Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2018 rok to będzie Rok Kobiet. I wielki plebiscyt "Głosu" i marszałka. Oto ambasadorki pomysłu

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
100-lecie niepodległości to także setna rocznica nadania Polkom praw wyborczych. Dlatego rok 2018 jest w naszym województwie Rokiem Kobiet. Jednym z wydarzeń będzie wielki plebiscyt "Głosu" i Urzędu Marszałkowskiego.

COMPONENT {"params":{"text":"Polecamy również: ","id":"polecamy-rowniez"},"component":"subheading"}

- To będzie duże przedsięwzięcie, gdyż plebiscyt będzie prowadzony we wszystkich powiatach zachodniopomorskiego. Chcemy, aby mieszkańcy zgłaszali kobiety, aktywne, przedsiębiorcze, które zmieniają rzeczywistość w lokalnych ojczyznach - mówiła dziś red. Ynona Husaim-Sobecka, zastępca redaktora Głos Szczecińskiego.

W każdym powiecie mieszkańcy będą mogli zgłaszać dowolną ilość kandydatek. Potem wybiorą te, które według nich szczególnie zasługują na wyróżnienie. Zwyciężczynie w każdym z 21 zachodniopomorskich powiatów przejdą do finału. Kobietę Roku wybierze specjalna kapituła. Więcej informacji już wkrótce w Głosie na stornie www.gs24.pl

Kapituła

Dzisiaj poznaliśmy przedstawicielki Kapituły. Są także ambasadorkami Roku Kobiet. To Laura Hołowacz, szczecińska biznewoman, Maria Kaszyńska, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury ZUT Szczecin, Małgorzata Hołub - Kowalik, lekkoatletka medalistka mistrzostw wiata w sztafecie, Sylwia Różycka, aktora Teatru Polskiego w Szczecinie, Janina Koptas, pionierka Szczecina, Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, Teresa Kalina , przewodnicząca sejmiku województwa, Ynona Husaim-Sobecka z Głosu Szczecińskiego, Bogna Czałczyńska, działaczka na rzecz kobiet, pełnomocnik marszałka województwa ds. kobiet i równego traktowania.

- Cieszę się z takiego plebiscytu, bo takie akcje pokazują aktywność kobiet, które często stoją w cieniu, a tworzą wspaniałe rzeczy - mówiła Małgorzata Hołub - Kowalik.

Obchody

Organizatorem Roku Kobiet na Pomorzu Zachodnim jest marszałek województwa zachodniopomorskiego. Dziś mówił o kulisach pomysłu.

- Sto lat temu Polska jako jedne z pierwszych w Europie otrzymały prawa wyborze. Nie zapomnieliśmy o tym. Dlatego organizujemy cykl wydarzeń pod hasłem Rok Kobiet Pomorza Zachodniego. Ich celem jest przybliżenie tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet, ze szczególnym naciskiem na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie - mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Dlatego przez cały rok będą się odbywać wydarzenia związane z rocznicą. Najbliższe to Kino Kobiet w szczecińskim Pionierze, które potrwa do niedzieli. Bilety rozeszły się błyskawicznie. Prezentowane są filmy przedstawiające kobiety niezależne i odważnych, walczące z dyskryminacją i przemocą: „Maria Callas”, „Madame”, „Jestem Najlepsza”. Kolejne wydarzenia już wkrótce.

- Reprezentujemy różne środowiska. Mam nadzieje że nasza praca naprawdę przysłuży się promowaniu kobiet - mówiła Teresa Kalina, ambasadorka projektu.

Ambasadorka Sylwia Różycka udowodniła, że mężczyźni powinni dbać o kobiety nie tylko 8Marca.

- Panowie, kobiety nie zmienicie, co najwyżej może zmienić kobietę, ale to i tak nic nie zmieni. Więc trzymajmy się razem - powiedziała.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński