MKTG SR - pasek na kartach artykułów

250 rekonstruktorów, czołg, artyleria, pirotechnika - w niedzielę o godz. 11 początek "Boju o Kołobrzeg" [wideo]

ima
To będzie jedno z największych, tegorocznych  widowisk historycznych w Polsce
To będzie jedno z największych, tegorocznych widowisk historycznych w Polsce Michał Świderski
To będzie jedno z największych tegorocznych widowisk historycznych w Polsce. Na kołobrzeskiej plaży 250 rekonstruktorów, z ponad 30 grup z całej Polski, oryginalny sprzęt wojskowy z artylerią i czołgiem włącznie. I oczywiście najważniejsi - prawdziwi bohaterowie tamtych dni sprzed 74 lat - kombatanci walk o Kołobrzeg. W niedzielę o godz. 11 spotykamy się przy kołobrzeskim molo.

Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg” to lekcja obowiązkowa nie tylko dla dzieci i młodzieży. Przez blisko godzinę widzowie tego spektaklu przeżyją niezwykłe emocje obcowania z nie tak znów odległą historią.

13 uczestników tej największej bitwy miejskiej z udziałem polskiego żołnierza (poza Powstaniem Warszawskim) będzie obserwować rekonstruktorów wcielających się symbolicznie w ich rolę. - Fenomenem będzie artyleria - mówi Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Wystawiamy armatę 45 mm, działo przeciwpancerne ZiS-3 i haubicę 122 mm. Mamy w zbiorach muzeum wspomnienia żołnierzy 1 Armii WP, którzy tego sprzętu używali. Nie będziemy więc naginać historii. Te działa rzeczywiście brały udział w boju o miasto. Będą strzelać. Proszę się przygotować na efekty pirotechniczne. Chcemy w jak najbardziej plastyczny sposób przybliżyć państwu historię walk o Kołobrzeg. Widowisko zakończy się zaślubinami z morzem.

Ponad 300 rekonstruktorów historii z całej Polski wzięło udział w wielkim widowisku na plaży centralnej w Kołobrzegu. Były pojazdy historyczne z czołgiem T-34 włącznie, był huk wystrzałów, serie z karabinów, eksplozje pocisków. Wszystko to hołdzie bohaterom, którzy 73 lata temu walczyli o Kołobrzeg w jednej z najkrwawszych, rozgrywanych w miastach, bitew II wojny światowej.  Inscenizacja rozgrywała się na oczach nielicznych już uczestników walk. Te symboliczną podróż w czasie zamknęły zaślubiny Polski z morzem, w których wzięli udział także wzruszeni kombatanci.

Bój o Kołobrzeg - wielka inscenizacja na plaży w 73.rocznicę...

Tegoroczne obchody rocznicy walk potrwają 2 dni - 17 i 18 marca. Otworzy je właśnie niedzielne widowisko przed Sanatorium Bałtyk, na plaży, przy molo. O godz. 16 , na Cmentarzu Wojennym rozpocznie się Zgromadzenie Patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Kompanii Zespołu Szkół Morskich, grup rekonstrukcyjnych itd.

W poniedziałek, o godz. 11 pod Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem, nastąpi tradycyjne ślubowanie młodzieży z Ligi Morskiej i Rzecznej. Ale jak poinformował wczoraj Andrzej Chańko, dyrektor POLREGIO Szczecin, nieco wcześniej, bo o godz. 9.53, z kołobrzeskiego dworca po raz pierwszy odjedzie pociąg ozdobiony wizerunkami Eweliny Nowak, sanitariuszki, upamiętnionej słynnym, kołobrzeskim pomnikiem, która zginęła 13 marca, w wieku 20 lat podczas walk o miasto.

Ewelina Nowak stała się jednym z 16 REGIObohaterów, wyłonionych w ramach akcji edukacyjnej, zorganizowanej przez Przewozy Regionalne. W każdym województwie internauci wybierali jedną ostać, która w ich ocenie przybliżyła nasz kraj do niepodległości. Pociąg z wizerunkiem poległej dziewczyny - bohaterki, będzie kursował przez rok na trasie Kołobrzeg - Szczecin. Kołobrzeskie obchody to także m.n. Rajd PTTK szlakiem walk o miasto.

Zobacz także: Bój o Kołobrzeg 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo