MKTG SR - pasek na kartach artykułów

168 mieszkań w siedmiu trzypiętrowych blokach. Projekt osiedla w Sianowie [zdjęcia]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Niespełna dwuhektarowa działka , która została wskazana przez samorząd jest otoczona przez tereny zielone, tylko od zachodu graniczy z wielorodzinną zabudową mieszkaniową.
Niespełna dwuhektarowa działka , która została wskazana przez samorząd jest otoczona przez tereny zielone, tylko od zachodu graniczy z wielorodzinną zabudową mieszkaniową. Fot. Mat. prasowe PFR Nieruchomości S.A.
Spółka PFR Nieruchomości pokazała wizualizację osiedla, które ma powstać przy ul. Słowackiego w Sianowie. Zgodnie z planem budowa ma się zacząć w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Gmina Sianów była pierwszym samorządem w województwie zachodniopomorskim, który uzyskał decyzję inwestycyjną na budowę mieszkań w programie Mieszkanie Plus. Inwestycja ma kosztować około 35 mln zł. W kwietniu ubiegłego roku, w gorącym przedwyborczym czasie, zapowiadano, że prace mają się rozpocząć na przełomie I i II kwartału 2020 roku. Nowy termin wbicia pierwszej łopaty to czwarty kwartał bieżącego roku.

- Realizacja osiedla mieszkaniowego w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus jest ogromna szansą dla Sianowa. Po pierwsze mogą zostać zaspokojone potrzeby średnio sytuowanych finansowo rodzin z naszej gminy. Po drugie, jest to również szansa dla mieszkańców naszego powiatu, jak również powiatów ościennych czy Koszalina - podkreśla Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa. - Wiemy przecież, że większość osób z regionu związana jest czy to zawodowo czy edukacyjnie z Koszalinem. Sianów położony jest blisko Koszalina, jest świetnie rozwijającym się samorządem, może więc stanowić dla wielu osób miejsce zamieszkania. Ponadto tak duża inwestycja jest też szansą do pobudzenia gospodarczego firm budowlanych, a wiemy, że po trudnym czasie epidemii koronawirusa, który przeżywamy, każda taka inicjatywa czy impuls będą regionowi potrzebne.

Inwestycje w ramach Programu Mieszkanie Plus, na zasadach komercyjnych, czyli bez angażowania pieniędzy podatników, realizuje Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości. Wkładem własnym gminy jest grunt. - Decyzja inwestycyjna oznacza jedno - planowane tu mieszkania mają zapewnione finansowanie, a to otwiera nam drogę do projektowania i realizacji przedsięwzięcia. Naszym celem jest zejście z czynszem poniżej cen rynkowych – podczas ubiegłorocznej konferencji prasowej zapowiadał pełnomocnik zarządu PFR Nieruchomości.

Dwuhektarowa działka, na której ma powstać powstanie nowe osiedle znajduje się we wschodniej części Sianowa - przy ul. Słowackiego. Osiedle będzie się składało z siedmiu trzypiętrowych budynków, które pomieszczą 168 mieszkań o średniej powierzchni 50 mkw. Będą to lokale od jedno- do czteropokojowych, które zostaną wykończone „pod klucz”. W każdym z projektowanych budynków znajdą się mieszkania przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zaprojektowano dwa place zabaw i 168 miejsc parkingowych zlokalizowanych wzdłuż ulic okalających osiedle. Wzdłuż chodników, przed blokami, zaprojektowano wiaty na rowery.

Mieszkanie Plus to budowa mieszkań na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności. Inwestycje stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. O kryteriach przyznania mieszkań i najmu decydują samorządy.

Przypomnijmy, Program Mieszkanie Plus okazał się niemożliwy do realizacji w pierwotnie zakładanym kształcie. W połowie 2018 roku poseł Jarosław Kaczyński informował o planach budowy od 2,5 do 3 mln mieszkań w najbliższych latach. Później obiecywano 1 mln, później 100 tys. mieszkań w perspektywie dekady.

Dotychczas wybudowano 867 mieszkań, w trakcie budowy jest 1907 (oficjalne dane na styczeń 2020 ze strony mieszkanieplus.gov.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera