MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1500 zł do emerytury. Polakom wypłacono już 2 mld zł w ramach tego programu. Sprawdź, czy możesz skorzystać!

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Do kieszeni Polaków w ciągu kilku lat trafiły już 2 mld złotych. Dziesiątki tysięcy z nas regularnie pobierają to świadczenie.
Do kieszeni Polaków w ciągu kilku lat trafiły już 2 mld złotych. Dziesiątki tysięcy z nas regularnie pobierają to świadczenie. 123rf.com/dolgachov
Od 2019 roku w Polsce działa rządowy program doceniający duże rodziny i wspierający najbardziej potrzebujących. ZUS podał właśnie dane dotyczące sumy wypłat w ramach programu Mama 4 plus i przypomina, kto może skorzystać z dodatku do emerytury.

Spis treści

Rządowy program nie tylko dla kobiet

Po trzynastej i czternastej emeryturze program Mama 4 plus okazuje się najbardziej popularnym wśród seniorów. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu jest to solidne wsparcie dla osób, które całe swoje życie poświęciły na wychowaniu kolejnego pokolenia. Przypomnijmy zatem, komu przysługuje świadczenie Mama 4 plus:

  • osobom w wieku emerytalnym
  • matkom przynajmniej czwórki dzieci lub ich ojcom, jeżeli matka porzuciła dzieci lub zmarła
  • osobom mieszkającym w Polsce i odprowadzającym w kraju podatki przez okres minimum 10 lat
  • innym obywatelom państw członkowskich UE i cudzoziemcom z prawem pobytu w Polsce
  • osobom nieposiadający dochodu na poziomie zapewniających godne życie

W praktyce, świadczenie Mama 4 plus najczęściej wypłacane jest kobietom, które zrezygnowały z pracy ze względu na opiekę nad dziećmi.

Mamy lub ojcowie, którzy zrezygnowali z pracy lub jej nie podjęli, aby wychowywać przynajmniej czworo dzieci i tym samym nie wypracowali choćby minimalnej emerytury, mogą liczyć na wsparcie finansowe." – wskazała w wypowiedzi dla PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Polacy doceniają ten gest. Łącznie pobrali już 2 mld zł

Wysokość świadczenia jest ściśle określona ustawą i nie może być wyższa od najniższej emerytury. Oznacza to, że po marcowej waloryzacji emerytur w 2023 roku wynosi ona 1588,44 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę. Dokładnie taką kwotę otrzymają mamy przynajmniej czwórki dzieci, którym nie należy się jakakolwiek emerytura czy renta. W przypadku otrzymywania niższej stawki podstawowej emerytury program Mama 4 plus wyrówna jej wysokość do kwoty najniższej emerytury. Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 1000 zł, to zostanie ono uzupełnione o 588,44 zł, tj. do 1588,44 zł.

Od 2019 roku z programu skorzystało już ponad 70 tys. osób, a obecnie dodatek do emerytury pobiera niewiele mniej osób:

Kwota wypłaconych rodzicielskich świadczeń uzupełniających od 1 marca 2019 r. do 30 czerwca 2023 r. wyniosła ponad 1 mld 964 mln zł. Wydano ponad 73 tys. decyzji przyznających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Obecnie liczba osób je pobierających wynosi blisko 60 tys. - dodaje prezenz ZUS.

Spełniasz warunki? Złóż wniosek

Wniosek o dodatek do emerytury można składać w placówkach ZUS i online przez stronę www.ZUS.pl. Wniosek stanowi przede wszystkim formularz ERSU, do którego należy dołączyć oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej (druk ERU), a także:

  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka (jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego)
  • akt zgonu w przypadku śmierci matki dzieci
  • zaświadczenia potwierdzające osiągane dochody

Wniosek powinien zawierać także inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia. Generalnie jednak formalności przy świadczeniu Mama 4 plus nie powinny stanowić problemy dla przeciętnego seniora. Chcesz zobaczyć, jak wygląda formularz wniosku? Zajrzyj do naszej galerii!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1500 zł do emerytury. Polakom wypłacono już 2 mld zł w ramach tego programu. Sprawdź, czy możesz skorzystać! - Strefa Biznesu

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński