Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150 nowych, potencjalnych dawców szpiku [wideo, zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w I LO w Szczecinku.
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w I LO w Szczecinku. Rajmund Wełnic
Kolejnych 150 młodych ludzi ze szczecineckich szkół średnich zasiliło szeregi potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Fundacja przeciwko Leukemii już 16. rok za sprawą Henryka Siegerta organizuje w Szczecinku akcję rejestracji dawców szpiku kostnego. – Myślę, że do 3.360 zarejestrowanych w tym czasie dawców dołączy ponad 150 kolejnych – mówi pan Henryk, który po stracie syna chorego na białaczkę, zaangażował się w tłumaczenie młodym ludziom, że mogą kiedyś komuś uratować życie. I przez te lata z grona przekonanych przez niego osób już 77 oddało szpik. – 78. pobranie będzie miało miejsce w poniedziałek, dziewczyna już po raz drugi odda szpik – mówi Henryk Siegert.

Przez dwa dni punkt pobierania próbek działał w zawodówce, ogólniaku i ekonomiku, ale rejestrowali się tam uczniowie wszystkich szczecineckich szkół. – Mąż kosmetyczki mojej mamy oddał szpik i miał okazję na jednym ze zjazdów zrealizowanych dawców szpiku poznać swojego biorcę – Norbert Bieńkowski z I LO mówi, że widok syna uratowanego po przeszczepie mężczyzny, uwieszonego na szyi osoby, która oddała mu szpik, mógł poruszyć każde serce. Dlatego razem z kolegami zdecydował się zarejestrować w banku danych.

Doktor Leszek Kauc z Fundacji mówi, że wysoki wskaźnik zrealizowanych szczecineckich dawców do zarejestrowanych (mniej więcej jeden na 50, przy średniej światowej 1 na 250) to m.in. zasługa Henryka Siegerta, który dobrze przygotowuje potencjalnych dawców i tłumaczy, że kiedyś może do nich zadzwonić telefon z prośbą o przeszczep. – Zdarza się niestety, że z akcji organizowanych „na żywioł” nawet 50 procent dawców jest niedostępnych, gdy przychodzi co do czego – Leszek Kauc tłumaczy, że albo nie ma z nimi kontaktu, albo nie chcą się zgodzić na przeszczep, lub odpadli przy dokładniejszych badaniach medycznych.

Współczesna medycyna poczyniła bowiem ogromny postęp i już na wstępnym etapie jesteśmy dziś w stanie określić dokładny zestaw antygenów. – Sprawia to, że dziś jakość transplantacji znacznie się podniosła, z drugiej strony paradoksalnie czas poszukiwania dawcy, mimo większych baz danych, wcale nie skrócił się mocno w porównaniu do tego, co było kilkanaście lat temu – mówi Leszek Kauc.
W czerwcu Szczecinek ponownie będzie organizatorem zjazdu zrealizowanych dawców i biorców szpiku. Poprzedzi go sztafeta „Bieg po szpik” na dystansie 230 km z Międzyrzecza. Pobiegną dawcy, wolontariusze, lekarze, a nawet jeden uratowany.

Stanica nad Trzesieckiem

Stanica wędkarska w Szczecinku. Zasady korzystania [zdjęcia]

Akcja ratownicza

W Szczecinku zasłabła w kąpieli [zdjęcia]

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!