Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500+ dla niezdolnych do samodzielnego życia. Ekspert odpowiada

Irena Boguszewska
W redakcji gościliśmy Marię Marcinowicz, naczelnika świadczeń wydziału emerytalno-rentowego z ZUS Koszalin
W redakcji gościliśmy Marię Marcinowicz, naczelnika świadczeń wydziału emerytalno-rentowego z ZUS Koszalin RADEK KOLESNIK
1 października tego roku weszła w życie ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób pełnoletnich, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Wczoraj na ten temat mieliśmy w Głosie Koszalińskim redakcyjny dyżur. Na pytania Czytelników odpowiadała Maria Marcinowicz, naczelnik wydziału świadczeń emerytalno-rentowych z koszalińskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co trzeba zrobić, by otrzymać 500 plus dla niepełnosprawnych?
500 plus dla niepełnosprawnych to tylko potoczna nazwa. Naprawdę jest to świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Aby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek (ZUS ESUN). Może to zrobić sam zainteresowany lub jego pełnomocnik/opiekun. Formularz jest na stronie zus.pl oraz w każdej placówce Zakładu. W piątek udostępniliśmy także e-wniosek, czyli wniosek o świadczenie dla osób niesamodzielnych można wysłać przez internet. We wniosku należy wpisać dane osobowe i sposób wypłaty świadczenia. Trzeba także wskazać, czy i jakie świadczenia finansowane ze środków publicznych nam przysługują (chodzi tu m.in. o renty i emerytury), jaka jest ich wysokość i kto je wypłaca. Dotyczy to także świadczeń z instytucji zagranicznych (w tym przypadku należy przedłożyć zaświadczenie z instytucji o wysokości świadczenia). Dokument musi być podpisany.

Czy wystarczy sam wniosek, czy trzeba dołączyć jakieś dokumenty?
Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chyba że jest ono w posiadaniu ZUS).

A jeśli ktoś nie ma takiego orzeczenia, to czy już nie dostanie 500 plus?
Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest przeznaczone dla osób, które takie orzeczenie posiadają. Osoby, które nie posiadają orzeczenia mogą złożyć wniosek o świadczenie uzupełniające wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia (wydane przez lekarza prowadzącego lub rodzinnego nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku) i dokumentacją medyczną. Jeżeli ktoś ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności, powinien je również dołączyć. Te osoby zostaną skierowane na badanie do lekarza orzecznika ZUS.

Syn (37 lat) był na komisji lekarskiej we wrześniu i właśnie otrzymał orzeczenie, że jest całkowicie niezdolny do pracy, ale zdolny do samodzielnej egzystencji. Czy on ma szanse na te 500 plus?
Nie, bo aktualnie nie posiada orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Córka ma 16 lat i jest całkowicie niezdolna do samodzielnej egzystencji. Co mam zrobić, aby dostała 500 plus? Czy najpierw muszę wystąpić o orzeczenie do ZUS, czy najpierw składam wniosek?
Córka nie otrzyma tego świadczenia, ponieważ ono jest przeznaczone dla osób pełnoletnich, czyli takich, które ukończyły 18 lat.

Skończyłam 75 lat i dostaję z ZUS dodatek pielęgnacyjny. Czy otrzymam 500 plus?
Tak, jeśli ma Pani ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeśli go Pani nie posiada, po złożeniu wniosku wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia zostanie Pani wydane orzeczenie przez lekarza orzecznika ZUS.

Zobacz także: Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Koszalińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo