Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

26-lecie Straży Miejskiej [WIDEO]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Komendant Straży Miejskiej Piotr Simiński (z prawej) wręczał funkcjonariuszom awans. Za tydzień w piątek w tygodniku Głos Koszalina przeczytacie historię koszalińskiej Straży Miejskiej
Komendant Straży Miejskiej Piotr Simiński (z prawej) wręczał funkcjonariuszom awans. Za tydzień w piątek w tygodniku Głos Koszalina przeczytacie historię koszalińskiej Straży Miejskiej Radek Koleśnik
W koszalińskiej jednostce pracuje 26 strażników, w tym są cztery panie. Wczoraj siedem osób odebrało z rąk komendanta Piotra Simińskiego awanse: Katarzyna Krawczyńska i Artur Zieliński - na strażnika, Wojciech Szulakiewicz - na starszego strażnika, Przemysław Jabłoński, Łukasz Troszczyński i Mirosław Pucek - na młodszego specjalistę oraz Zbigniew Śliwiński - na starszego inspektora.

Który ze strażników zasługuje na szczególne wyróżnienie? Pytamy szefa koszalińskiej jednostki. - Wszyscy - odpowiada krótko komendant Piotr Simiński. - Każdy ze strażników mocno angażuje się w pracę i poświęca. Naprawdę każdy zasługuje na uznanie za swoją pracę, a ta jest trudna. Pamiętajmy, że mamy szereg bardzo różnych obowiązków do spełnienia - począwszy od spraw typowo porządkowych, jak zaśmiecanie, wyprowadzanie psów czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, poprzez usuwanie wraków, pomoc bezdomnym, ale też osobom nietrzeźwym. Rocznie odwozimy do izby wytrzeźwień 800 osób. W ubiegłym roku interweniowaliśmy 1.200 razy w sprawie wezwań do osób nietrzeźwych - każda taka interwencja to ratowanie ludzkiego życia.

- Często musimy występować w roli negocjatorów - dodaje Piotr Simiński. - A jeżeli chodzi z kolei o kwestie karania mandatami - proszę wierzyć, to też nie są przyjemne dla nas sprawy, spotykamy się z różnymi reakcjami. Zajmujemy się także edukacją, spotykamy się z najmłodszymi i nieco starszymi dziećmi, by uczyć zasad bezpieczeństwa. Poprzez naszą szeroką działalność jesteśmy najbardziej rozpoznawalną formacją, a przy tym świetnie uzupełniamy się w działaniach z policją.

Średnio rocznie strażnicy mają 12 tysięcy zgłoszeń. - W 1996 roku odbieraliśmy po 10 telefonów dziennie, dziś odbieramy dziesięć telefonów na godzinę - dodaje komendant.

Straż Miejska ma swoją siedzibę przy ul. Mariańskiej, gdzie przyjmuje w godzinach 7 - 22, po tych godzinach można natomiast nagrać zgłoszenie. Kontakt to numer 986.

Historia koszalińskiej formacji sięga 1991 roku, a nawet wcześniejszych lat - w 1988 roku powołano bowiem w Koszalinie Miejską Służbę Porządkową. Referat ten był podwaliną dzisiejszej straży.

O szczegółach przeczytacie w piątkowym tygodniku „Głos Koszalina”.

Zobacz także: Magazyn Kulturalny GK24

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!