Grzegorz Bawół
epa/pap
Duńczyk Holger Rune wygrał turniej ATP na kortach twardych w Sztokholmie (pula nagród 648 tys. euro). W finale rozstawiony z numerem siódmym 19-letni tenisista pokonał "jedynkę" Greka Stefanosa Tsitsipasa 6:4, 6:4. Rozstawiony z numerem czwartym Włoch Lorenzo Musetti pokonał grającego z dwójką swojego rodaka Matteo Berrettiniego 7:6 (7-5), 6:2 w finale turnieju ATP 250 na kortach twardych w Neapolu.

W bieżącym sezonie Tsistipas przegrał już swój piąty finał turnieju ATP, a drugi w tym miesiącu.

Niedzielny pojedynek trwał półtorej godziny. Zajmujący 27. miejsce w rankingu ATP Rune po raz drugi spotkał się z piątym na świecie Tsitsipasem i po raz drugi zwyciężył - poprzednio kilka miesięcy wcześniej w 1/8 finału wielkoszlemowego French Open. Grek jest też jednym z pięciu tenisistów, którzy mogą być już pewni występu w Turynie podczas tegorocznych ATP Finals.

Dla nastolatka z Danii to drugi w karierze triumf w imprezie ATP w trzecim występie w finale - wszystkie w 2022 roku.

Bardziej utytułowany 24-letni Grek ma na koncie łącznie dziewięć tytułów i aż 15 przegranych finałów.

W poniedziałek Rune awansuje na 24. miejsce na świecie, najlepsze w swojej karierze.

Polacy w singlu w Szwecji nie startowali, natomiast w grze podwójnej Łukasz Kubot i Austriak Philipp Oswald odpadli w ćwierćfinale (czyli drugiej rundzie debla).

Wynik finału:

Holger Rune (Dania, 7) - Stefanos Tsitsipas (Grecja, 1) 6:4, 6:4.

Neapol

Niedzielny finał był pierwszym pojedynkiem obu Włochów. Pochodzący z Carrary 20-letni Musetti otrzymał za zwycięstwo 250 pkt do rankingu ATP oraz ponad 90 tys. euro premii.

Dla 26-letniego Berrettiniego był to 12. w karierze finał turnieju rangi ATP Tour, a czwarty w obecnym sezonie. Dotychczas Włoch wywalczył osiem tytułów, w tym dwa w Stuttgarcie i Londynie w 2022 roku.