu ciągłym
 • przy pracy zmianowej
 • w transporcie, spedycji, komunikacji
 • prowadzonych niezbędnych remontach
 • w rolnictwie i hodowli
 • usługowych z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej

Oznacza to, że 12 listopada 2018 będzie dniem wolnym od pracy ale sklepy byłyby otwarte. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.

12 listopada wolny. Kogo ustawa nie obowiązuje?

W ustawie posłowie PiS podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Posłanka PO Joanna Frydrych stwierdziła, że "to kolejny bubel prawny i jest nieprzemyślana. (...) nie trafia do wszystkich pracowników, uderza przedsiębiorców i dzieli Polaków". Również klub Nowoczesna nie poparł projektu.

Jak zaznaczył poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz, "wszystkie badania i obliczenia wskazują, że jeden dzień wolny od pracy to strata dla gospodarki rzędu 6,5 miliarda złotych, czyli 0,3 proc PKB".

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Zobacz także: Koszalin: Wykonawca o pracach dotyczących targowiska