Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego: ZOMO uderzyło w szkołę [wideo]

Marzena Sutryk [email protected]
Uczniowie Szkoły Katolickiej na własnej skórze przekonali się, jak wyglądał terror stanu wojennego.
Uczniowie Szkoły Katolickiej na własnej skórze przekonali się, jak wyglądał terror stanu wojennego. Radek Koleśnik
- Solidarność! - skandowali uczniowie Szkoły Katolickiej w Koszalinie, aż ciarki szły po plecach. W 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii.

Na początek było krótko o przyczynach wprowadzenia stanu wojennego, ofiarach i katach, internowaniu, o śmierci księdza Jerzego Popiełuszki i innych bohaterach tego okresu, którzy ginęli po cichu.

W pewnej chwili, kompletnie niezapowiedzianie, wbiegli do sali przebrani działacze Solidarności. Mieli ze sobą transparenty. Rozrzucali ulotki i wykrzykiwali hasła "Precz z komuną!", "Solidarność!", "Chodźcie z nami!".

- Nie bójmy się! Nadszedł czas wolności! Koniec z komunizmem! - zebrany tłum przekonywał jeden z uczestników inscenizacji. Uczniowie, bardzo przejęci, przyglądali się rozwojowi wydarzeń. Jeszcze bardziej byli zaskoczeni, gdy do sali wbiegli zomowcy. Ci zatrzymali protestujących przy użyciu milicyjnych pałek i wyprowadzili ich na zewnątrz. Następnie zamknęli w zakratowanych wozach MO. Całość robiła wrażenie. I można śmiało stwierdzić, że to z pewnością nie był nudny historyczny wykład, a uczniowie na długo zapamiętają przekaz płynący z tej wyjątkowej lekcji.

Potwierdzali to zresztą sami zainteresowani: - Tak powinny wyglądać lekcje historii - mówili nam przejęci gimnazjaliści Kacper Kosiński, Dawid Strzelec, Oskar Bohuszewicz: - My znamy te sprawy z opowieści rodziny, naszych dziadków, którzy mówili nam o tym, jak w stanie wojennym zamknięto szkoły i nie wolno było wychodzić na ulice. A dzięki takiej lekcji więcej możemy zapamiętać.

Podobne zajęcia zostały też zorganizowane w koszalińskim "ekonomie" i Computer College w Koszalinie. Lekcje zostały przygotowane przez koszaliński oddział IPN, a zajęcia poprowadził Michał Ruczyński. - IPN od kilku lat propaguje nowe formy edukacji - wyjaśnia Michał Ruczyński. - Chcemy w ten sposób trafić do młodszych odbiorców. I to w naszej ocenie się sprawdza.

Na ulicach Koszalina został też zorganizowany happening w ramach akcji "Zapal światło wolności". - Wtedy przed laty do takiego gestu, w imię poparcia, namawiał prezydent USA Ronald Reagan - mówi Michał Ruczyński. - Teraz chcieliśmy, by w 32. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, dla uczczenia pamięci ofiar, o 19.30 w wielu domach zapłonęły w oknach świece.

W piątek nie zabrakło też w regionie tradycyjnych form oddania hołdu ofiarom stanu wojennego. Na cmentarzu komunalnym w Koszalinie złożono kwiaty na grobach tych, którzy wtedy polegli. Wieczorem, w koszalińskiej katedrze, w intencji ofiar stanu wojennego została odprawiona msza święta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!