Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 Maja w Szczecinku. Dziś i 70 lat temu

Rajmund Wełnic
Zdjęcie z maja 1946 roku, na czele szczecinckiego pochodu w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja niesiono wtedy trumienkę przepasaną kirem
Zdjęcie z maja 1946 roku, na czele szczecinckiego pochodu w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja niesiono wtedy trumienkę przepasaną kirem archiwum Muzeum Regionalne
W Szczecinku uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w południe w kościele Mariackim mszą świętą za Ojczyznę. 70 lat temu ludowców za uczczenie Konstytucji Trzeciomajowej spotkały represje.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe i uczestnicy przejdą pod pobliski pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie po odegraniu hymnu złożone zostaną kwiaty. Okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.
Przypomnijmy, że tradycją Szczecinka było nabożeństwo na placu Wolności przed ratuszem, gdzie w roku 1946 odbyła się patriotyczna manifestacja, za która organizatorów spotkały później represje ze strony władz komunistycznych. Kilka lat temu jednak zrezygnowano z mszy w tym miejscu, w tym roku zresztą z uwagi na przebudowę placu byłoby to niemożliwe.
70 lat temu Polskie Stronnictwo Ludowe zorganizowało manifestację w obronie demokracji, właśnie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w roku 1791, u schyłku I RP. Komunistom nie to się nie spodobało, a już szczególnie trumienka niesiona na czele pochodu, a mająca symbolizować pogrzeb polskiej wolności i demokracji. Sekretarz zarządu powiatowego PSL Julian Chodoruk, instruktor komitetu wojewódzkiego PSL Bronisław Kopacz i Antoni Lewański, skarbnik powiatowy PSL zostali za to aresztowani i stanęli za przed sądem. Dwóch pierwszy ludowców oskarżono o organizację manifestacji i próbę zbrojnego obalenia ustroju, a A. Lewańskiego o pomoc im poprzez wypożyczenie trumienki. Oskarżono ich na mocy jednego z artykułów Kodeksu Karnego Wojska Polskiego o próbę zmiany przemocą ustroju państwa polskiego. Akt oskarżenia był gotowy już w połowie lipca 1946 roku. I jeszcze w lipcu – po dwudniowej rozprawie! – B. Kopacz i J. Chodoruk zostali skazani. Pierwszy na 7, drugi na 6 lat więzienia. Trzeci z ludowców został uniewinniony, nawet dla dyspozycyjnego sądu wina A. Lewańskiego budziła wątpliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!