Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

135-letnia "Gryfia" na dobrej drodze, żeby ją wpisać do rejestru zabytków

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Do końca maja ma być gotowa opinia eksperta Narodowego Instytutu Dziedzictwa dotycząca promu "Gryfia". To podstawa, żeby wpisać jednostkę do rejestru zabytków.

- Termin wydania opinii dotyczącej wartości zabytkowej promu „Gryfia” należącego do Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie, został wyznaczony na 31 maja - poinformowała nas Barbara Halliop z NID.

Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków od lutego czeka na tę opinię. Z reguły wydanie takiej opinii trwa miesiąc-dwa, w tym przypadku trwa to znacznie dłużej.

Dobra wiadomość jest taka, że prom ma już swoją kartę ewidencyjną w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Nie jest to pełna ochrona dla promu, którą zyska jednostka z momentem wpisania do rejestru. Prom - o ile będzie pływał - może czasowo przebywać za granicą, ale macierzysty port musi mieć w Polsce. Wywóz jednostki za granicę na stały pobyt wymaga zgody ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Prace przy remoncie jednostki będą wymagały zgody konserwatora zabytków, z wyjątkiem prac niezbędnych w celu ratowania jednostki.

- Czyli na przykład w przypadku przecieków poszycia - dodaje Tomasz Wolender, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

MSR "Gryfia" do końca maja czeka na oferty kupna promu

To już kolejna próba sprzedaży promu. Poprzedni przetarg został unieważniony. W przetargu wpłynęły dwie oferty i obie były atrakcyjne cenowo, bo przekraczały szacunki obecnego właściciela jednostki, czyli 150 000 złotych.

- Jednak zawierały błędy formalne. Ogłosiliśmy nowy przetarg, w którym potencjalny nabywca musi złożyć oświadczenie, że nie będzie złomował "Gryfii", trwa procedura wpisania promu do rejestru zabytków - mówi Artur Trzeciakowski, dyrektor naczelny MSR "Gryfia".

Przypomnijmy, że obecna "Gryfia" powstała jako parowy prom (Eisenbahnfährschiff) w 1887 roku w stoczni AG Vulcan. Była to budowa nr 179. Nosiła wówczas nazwę "Tyras". Do 1943 roku obsługiwał linię do Dworca Wrocławskiego (na terenie portu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 135-letnia "Gryfia" na dobrej drodze, żeby ją wpisać do rejestru zabytków - Głos Szczeciński