Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4 - letnia dziewczynka zagubiła się na plaży w Kołobrzegu. Szukali jej rodzice, policja i ratownicy

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
KPP Kołobrzeg
Na plażach tłoczno, rodzice powinni mieć więc przysłowiowo „oczy dokoła głowy”. Niby to oczywiste, ale jak pokazuje życie, do zgubienia dziecka wystarczy moment. Taka historia wydarzyła się niedawno na plaży w Kołobrzegu.

Kilka dni temu policjanci z Kołobrzegu przyjęli zgłoszenie o zaginięciu 4-letniej dziewczynki. Rodzice stracili swoją pociechę z oczu chwilę po wejściu na plażę. W akcji poszukiwania dziewczynki brało udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy oraz ratowników WOPR. Dziecko odnalazło się po godzinie poszukiwań, całe i zdrowe. Dziewczynka wróciła do rodziców.

Przy okazji policjanci apelują więc do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza na plażach, czy zatłoczonych deptakach. - Chwila nieuwagi wystarczy, aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie – przestrzega asp. Tomasz Kwaśnik, rzecznik komendy policji w Kołobrzegu i przypomina „żelazne” zasady. Przede wszystkim, w przypadku stracenia dziecka z oczu, np. na plaży, bardzo ważne jest szybkie powiadomienie policjantów czy ratowników, bo małe dziecko potrafi przejść wiele kilometrów i dojść do sąsiedniego kąpieliska. Każdy sygnał o zaginięciu traktowany jest poważnie, a do poszukiwań angażowane są wszystkie jednostki ratownicze.

Jak zapobiec zagubieniu dziecka

- nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.
- podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
- zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.

Gdy dziecko się zagubi

- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.
- Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto