Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

28 lutego w Szczecinku. Akademie w rocznicę walk o miasto w 1945 roku [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Akademia z okazji wyzwolenia Szczecinka w roku 1978 w MDK
Akademia z okazji wyzwolenia Szczecinka w roku 1978 w MDK Archiwum Państwowe Koszalin o/Szczecinek
W czasach Polski Ludowej data 28 lutego była - w lokalnym, szczecineckim wymiarze - równie ważna, jak 1 maja, czy 22 lipca. Jak obchodzono ją w Szczecinku ?

28 lutego przez całą epokę Polski Ludowej był w Szczecinku obchodzony jako dzień wyzwolenia miasta. I - jak niemal wszystko w PRL - zasadzało się to na kłamstwie. Bo finał walk o Szczecinek żadnym wyzwoleniem nie był, co najwyższej zdobyciem miasta przez Armię Czerwoną i początkiem polskiego etapu jego historii. I rządów komunistów wspartych o sowieckie bagnety.

CZYTAJ TEŻ:

Sam Neustettin padł zresztą po krótkich, ale zażartych walkach, 27 lutego 1945 roku, a nie - jak głosiła ówczesna propaganda - dzień później. 28 lutego - m.in. z uwagi na różnicę czasu - oddano po prostu salut armatni na Kremlu na cześć zdobywców Szczecinka.

Tak, Sowieci nawet to potrafili sfałszować czy zainscenizować, jak podpisanie kapitulacji na swój użytek 9 maja, dwa dni po tym, jak III Rzesza poddała się Aliantom. I swój dzień zwycięstwa spadkobierca ZSRR, czyli Rosja, celebruje do dziś 9 maja.

W PRL dzień 28 lutego była dla lokalnych władz okazją do manifestowania przyłączenia Szczecina do Macierzy, jak wówczas nazywano powojenne zmiany granic. Powrót na prastare piastowski ziemie, nad Odrę, Nysę i Bałtyk. W każdej szkole organizowano więc okolicznościowe akademie, wieczornice i spotkania z kombatantami. W Młodzieżowym Domu Kultury w Szczecinku także - w kronice przechowywanej w Archiwum Państwowym zachowały się zdjęcia z takich takich akademii z końcówki lat 70.

Okolicznościowe uroczystości odbywały się także oczywiście w komitecie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, na cmentarzach wojennych i po pomnikami upamiętniającymi walki na Wale Pomorskim. W szkołach były konkursy historyczne, turnieje sportowe itp. w rocznicę wydarzeń 1945 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto