Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg” to lekcja obowiązkowa nie tylko dla dzieci i młodzieży. Przez blisko godzinę widzowie tego spektaklu przeżyją niezwykłe emocje obcowania z nie tak znów odległą historią.
13 uczestników tej największej bitwy miejskiej z udziałem polskiego żołnierza (poza Powstaniem Warszawskim) będzie obserwować rekonstruktorów wcielających się symbolicznie w ich rolę. - Fenomenem będzie artyleria - mówi Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
- Wystawiamy armatę 45 mm, działo przeciwpancerne ZiS-3 i haubicę 122 mm. Mamy w zbiorach muzeum wspomnienia żołnierzy 1 Armii WP, którzy tego sprzętu używali. Nie będziemy więc naginać historii. Te działa rzeczywiście brały udział w boju o miasto. Będą strzelać. Proszę się przygotować na efekty pirotechniczne. Chcemy w jak najbardziej plastyczny sposób przybliżyć państwu historię walk o Kołobrzeg. Widowisko zakończy się zaślubinami z morzem.
Bój o Kołobrzeg - wielka inscenizacja na plaży w 73.rocznicę...
Tegoroczne obchody rocznicy walk potrwają 2 dni - 17 i 18 marca. Otworzy je właśnie niedzielne widowisko przed Sanatorium Bałtyk, na plaży, przy molo. O godz. 16 , na Cmentarzu Wojennym rozpocznie się Zgromadzenie Patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Kompanii Zespołu Szkół Morskich, grup rekonstrukcyjnych itd.
W poniedziałek, o godz. 11 pod Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem, nastąpi tradycyjne ślubowanie młodzieży z Ligi Morskiej i Rzecznej. Ale jak poinformował wczoraj Andrzej Chańko, dyrektor POLREGIO Szczecin, nieco wcześniej, bo o godz. 9.53, z kołobrzeskiego dworca po raz pierwszy odjedzie pociąg ozdobiony wizerunkami Eweliny Nowak, sanitariuszki, upamiętnionej słynnym, kołobrzeskim pomnikiem, która zginęła 13 marca, w wieku 20 lat podczas walk o miasto.
Ewelina Nowak stała się jednym z 16 REGIObohaterów, wyłonionych w ramach akcji edukacyjnej, zorganizowanej przez Przewozy Regionalne. W każdym województwie internauci wybierali jedną ostać, która w ich ocenie przybliżyła nasz kraj do niepodległości. Pociąg z wizerunkiem poległej dziewczyny - bohaterki, będzie kursował przez rok na trasie Kołobrzeg - Szczecin. Kołobrzeskie obchody to także m.n. Rajd PTTK szlakiem walk o miasto.
Zobacz także: Bój o Kołobrzeg 2018
POLECAMY:
Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?