Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat diecezji. Nuncjusz apostolski odprawi Mszę świętą w amfiteatrze

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Spotkanie delegacji polskiego Kościoła z papieżem Pawłem VI. Kardynał Stefan Wyszyński prezentuje podział administracyjny polskich struktur kościelnych, w tym nowo powstałą diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Drugi z lewej: biskup Ignacy Jeż, pierwszy biskup koszalińsko - kołobrzeski. Rok 1972
Spotkanie delegacji polskiego Kościoła z papieżem Pawłem VI. Kardynał Stefan Wyszyński prezentuje podział administracyjny polskich struktur kościelnych, w tym nowo powstałą diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Drugi z lewej: biskup Ignacy Jeż, pierwszy biskup koszalińsko - kołobrzeski. Rok 1972 Fot. Archiwum diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
25 czerwca w Koszalinie i 18 września w Skrzatuszu - pod hasłem „Mój Kościół, Moja Diecezja” - będzie świętowany jubileusz 50-lecia diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej. Weźmie w nim udział nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W Koszalinie jubileuszowa uroczystość odbędzie się w miejskim amfiteatrze i będzie trwać przez cały niemal dzień. Początek został zaplanowany na godzinę 10, a zakończenie na godzinę 17. W tym czasie wierni wysłuchają konferencji ks. dr hab. Wojciecha Węgrzyniaka, koncertu uwielbienia i wezmą udział w najważniejszym punkcie, czyli uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Uwaga: ci wszyscy, którzy będą chcieli tego dnia znaleźć się w amfiteatrze muszą wcześniej postarać się o specjalne wejściówki.

- Będą one rozprowadzane w parafiach i tam prosimy o nie pytać - mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie . - Oczywiście będą one bezpłatne, bo chodzi tylko o to, abyśmy mogli się wcześniej zorientować ilu wiernych zapełni tego dnia amfiteatr. Ten dysponuje miejscami siedzącymi w liczbie czterech tysięcy i nie chcielibyśmy, aby jakieś sektory były puste lub żeby jakaś część osób nie mogła wziąć udziału, bo zabrakło dla nich miejsca - wyjaśnia ks. Parfianowicz.

Dodaje też, że na parkingu przed amfiteatrem będzie zainstalowany telebim. Przewidziano również ofertę gastronomiczną dla uczestników wydarzenia. - Serdecznie zapraszamy do udziału w świętowaniu jubileuszu naszej diecezji. Jej powstanie 50 lat temu to był bardzo ważny moment zarówno w budowaniu polskiej tożsamości tych ziem jak i w procesie jednoczenia się Polaków, którzy przyjechali tutaj ze wszystkich stron. Kościół był wtedy czytelnym dla wszystkich znakiem, wokół którego mogli się zjednoczyć wszyscy Polacy, bez względu na różnice. Powołanie do życia nowej diecezji tylko ten znak wzmocniło i pozwoliło na jeszcze mocniejsze związanie się z naszym regionem. Teraz będziemy chcieli wspólnie podziękować Bogu za te pół wieku i poczuć siłę naszej wspólnoty, bo w ostatnich latach przez pandemię i izolację często tego poczucia byliśmy pozbawieni - podkreśla ks. Wojciech Parfianowicz. Drugi dzień świętowania jubileuszu zaplanowany został na 18 września w Skrzatuszu. Program uroczystości zostanie podany później.

Kościół katolicki wrócił na Pomorze Środkowe po 1945 roku, wraz z przekazaniem tych ziem Polsce. 15 sierpnia 1945 roku całe terytorium obecnej diecezji zostało włączone do Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim, którą potocznie nazwano diecezją gorzowską. W latach 70-tych, po nawiązaniu przez Polskę stosunków dyplomatycznych z Republiką Federalną Niemiec, na terenie administracji planowano utworzyć trzy diecezje obrządku łacińskiego.

Jedną z nich miała być diecezja słupsko-kołobrzeska. Co ciekawe, jeszcze na początku 1972 roku była mowa o diecezji ze stolicą w Słupsku. Tymczasem ówczesnym władzom państwowym zależało na tym, aby stolicą nowej diecezji został Koszalin, gdyż był ówczesnym centrum administracyjnym Pomorza Środkowego. Ostatecznie władze kościelne zgodziły się z taką propozycją i 28 czerwca 1972 roku Paweł VI bullą Episcoporum Poloniae Coetus erygował diecezję koszalińsko-kołobrzeską. Ta powstała z terenów diecezji berlińskiej i prałatury pilskiej i została włączona do metropolii gnieźnieńskiej. Wydany został też dekret Świętej Kongregacji Biskupów ustanawiający Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie katedrą, a kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kołobrzegu konkatedrą nowej diecezji. Patronami diecezji zostali święty Wojciech i błogosławiony Maksymilian Kolbe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera