Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

31 dni urlopu wypoczynkowego. Wyjaśniamy, na czym polega pomysł związkowców

OPRAC.: AB
Związkowcy domagają się wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 31 dni. Zmiany miałyby zostać wprowadzone w Kodeksie pracy. Czy tak długi czas wolny to dobry pomysł w obliczu pandemii, która i tak naraża pracodawcę na duże straty? Przypominamy kilka faktów na temat wydłużenia urlopu wypoczynkowego.

W pierwszej połowie stycznia członkowie Rady Dialogu Społecznego - przedstawiciele rządu, pracodawców i strony społecznej - dyskutowali nad wydłużeniem urlopu wypoczynkowego. Podczas spotkania zespołu prawa pracy na wokandę trafiły takie tematy, jak uregulowanie pracy zdalnej w przepisach Kodeksu pracy, rozpowszechnienie układów zbiorowych czy wprowadzenie 31 dni urlopu wypoczynkowego. Ponadto strona pracowników z danej branży mogłaby ustalać z pracodawcami zasady stosowania umów o pracę czy dłuższego okresu zatrudnienia pracowników tymczasowych.

31 dni urlopu wypoczynkowego to bardzo śmiały pomysł jak na europejskie standardy. Nawet w tych krajach, gdzie urlop wypoczynkowy jest rekordowo długi, a więc w Niemczech, Holandii, na Węgrzech i w Chorwacji, jego wymiar nie przekracza 30 dni w ciągu roku. Mało tego, mieszkańcy takich krajów jak Łotwa, Litwa, Bułgaria czy Włochy w ogóle nie mają perspektyw na urlop dłuższy niż 20 dni rocznie. Ponadto przedstawiciele pracodawców sceptycznie odnoszą się do pomysłu dodatkowych obciążeń dla firm w trakcie pandemii, bo należy pamiętać, że koszty urlopu wypoczynkowego ponosi pracodawca.

Jak przypomina Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka Pracodawców RP ds. prawa pracy, pracodawcy i tak odczuwają już skutki kryzysu, a przyznanie pracownikom dodatkowych dni wolnych może sprawić, że przedsiębiorcy będą unikali zawierania umów o pracę. Z kolei Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych podkreśla, że przed podpisywaniem umów o pracę pracodawców często powstrzymują wysokie koszty zatrudnienia. Jego zdaniem należałoby podjąć dyskusję na temat opodatkowania umów o pracę i umów cywilnoprawnych. To właśnie klin podatkowy zniechęca część firm do proponowania umów, z tytułu których pracownik ma zapewnioną ochronę, o której jest mowa w Kodeksie pracy.

31 dni urlopu wypoczynkowego dla starszych pracowników

Śląsko-dąbrowska NSZZ „Solidarność” już w 2018 r. zaproponowała wydłużenie urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni. Więcej dni wolnych nie przysługiwałoby jednak wszystkim pracownikom, a jedynie osobom z 30-letnim stażem pracy. Zarząd śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” zapowiedział wówczas, że będzie zabiegał o wprowadzenie odpowiednich zmian w Kodeksie pracy, składając w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wniosek o stosowną reformę Kodeksu pracy.

Jak przekonywali pomysłodawcy, 5 dodatkowych dni wolnych dla starszych pracowników ułatwiłoby im regenerację, co przełożyłoby się na większą efektywność pracy. W ten sposób związkowcy chcieli lepiej dostosować rynek do potrzeb osób z dłuższym stażem pracy. 31-dniowy urlop wypoczynkowy miał stanowić przywilej osób, które nie nabyły jeszcze prawa do emerytury. (NSZZ „Solidarność” przyczyniła się także do obniżenia wieku emerytalnego kobiet z 65 do 60 lat.)

W 2018 r. szef NSZZ „Solidarność”, Piotr Duda stwierdził, że postulat śląsko-dąbrowskiej „Solidarności" warto uznać za jeden z głosów w sprawie zmian w Kodeksie pracy. Przewodniczący NSZZ Solidarność zapewnił, że związek rozważy obie opcje - zachowania dotychczas obowiązującego wymiaru urlopu wypoczynkowego oraz przyznania dodatkowych dni wolnych osobom z minimum 30-letnim stażem pracy.

Postulat 35 dni urlopu wypoczynkowego

Warto nadmienić, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych domagało się jeszcze większej liczby dni wolnych. OPZZ zaproponowało w 2020 r. wprowadzenie 35-dniowego urlopu wypoczynkowego dla każdego pracownika, bez względu na jego staż pracy, wykształcenie i miejsce zatrudnienia. Jak argumentuje organizacja, „jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów świata i Europy”. Przyznanie pracownikom prawa do 35 dni wolnych w ciągu roku stanowi 11. spośród 21 postulatów OPZZ.

Urlop wypoczynkowy w Kodeksie pracy

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni w roku kalendarzowym i pozostaje uzależniony od stażu pracy. Osoby, których staż pracy nie przekroczył 10 lat, mają prawo do 20 dni wolnych rocznie, a pracownicy ze stażem pracy powyżej 10 lat – do 26 dni urlopu wypoczynkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera