35. Puchar Polski Seniorów Kyokushin Karate w Szczecinku

Krzysztof Marczyk
Młodzi wojownicy, z uwagi na bezpieczeństwo, musieli startować w specjalnych ochraniaczach. W przypadku form pokazowych, tzw. kata, nie było takiej potrzeby Rajmund Wełnic
W Szczecinku odbył się 35. Puchar Polski Seniorów Kyokushin Karate oraz 15. Puchar Polski w kategoriach młodzików, juniorów i juniorów młodszych. W zawodach wzięło udział ponad 460 zawodników z 77 klubów z całego kraju. W tym licznym gronie w hali sportowej przy ul. Jasnej 2 z dobrej strony pokazali się młodzi karatecy z naszego regionu. Uczestnicy tradycyjnie zaprezentowali pokazowe formy, tzw. kata, oraz walczyli z sobą (kumite).

Dla szczecineckiego klubu to spore wyróżnienie, że Polski Związek Karate oraz Ministerstwo Sportu zdecydowali się przyznać organizację jednego z większych i ważniejszych cykli zawodów w Polsce. - Przez 20 lat staraliśmy się swoją pracą udowodnić, że zasługujemy na organizację imprezy takiej rangi - przyznał Wojciech Hurka, prezes klubu. - Wcześniej organizowaliśmy m.in. Mistrzostwa Polski młodzieżowców do lat 21 czy galę sportów walki. A teraz powierzono nam jeszcze coś większego - dodał. W gronie gospodarzy ze Szczecineckiego Klubu Karate Kyokushin (podopieczni senseia Wojciecha Hurki) medale wywalczyli Grzegorz Sobczyk i Wojciech Piesik, którzy stanęli na trzecim miejscu podium. Na macie ze szczecineckiego klubu Karate Kyokushin pojawili się również: Konrad Jeszke, Zuzanna Dołęgowska, Natalia Chlewicka oraz Michał Marcinowicz.

Wśród zawodników Koszalińskiego Klubu Karate Kyokushin na najwyższym stopniu podium w kumite mężczyzn do 70 kg (po zaciętych walkach, które wygrał w bardzo dobrym stylu) stanął sensei Michał Bączyk. Dwa brązowe medale (w kumite i kata chłopców 14-15 lat) zdobył natomiast junior Paweł Jezierski, który po dwóch udanych pojedynkach w półfinale uległ zwycięzcy całej kategorii. W koszalińskiej ekipie znaleźli się ponadto: Kordian Porębski, Krystian Szymański, Paulina Owsiejko oraz Nikola Kaleta. Sędzią technicznym zawodów był sensei Andrzej Kłujszo, a opiekunem grupy sensei Janusz Spałka.

Z kolei Sensei Jakub Pawłowicz z Klubu Karate Kyokushin Złocieniec w trakcie wygranej walki odniósł kontuzję nogi i lekarz zabronił mu dalszych występów. Ostatecznie więc przypadł mu brązowy medal w kategorii kumite - 75 kg.

Zawodniczka Mieleńskiego Klubu Sztuk i Sportów Walki, sempai Patrycja Banasiak, zdobyła brązowy medal w kategorii senior kumite do 65 kg oraz sempai Wojciech Formela zajął 2. miejsce w grupie junior młodszy do 60 kg. Wśród pozostałych podopiecznych Cezarego Banasiaka znaleźli się: Jakub Koza, Eliza Wiska, Zuzanna Rychlewicz, Piotr Formela, Martyna Pastwa, Weronika Sapor, Zofia Owczarek, Liwia Chodakowska, Jan Mierzejewski, Maks Sobka i Dominik Józefowski.