300 milionów dla rolników na rozwój

Irena Boguszewska irena.boguszewska@gk24.pl
Urządzenia, jakie można kupić w ramach pomocy na rozwój produkcji rolnej i leśnej, można było obejrzeć m.in. na Międzynarodowych Targach Hodowli Zwierząt Farma w Poznaniu.
Urządzenia, jakie można kupić w ramach pomocy na rozwój produkcji rolnej i leśnej, można było obejrzeć m.in. na Międzynarodowych Targach Hodowli Zwierząt Farma w Poznaniu. Fot. FARMA
Rolnicy nie wykorzystali jeszcze wszystkich pieniędzy przeznaczonych w tym roku na rozwój produkcji rolnej i leśnej. Teraz będą mogli po nie sięgnąć.

Wczoraj ukazało się ogłoszenie prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o terminie przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy na "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej".

Chodzi tutaj o działanie 123 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wnioski od 17 listopada będą mogły składać: grupy producentów rolnych, wstępnie uznane grupy, uznane organizacje producentów owoców i warzyw oraz utworzone przez te podmioty spółki osobowe, spółki kapitałowe oraz spółdzielnie.

Natomiast wszyscy pozostali mogą składać wnioski o przyznanie takiej pomocy dopiero po upływie 42 dni od ukazania się ogłoszenia, czyli od 15 grudnia. Złożenie wniosku o przyznanie wsparcia przed terminem spowoduje, że pomoc nie zostanie udzielona.

Do wzięcia w 2009 roku pozostało jeszcze ponad 300 mln zł. Kwota ta wynika z tego, że do wykorzystania w 2009 roku na "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" przewidziano około 1,3 mld zł. Podczas tegorocznego kwietniowego naboru przetwórcy i producenci złożyli wnioski o ponad 1 mld zł, co stanowiło około 76% tegorocznego limitu.

Wnioski będą przyjmowane do końca dnia roboczego następującego po dniu podania do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.arimr.gov.pl informacji określającej, że zapotrzebowanie wynikające ze złożonych w 2009 roku wniosków osiągnęło co najmniej 120% dostępnych środków, lecz nie później niż do końca roku.

O pomoc mogą ubiegać się podmioty prowadzące działalność związaną m.in. z przetwórstwem mleka, mięsa, owoców i warzyw, sprzedażą hurtową produktów rolnych, a także ich usługowym zamrażaniem wraz z przechowywaniem. Zakres inwestycji objętych pomocą obejmuje m.in. koszty budowy budynków i budowli, zakupu maszyn i urządzeń oraz środków transportu, a także kosztów przygotowania dokumentacji.
Formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz niektórych załączników wraz z instrukcjami ich wypełniania są udostępnione na stronach internetowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www. arimr. gov. pl) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www. minrol. gov. pl). Można je również otrzymać w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wniosek o przyznanie pomocy składa się osobiście albo przez upoważnioną osobę bezpośrednio w Oddziale Regionalnym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Z chwilą jego złożenia oddział wydaje potwierdzenie, zawierające datę i godzinę wpływu. W jednym roku można złożyć jeden wniosek na każde przedsiębiorstwo albo jego wyodrębnioną część, w której prowadzona jest działalność objęta pomocą.

Szczegółowe zasady przyznawania pomocy są dostępne na stronach internetowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www. arimr. gov. pl) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www. minrol. gov. pl).

Informacji można zasięgnąć w OR ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii 0 800 38-00-84.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie