Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

19 milionów złotych zaległości dla gminy Darłowo

Wojciech Kulig
Archiwum
Gmina Darłowo otrzyma ponad 19 mln złotych zaległych wpływów z podatków od firm wiatrakowych. Wszystko zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dzięki temu spłaci swoje wszystkie zobowiązania kredytowe.

- Wygraliśmy jako gmina sprawę w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który nakazał właścicielom wiatraków zapłacić podatek na zasadach jakie obowiązywały w roku 2017, a które budziły sprzeciw właścicieli firm wiatrakowych- mówi Radosław Głażewski, wójt gminy Darłowo. Sytuacja dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku, kiedy to opodatkowana była cała elektrownia wiatrowa, a więc zarówno fundament i wieża, jak i elementy techniczne (firmy wiatrowe nie zgadzały się z tą interpretacją).

- Oczywiście cieszy nas dodatkowy wpływ pieniędzy z podatków, pozwoli nam to całkowicie spłacić zaciągnięte kredyty. Nasza sytuacja nie była zła, deficyt budżetowy oscylował na bezpiecznym poziomie, ale teraz będziemy mieli większy komfort działania- dodaje Radosław Głażewski. Do budżetu gminy Darłowo trafi 19 265 000 złotych zaległych wpływów z podatków od firm wiatrakowych.

Dzięki otrzymanym pieniądzom gmina będzie mogła spłacić pożyczki zaciągnięte m.in. na budowę kanalizacji z Wicia do Ruska, oczyszczalni ścieków, czy też budowę Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach. - Zamiast umieścić te pieniądze na lokacie, bardziej ekonomicznie dla gminy było spłacić zobowiązania, żeby później, gdyby była potrzeba, można było zaciągnąć nowy kredyt - mówi wójt gminy Darłowo. Warto zaznaczyć, że za 2017 rok, w przeciwieństwie do gminy Darłowo większość samorządów otrzymywała wyższy podatek za wiatraki. Tak było m.in. w przypadku gminy Sławno. - My akurat obroniliśmy te pieniądze i nie musieliśmy ich na szczęście zwracać farmie wiatrowej - mówi Ryszard Stachowiak, wójt gminy Sławno.

Przypomnijmy, że w połowie bieżącego roku weszła w życie znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii. W związku z tą nowelizacją od 1 stycznia 2018 roku opodatkowane są jedynie fundamenty i maszty wiatraków, czyli tak samo jak przed 2017 rokiem. Włodarze gmin uważają, że to absurdalna sytuacja, bo zgodnie z przepisami muszą zwracać pobrane wpływy z podatków za pierwsze półrocze. Sprawa została skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok jeszcze nie został ogłoszony.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Jarmark Bożonarodzeniowy w Darłowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo