Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat Straży Miejskiej w Koszalinie

Marzena Sutryk
Jedno z działań, w które włączają się strażnicy, to akcja na rzecz pomocy bezdomnym; jedna z takich akcji została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu, gdy strażnicy i policjanci sprawdzili ok. 100 miejsc
Jedno z działań, w które włączają się strażnicy, to akcja na rzecz pomocy bezdomnym; jedna z takich akcji została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu, gdy strażnicy i policjanci sprawdzili ok. 100 miejsc Radek Koleśnik
Dzisiaj wielka gala z udziałem strażników miejskich - świętują 25-lecie istnienia. W komendzie SM pracuje 24 mundurowych. Rocznie podejmują średnio 12 tys. interwencji.

- Większość spraw, którymi się zajmujemy, a dokładniej 52 procent z nich, dotyczy ruchu drogowego, a więc przede wszystkim niewłaściwego parkowania - mówi Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie.

- Pozostałe to w sporej części te dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz zakłócania porządku. Mamy też bardzo dużo doprowadzeń do izby wytrzeźwień - w skali roku to około 800 osób. To też interwencje dotyczące zanieczyszczania środowiska - zarejestrowane m. in. poprzez nasze fotopułapki, to także kontrole pieców - sprawdzamy, czym jest palone w firmach, w gospodarstwach domowych.

Liczne interwencje podejmują też nasze patrole rowerowe, które wprowadziliśmy. A do tego prowadzimy szeroką profilaktykę w szkołach i przedszkolach. Podczas dzisiejszej uroczystości nie zabraknie pochwał, będą awanse. Na uznanie z pewnością zasługuje dwoje strażników, którzy są w szeregach koszalińskiej straży od początku jej istnienia, a więc od 25 lat, a nawet dłużej, bo od czasów istnienia Miejskiej Służby Porządkowej - to Anna Matysiak i Roman Berda. Obecny komendant Piotr Simiński jest na stanowisku od 2011 roku.

- W tym samym roku bardzo ważnym wydarzeniem dla nas jest nadanie jednostce sztandaru - mówi komendant. - W dniu obchodów Święta Niepodległości na placu Zwycięstwa, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przekazał jednostce sztandar, który staje się symbolem, a jednocześnie zobowiązaniem: „służby lokalnej społeczności”.

Na chwilę obecną Straż Miejska dysponuje trzema pojazdami przystosowanymi do przewozu osób nietrzeźwych, czterema rowerami.

- Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Koszalinie stanowią zgrany zespół fachowców, a wyposażenie jednostki pozwala na skuteczniejszą odpowiedź na potrzeby mieszkańców miasta - dodaje Piotr Simiński.

- Spotykamy się coraz częściej z przejawami zadowolenia mieszkańców z naszej pracy. Przez te 25 lat zmieniło się nastawienie mieszkańców - nikt już nie zastanawia się, czy straż jest potrzebna i jakie ma kompetencje. Za to wielu stawia pytanie - jakimi działaniami straż mogłaby się jeszcze zająć?

Świadczy o tym bez wątpienia te kilkanaście tysięcy zgłoszeń mieszkańców w ciągu roku z prośbą o pomoc.

Początki Straży Miejskiej w Koszalinie

W kwietniu 1990 r. w ustawie o Policji pojawił się Rozdział 4, w którym opisano podstawowe wymogi i zadania oraz uprawnienia dla straży miejskich. Na bazie tych zapisów 15 listopada 1991 Bogdan Krawczyk, ówczesny prezydent miasta, powołał do życia Straż Miejską w Koszalinie, umiejscawiając ją w strukturach Wydziału Ochrony Środowiska i Porządku Urzędu Miejskiego. W momencie powołania Straży Miejskiej, pracowało 5 osób.Historia Straży w Koszalinie jest jednak dłuższa - 1 stycznia 1988 r. prezydent miasta Janusz Wojtych, w strukturach Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej utworzył referat - Miejską Służbę Porządkową. Referat ten był podwaliną dzisiejszej Straży. Kierownikiem referatu była Małgorzata Stryjewska. I to ona została potem pierwszym komendantem (do 2000 r.).

Zobacz także Straż Miejska Koszalin. Nagrania z fotopułapki - jak tworzą się dzikie wysypiska

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!