MKTG SR - pasek na kartach artykułów

40-latkowie nie chcą się przebadać. Do końca czerwca można skorzystać z programu

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Joanna Boroń
Joanna Boroń
Badania są za darmo i są ważne, bo lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Badania są za darmo i są ważne, bo lepiej zapobiegać, niż leczyć. archiwum
Tylko do końca czerwca można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus - programu adresowanego do kobiet i mężczyzn po „czterdziestce”. Zainteresowanie badaniami profilaktycznymi jest... umiarkowane.

Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie apeluje, by korzystać z darmowych badań profilaktycznych. Namawia też, by w miarę możliwości regularnie odwiedzać lekarzy rodzinnych i dentystów. Profilaktyka daje nam bowiem szansę na szybkie wykrycie wielu zmian i ich unicestwienie, zanim staną się poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

- To nie jest banał, tylko ważny temat, o którym musimy mówić tak często, jak to tylko możliwe - podkreśla Michał Bulsa, szef OIL. - Chodźmy do lekarzy regularnie, nawet gdy nie czujemy się źle. Nasze zdrowie jest w stanie zabezpieczyć tylko profilaktyka. Panie powinny w pierwszej kolejności wykonać cytologię i mammografię. Panowie - badania urologiczne.

Dlaczego 40 plus? Ze statystyk wynika, że w tym wieku znacząco wzrasta ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy. Ponadto po ukończeniu 40. roku życia mogą się również zaostrzyć choroby przewlekłe, w tym: układu krążenia, układu pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego, a także choroby skóry i tarczycy oraz choroby układu oddechowego.

- Czas na zadbanie o swoje zdrowie jest zawsze! Osoby powyżej 40. roku życia mogą za darmo robić badania, które mogą wykryć potencjalne problemy zdrowotne i umożliwić szybką interwencję. Nie czekajcie, skorzystajcie z badań już teraz, zanim czas się skończy - przekonuje Aleksandra Kosovets, lekarka rodzinna w koszalińskiej przychodni Sanatus. - Profilaktyka to najbardziej skuteczna broń w walce z chorobami. A najskuteczniejszą profilaktyką jest regularne badanie wtedy, gdy czujemy się zdrowi, gdy nic nam nie dolega.

Program Profilaktyka 40 Plus ruszył 1 lipca 2021 r. Jego głównym celem była ochrona przed chorobami przewlekłymi, których rozpoznanie z powodu pandemii COVID-19 było przez prawie dwa lata znacznie utrudnione. I rzeczywiście, początkowo badania potwierdzały, że profilaktyka chorób gwałtownie spadła, m.in. z powodu obniżonej „zgłaszalności” do lekarzy.

Program miał być prowadzony przez rok, ale po upływie tego terminu kilkakrotnie go wydłużano. Teraz się definitywnie kończy. Jak się dowiedzieliśmy, bezpłatne badania będzie można wykonać jeszcze tylko przez półtora miesiąca - do końca czerwca.
- Nie ma na co czekać - zachęcają lekarze.

Do tej pory w ramach programu wykonano w naszym województwie ponad 138 tys. badań.

- Częściej z programu korzystają kobiety - przyznaje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Wykonały prawie 83 tys. badań. Mężczyźni zgłosili się na badania 55 393 razy.

- Od wielu miesięcy zbieram się, by w końcu pójść na badania i sprawdzić swój aktualny stan zdrowia - mówi „Głosowi” pan Marcin z Koszalina. - Wszyscy znajomi zachęcają mnie, by się przebadać, po 40. roku życia warto sprawdzić swój organizm, czy wszystko z nim w porządku. Do tej pory odkładałem ten moment, jestem w dobrej formie i nic mi nie dolega. Ale postanowiłem w końcu skorzystać z tej akcji. Wypełniłem ankietę i mam już skierowanie na darmowe badania - dodaje.

Specjaliści zwracają uwagę, że wiele chorób, zwłaszcza w początkowym stadium, nie daje niepokojących objawów i zagrożenie można wykryć tylko dzięki badaniom profilaktycznym. Ważne jest więc, by wykryć je na tyle wcześnie, by uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

W przypadku np. chorób gastrycznych badania profilaktyczne powinny się rozpocząć w okolicach „pięćdziesiątki”.

- Nowotwory jelita grubego rozwijają się na podłożu polipów, a właśnie mniej więcej w tym wieku ich liczba w organizmie rośnie - tłumaczy Beata Gawdis-Wojnarska, ordynator oddziału gastroenterologii w SPSK1 przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. - Dlatego od tego momentu powinniśmy wykonywać kolonoskopię przynajmniej raz na dziesięć lat. Zachęcam, by osoby pochodzące z grupy ryzyka badania kontrolne zaczęły wykonywać dwadzieścia lat wcześniej.

Dr Gawdis-Wojnarska podkreśla, że przy badaniach profilaktycznych zawsze chodzi o rozpoznanie choroby w jej początkowym stadium, czyli wtedy, kiedy można rozpocząć radykalne i skuteczne leczenie.

- To naprawdę jest gra warta świeczki - zapewnia. - Na co dzień widzimy wydłużający się czas przeżycia pacjentów, którzy wykryli chorobę odpowiednio wcześniej.

Aby skorzystać z Programu Profilaktyka 40+, trzeba mieć skierowanie, które otrzymuje się na podstawie ankiety. Można ją wypełnić samodzielnie - na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), dzwoniąc na infolinię 800 100 101 (działa od godz. 8 do 18), w przychodni POZ, która uczestniczy w programie lub w aplikacji mojeIKP.

W ramach programu, w zależności od wskazań wynikających z ankiety, wykonywane są: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn obejmuje dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty: PSA - antygen swoisty dla stercza całkowity. Pakiet obejmuje także: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Na badania należy zabrać dowód osobisty.

- Program Profilaktyka 40 Plus pozwala bezpłatnie wykonać pakiet badań ułatwiających rozpoznanie chorób. Dlatego wyniki warto pokazać swojemu lekarzowi POZ. Jeśli są niepokojące, lekarz może skierować pacjenta na diagnostykę poszerzoną lub na konsultację do innych lekarzy specjalistów np.: onkologa, diabetologa, reumatologa czy kardiologa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 40-latkowie nie chcą się przebadać. Do końca czerwca można skorzystać z programu - Głos Szczeciński