MKTG SR - pasek na kartach artykułów

16 szkół w Koszalinie idzie pod nóż

sxc.hu
sxc.hu
Koszalina także nie ominą cięcia w szkołach. Pod nóż idzie 16 placówek, ale to wszelkie licea profilowane i technika uzupełniające, które znikają w całym kraju. Zmiany dotkną szkołę w dawnym Jamnie.

Wspomniane 16 szkół to te, które są likwidowane z mocy ustawy i miasto właściwie jest tylko wykonawcą ministerialnych zaleceń. Tak więc od nowego roku nie będzie w Koszalinie (podobnie w innych miastach w kraju) naboru do szkół dla dorosłych, techników uzupełniających i liceów profilowanych, które działają przy obecnych zespołach szkół (to np. Technikum Budowlane Uzupełniające w Zespole Szkół nr 7, czy IV Liceum Profilowane w ZS 7). Natomiast uczący się obecnie w tych szkołach dokończą tu swoją edukację - nikt ich nie będzie nigdzie przenosił.

A co z nauczycielami? Nadal będą pracować tam, gdzie pracują, będą mieli natomiast mniej zajęć.

- A z kolei ci, którzy w kolejnych latach chcieliby wybrać te szkoły, będą wybierać licea ogólnokształcące - zakłada prezydent Piotr Jedliński.

Tyle zmian, które przyszły "z góry". A zmiany wynikające wprost z decyzji koszalińskich decydentów? To przyszły kształt działalności Szkoły Podstawowej nr 22 w dawnym Jamnie. Ta od nowego roku szkolnego przestanie istnieć. Przynajmniej pod względem formalnym. Bo w praktyce stanie się filią SP nr 17 w Koszalinie (przy ul. Wańkowicza), ale na tym nie koniec. Z klas 1 - 6 pozostaną klasy 1 - 3, natomiast uczniowie klas 4 - 6 będą dojeżdżać do "17".

- To tak naprawdę nie jest kłopot dla uczniów i rodziców, bo ci w większości już teraz wożą dzieci do "17" - twierdzi Piotr Jedliński.

Ponadto w jamneńskiej szkole powstaną dwa nowe oddziały przedszkolne.

- To da w Koszalinie ok. 50 nowych miejsc - mówi prezydent.

Co z kadrą, która teraz pracuje w szkole w Jamnie?

Kilku nauczycieli odejdzie na emeryturę. Natomiast większość jest tu zatrudniona na część etatu i pracuje w innych placówkach. Tylko dwóch nauczycieli pracuje tu na cały etat - ci zapewne przejdą do "17". Temat z likwidacją / przekształceniem jamneńskiej szkoły nie jest nowy.

- Szkoła jest mała, chodzi do niej 44 uczniów i ta liczba z roku na rok się zmniejsza - wyjaśnia prezydent. - Rośnie roczny koszt utrzymania ucznia. Dla porównania w koszalińskim szkołach to 8,5 tys. zł, a w jamneńskiej - 19,8 tys. złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!