Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS: 14. Emerytura 2020. Dla kogo będą wypłacane 14 emerytury? 14. emerytura nie w pełni dla każdego [12.08.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Emerytura 2019. 14 Emerytura kiedy będą wypłaty?
Emerytura 2019. 14 Emerytura kiedy będą wypłaty? archiwum
14 Emerytura 2019. Kiedy będą wypłacane czternastki dla emerytów 2019. Sprawdź najnowsze informacje dotyczące tego kiedy będą wypłacane 14 emerytury. Czy emeryci dostaną obiecane 14 emerytury czy PIS dotrzyma obietnic wyborczych i już wkrótce emeryci będą mogli cieszyć się z dodatkowej gotówki własnie z 14 emerytury. 9.08.2020

14. emerytura nie w pełni dla każdego – to niejedyne rozczarowanie powyborcze

Piątka Kaczyńskiego na 100 dni nowego rządu zaczyna topnieć w oczach. Na razie dotyczy to 14. emerytury, bo nie w pełni przypadnie wszystkim, oraz dopłat dla rolników, które nie wzrosną tak jak się spodziewano, o ile w ogóle wzrosną.

Po zwycięstwie PiS-u w ciągu 100 dni nowego rządu Polacy mają zyskać w nowych pięciu sferach. Przyrzekł to w ostatnim tygodniu przed wyborami Jarosław Kaczyński. Niektóre nowości mają być uchwalone, inne zaś „przygotowane”.

Przedwyborcza piątka Kaczyńskiego:

  • 14. emerytura
  • mały ZUS
  • badania profilaktyczne
  • 100 obwodnic
  • dopłaty dla rolników

Zapowiedział to lider PiS-u w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, który następnie uszczegółowił obietnice rządzącej partii.

13. i 14. emerytura 2019. Ile wyniesie, kiedy?

– Ustawa emerytalna będzie zmieniona w pierwszych dniach nowego parlamentu i rządu. 13. emerytura od przyszłego roku, a od 2021 również 14. będą stałymi świadczeniami – obiecywał premier.

Tyle że nową piątkę lider PiS-u rzucił na szalę przedwyborczą w ostatniej chwili. Nie było czasu na roztrząsanie obietnic, a diabeł tkwi w konkretach.

Przed wyborami nie akcentowano na przykład, że nie każdy emeryt dostanie pełną czternastkę.

Plany są takie, by przyznawać ją w pełnym wymiarze tylko tym, których uposażenie wynosi do 120 proc. średniej emerytury. Pozostali otrzymają 14. emeryturę na zasadzie „złotówka za złotówkę”, czyli ich czternastka ma być pomniejszana o taką kwotę, o jaką ich emerytura czy renta przekracza limit. Pomniejszenie czternastki według szacunków będzie dotyczyć 10 proc. uprawnionych.

Uprawnienie do 13. i 14. emerytury:

  • emeryci i renciści otrzymujący świadczenie z ZUS;
  • emeryci i renciści otrzymujący świadczenie z KRUS;
  • otrzymujący emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, świadczenia przedemerytalne, renty socjalne, rodzinne, inwalidzkie i wojenne.

Mały ZUS, badania i obwodnice

Mały ZUS to drugi z punków przedwyborczej piątki Kaczyńskiego. Prowadzący działalność gospodarczą przy dochodach do 6.000 zł miesięcznie i przychodach do 10.000 otrzymają ulgę ZUS-owską – średnio 500 zł miesięcznie, zależnie od zarobku. Na razie pomysł jest w fazie konsultacji społecznych.

Trzecia obietnica to kontrolne badania profilaktyczne. Mają objąć osoby po 40 roku życia. Jednak nie znamy konkretów – jak zaawansowane będą przeglądy, jak częste i czy łatwo dostępne.

Emerytury 2020: ZUS Podwyżka emerytur od października PiS zapowiada rewolucję [TABELA,STAWKI] O ile wzrosną świadczenia?

Przyrzeczenie czwarte: w ciągu 100 dni od wyborów powstanie plan budowy 100 obwodnic miast wraz z programem finansowania z budżetów krajowego i unijnego. Jednak nie wiemy nic o terminach rozpoczęcia i zakończenia inwestycji.

Prezes PiS-u zapewnił, że działania rządu będą skorelowane z policzonymi możliwościami finansowania. Może to jednak oznaczać, że aby budżet zdołał udźwignąć zdobycze i nowe obietnice, ich realizacja zacznie się rozciągać w czasie i blednąć w przełożeniu na konkrety.

Równe dopłaty dla rolników – zapomnij

To piąty, punkt piątki Kaczyńskiego. Przed wyborami zapowiadano, że powstanie plan na rzecz równych dopłat bezpośrednich dla polskich rolników. Sam premier podał jako przykład Niemców, którzy dostają o wiele większe dopłaty niż rolnicy polscy, i obiecał walkę o to, by po 2020 r. dopłaty były równe dla wszystkich rolników bez względu na to, z jakiego państwa są.

Tymczasem teraz słyszymy, że będzie to walka o zrównanie naszych dopłat nie z najwyższymi, lecz ze średnimi dopłatami, co bardzo zmienia postać rzeczy.

W 2018 stawka w Polsce wyniosła 240 EUR/ha. Unijna średnia to 261 EUR/ha. I zaledwie do niej mamy się zbliżać.

Ma się to nijak do krajów z najwyższymi dopłatami: Grecja – 552 EUR/ha, Holandia – 389, Niemcy 308. Po wyborach już nikt nie mówi o walce, by po

2020 r. dopłaty były równe dla wszystkich rolników bez względu na to, z jakiego państwa są.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo