500 plus 2020. Co się zmieni do 2023 roku? Czy to koniec 500 plus? 21.02.2020 Rząd zamierza zakończyć program 500 plus? [LISTA ZMIAN]

Michał Borkowski
Michał Borkowski
500 plus zostanie zlikwidowane? Zobacz listę najnowszych pomysłów zmian w programie 500 plus.
500 plus zostanie zlikwidowane? Zobacz listę najnowszych pomysłów zmian w programie 500 plus. archiwum
Program 500 plus w najbliższych latach. Sprawdź listę najnowszych zmian w programie 500 plus. Zobacz czy coś się zmieni w najbliższym czasie i czy program 500 plus zostanie zlikwidowany w najbliższym czasie. Czy rodzice pobierający zasiłek rodzinny 500 plus mają prawo obawiać się likwidacji programu 500 plus. Szczegóły dotyczące najważniejszych zmian w programie 500 plus znajdziesz poniżej.

500 plus 2020-2023: czy rząd będzie ciął? Czy program 500 plus zostanie zlikwidowany? Sprawdź zmiany programu rodzinnego.

Rząd ograniczy świadczenia socjalne w 2020 r. i będzie tak do końca kadencji Prawa i Sprawiedliwości. To wynika z wypowiedzi przedstawicielki rządu. O co tu chodzi? Czy rząd zamierza zakończyć programy 500 plus dla dzieci?

A co z 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji i dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody? Jakich ograniczeń można się spodziewać w obliczu napiętego budżetu państwa i dziury w jednej z ustaw?

500 plus – sprawdź zmiany na lata 2020-2023.

Dwa świadczenia 500 plus – dla niesprawnych i przedsiębiorców – nie będą tak korzystne, jak się zdaje: przeczytaj dalej, dlaczego. Poza tym do końca kadencji nie będzie nowych programów polegających na dawaniu pieniędzy do ręki.

500 plus czy program 500 plus zostanie zlikwidowany? – zapowiedź ministerstwa

Szefowa reaktywowanego Ministerstwa Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że zarówno w 2020 r., jak i do końca kadencji PiS-u, czyli do roku 2023, nie przewiduje się kolejnych programów 500 plus i innych – polegających na przyznawaniu wspieranym grupom dodatkowych pieniędzy.

Jak to się ma do dotychczasowych programów? Czy 500 plus na dzieci jest zagrożone?

Otóż nowa pomoc dla rodzin będzie następować poprzez usługi, a nie wypłatę pieniędzy. Nowa, czyli ta, którą opracuje rząd dodatkowo, a nie zamiast programów już funkcjonujących.

Wyjątkiem będzie czternasta emerytura: to wprawdzie nowa wypłata pieniędzy do ręki, a nie usługa, ale jasno i publicznie zapowiedziana przez lidera PiS-u Jarosława Kaczyńskiego, więc partia ta, a tym samym rząd, nie może się z tego wycofać. Pierwsza czternastka ma być wypłacona w listopadzie 2021 roku.

500 plus – czego boją się Polacy

Ludzie boją się drożyzny. W 2020 roku więcej zapłacą m.in. za żywność, alkohol, papierosy, wywóz śmieci i prąd. Czy będzie nowa osłona? Rząd nie da rodzinom kolejnej gotówki, obiecuje wsparcie usługami. Jakimi? Nie wiadomo. Nie wiedzą więc, czy będą im niezbędne. Wsparcie pieniężne to uniwersalny konkret, który można wykorzystać jak się chce, czyli najkorzystniej. Usługi brzmią mgliście i zwykle ich wyegzekwowanie jest bardziej kłopotliwe niż zakupy.

I jeszcze jedno: usługi mogą być świadczone tylko w miejscu zamieszkania ludzi, a nie w Warszawie. Zatem jest prawdopodobne, że za ich organizację i świadczenie odpowiedzialność spadnie na władze lokalne. Jeśli władza centralna zepchnie koszty tego wsparcia na samorządy i nie da im na to dość pieniędzy – a to nie jest takie rzadkie – nowego wsparcia możemy nie odczuć.

Dobra wiadomość: dotychczasowe programy „plus” na razie zostają.

  • Rodzina 500+ czyli 500 plus miesięcznie na każde dziecko.
  • 500 plus mies. dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • 300 plus dla ucznia co roku.
  • 500 plus dla firm – mały ZUS dla przedsiębiorców osiągających niskie dochody, czyli średnio o 500 zł mniej opłat miesięcznie.
  • Emerytura plus, czyli 13 minimalna emerytura co rok (od XI 2021 czternasta).
  • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które nie wypracowały świadczeń, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.

500 plus w 2020. Koniec programu 500 + w tym roku? Likwidacja 500 plus w 2020 roku [ZASADY, ZMIANA PRZEPISÓW]

Są wszakże zagrożenia w dwóch programach „plusowych”. Zobacz – jakie.

500 plus dla firm – pułapka

500 plus dla firm polega na mniejszym obciążeniu ZUS-em przedsiębiorców osiągających niskie dochody miesięczne i niski roczny przychód. Ma to dać oszczędności składkowe rzędu 500 zł miesięcznie.

500 plus program: W czym problem?

W tym, że w przyszłości zaszkodzi to tym, którzy skorzystają z mniejszego ZUS-u. Teraz dzięki niemu przetrwają, ale:

  • niższe składki emerytalne, tym niższa emerytura;
  • okres, w którym płacimy niższe składki, nie jest w pełni zaliczany do okresów składkowych.

Tak więc gdy składki są liczone np. od połowy minimalnego wynagrodzenia, uznaje się okres składkowy w połowie. Jeśli trwa to np. 4 lata, to jakbyśmy przepracowali tylko 2. Zatem do osiągnięcia praw emerytalnych będziemy pracować dłużej.

500 plus dla niesprawnych – najbiedniejsi stracą

500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy się wtedy, gdy suma tego i innych przysługujących im świadczeń publicznych nie przekracza 1.600 zł brutto. Dostaną więc 500 zł, jeżeli prócz tego otrzymają do 1.100 zł.

W czym problem?

W tym, że jeśli wspomniane 1.100 zł ktoś otrzymuje tytułem minimalnej emerytury, która ma wzrosnąć w 2020 r. do 1.200 zł, to będzie stratny: dostanie tylko 400 plus, bo suma nie może przekroczyć 1.600 zł brutto. To samo dotyczy renty i innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych – dlatego, że 500 plus dla niepełnosprawnych przy przekroczeniu 1.600 zł jest pomniejszane, w myśl zasady złotówka za złotówkę: o ile przekroczone, o tyle mniej.

I jeszcze jedno: wszystkie pakiety 500 plus pożera inflacja. Ludzie w rzeczywistości dostają już nie 500, lecz 450 zł. Tymczasem w projekcie budżetu na rok 2020 nie przewidziano waloryzacji tych świadczeń.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 80

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
SPENCER WILSON

Cześć, jestem Pan Spencer Wilson, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczek na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: spencerloan.usa@gmail.com lub Dodaj mnie na Whatsapp: 18153830444

G
Gość
16 lutego, 13:08, Gość:

Lech w grobie się przewraca jak Jarosław idzie śladami Gierka, wszystko sponsoruje nierobom,nasze pieniądze rozrzuca na prawo i na lewo.Jak tak chce robić to niech sponsoruje ze swoich lokat,a nie z pieniędzy państwowych.500plus zabrać natychmiast,niech każdy pracuje na swoje dzieci i wychowuje, tak jak kiedyś ludzie wychowywali,wtedy dzieci wyrosną na ludzi pracujących,a nie tak jak teraz hodowla nygusów czekających na mannę z nieba.Ładny przykład dla młodego pokolenia.500 plus bez żadnego podatku,chore to jest !!!!

Dokładnie. Jego brat nie pozwoliłby na coś takiego. Rozdawnictwo i okradanie ludzi pracy. Promowanie patologii i bezrobocia, legalne pasożytnictwo. Zlikwidować !!!

G
Gość

Lech w grobie się przewraca jak Jarosław idzie śladami Gierka, wszystko sponsoruje nierobom,nasze pieniądze rozrzuca na prawo i na lewo.Jak tak chce robić to niech sponsoruje ze swoich lokat,a nie z pieniędzy państwowych.500plus zabrać natychmiast,niech każdy pracuje na swoje dzieci i wychowuje, tak jak kiedyś ludzie wychowywali,wtedy dzieci wyrosną na ludzi pracujących,a nie tak jak teraz hodowla nygusów czekających na mannę z nieba.Ładny przykład dla młodego pokolenia.500 plus bez żadnego podatku,chore to jest !!!!

G
Gość
10 lutego, 16:48, Tygrysek:

Precz z pisowskim rozdawnictwem i precz z pisem

Precz i z tobą

G
Gość

Piękna tresura pisowskiego elektoratu.

G
Gość
3 lutego, 15:18, Matka:

Posiadam w tej hwili trujke 500 , czy panstwo myslom o matkach co majom teraz dzieciom powiedziec że nie kupiom hlebka bo pieniążki zabrali? Czy moze matki majom isc do pracy a dzieci zostawiac samopas? Morze lepszym rozwiozaniem bedzie obniszyc emerytury babciom i dziadkom za co oni dostajom piniadze które nalezom się nam?

Patola

G
Gość
24 stycznia, 10:19, Gość:

Mieszkania dla patoli. Socjal dla patoli. 500 zł w nagrodę za rozmnażanie się patoli. I emerytura potem dla patoli. Czeka nas świat trzeciego świata, ciemnoty i wydawania dzieci na świat. Zlikwidować ten chory system.

26 stycznia, 10:08, Gość:

No i gdzie sie nie obejrzysz to bedzie sama patologia chociaz juz teraz jest jej mnogo

29 stycznia, 11:52, Gość:

I o to niektórym rządzącym chodziło. Mieć ciemny naród patoli który cieszy się że dostanie za darmo nie myśląc o przyszłości. To dyskryminacja ludzi pracujących i płacących podatki. Matek pracujących i myślących, ukaranych za posiadanie 1-2 dzieci. Dajcie zniżkę w podatku a zobaczycie kto będzie pracował. Bo patol do pracy nie pójdzie tylko do opieki poleci. Nad czy tu debatować? Zabrać gotówkę !!!! Jak można rozdawać pieniądze za rozmnażanie się? To nie jest wsparcie rodzin wielodzietnych tylko utrzymywanie patologii. A tymczasem słyszymy że samochody pokupowali, domy, kredyty spłacają, rozszerza się pijaństwo i bezprawie. Ciekawe jak będą cwani jak zabraknie im gotówki i dostaną Bon który na przykład zapewni darmowe przedszkole, żłobek, kursy,żywność i odzież a nie KASĘ!!!! Czas to zakończyć

9 lutego, 11:24, Tuijftf:

To zakończ a nie pier*ol

PATOLI NALEŻY POZAMYKAC W domach wczasowycy w tych gdzie są gumowe sciany I darmowe jedzenie I wejście do toalety pod nadzorem służb

G
Gość
3 lutego, 15:18, Matka:

Posiadam w tej hwili trujke 500 , czy panstwo myslom o matkach co majom teraz dzieciom powiedziec że nie kupiom hlebka bo pieniążki zabrali? Czy moze matki majom isc do pracy a dzieci zostawiac samopas? Morze lepszym rozwiozaniem bedzie obniszyc emerytury babciom i dziadkom za co oni dostajom piniadze które nalezom się nam?

3 lutego, 16:17, Okon:

Dramat....

3 lutego, 17:16, Gość:

Ciebie kobieto p[wulgaryzm]iło, sorry, mówiąc o dziadkach żeby im zabrać a wam dać weź się nierobie do pracy niejedne matki pracują wychowując dzieci to my na takich jak ty musimy robić zbulwersowalas mnie tym wpisem weź się do pracy

4 lutego, 00:52, Bs:

Wiele osób ma dzieci, oboje rodziców pracuje , czasami pracuje jedno i dobrze , niech mają 5oo plus. Jestem za, ale nie dla tych, gdzie żadne z rodziców nie pracuję. Dlaczego My, pracujący mamy ich utrzymywać?

4 lutego, 00:55, B:

Poziom ortografii i składni jednej wypowiedzi przechodzi, w moim mniemaniu, do historii.

11 lutego, 09:08, Gość:

TA CO NIE ROZUMIE DLACZEGO BABCIA Z DZIADKIEM OTRZYMUJA EMERYTURY . jest przykładem zidiocialej PATOLOGII dzieci tej osoby powinno przejąć PANSTWO dla dobra tychże dzieciW obawie by nie wyrosła taka sama patologia, jak ta osoba nierozumiejaca otaczającej ją rzeczywistości.

Do pani co posiada 3ke 500 . kobieto Idź do lekarza rodzinnego I powtórz panu doktorów i lub PANI doktor to co napisałaż , na pewno Ci pomoże przebadać przepis ze zioła da skierowanie do lekarza od glowy-- ZAPEWNIAM badanie bezbolesne, może DOSTANIESZ wczasy do ośrodka gdzie są gumowe ściany, założę Ci pampersy kask zebys nie uszkodzla sobie włosków no wiesz taki duży fajny jak mają CI CO jeżdżę wyścigowym ... samochodami ,dzieci ,zostaw pod opieka babci lub dziadka ONI mają kasę A Ty sobie odpoczniesz zapewniam......pa pa!!! słoneczko ty nasze!PA, a ku .ku .

G
Gość
3 lutego, 15:18, Matka:

Posiadam w tej hwili trujke 500 , czy panstwo myslom o matkach co majom teraz dzieciom powiedziec że nie kupiom hlebka bo pieniążki zabrali? Czy moze matki majom isc do pracy a dzieci zostawiac samopas? Morze lepszym rozwiozaniem bedzie obniszyc emerytury babciom i dziadkom za co oni dostajom piniadze które nalezom się nam?

3 lutego, 16:17, Okon:

Dramat....

3 lutego, 17:16, Gość:

Ciebie kobieto p[wulgaryzm]iło, sorry, mówiąc o dziadkach żeby im zabrać a wam dać weź się nierobie do pracy niejedne matki pracują wychowując dzieci to my na takich jak ty musimy robić zbulwersowalas mnie tym wpisem weź się do pracy

4 lutego, 00:52, Bs:

Wiele osób ma dzieci, oboje rodziców pracuje , czasami pracuje jedno i dobrze , niech mają 5oo plus. Jestem za, ale nie dla tych, gdzie żadne z rodziców nie pracuję. Dlaczego My, pracujący mamy ich utrzymywać?

4 lutego, 00:55, B:

Poziom ortografii i składni jednej wypowiedzi przechodzi, w moim mniemaniu, do historii.

TA CO NIE ROZUMIE DLACZEGO BABCIA Z DZIADKIEM OTRZYMUJA EMERYTURY . jest przykładem zidiocialej PATOLOGII dzieci tej osoby powinno przejąć PANSTWO dla dobra tychże dzieciW obawie by nie wyrosła taka sama patologia, jak ta osoba nierozumiejaca otaczającej ją rzeczywistości.

G
Gość

500 w 2023 ??? LUDZIE ten program już się sypie ,wszystko się rozpada .....zmiany następują nieodwracalne ludziom zostanie tylko praca, a nie durne programy.

T
Tygrysek

Precz z pisowskim rozdawnictwem i precz z pisem

T
Tingfy
22 stycznia, 14:50, Triari:

Ta koncepcja ma sens tylko wtedy gdy będzie trwać przynajmniej dekadę. Po jaką cholerę oceniać działanie 500 teraz, kiedy się dopiero zaczęło?

26 stycznia, 14:36, Gość:

Ja pracując wychowalam 10 dzieci i pracując na 3 zmiany nadal pracuje bo nie mam lat

26 stycznia, 17:08, Gość:

I da sie pracowac i zajmowac sie dxiecmi ?da jak sie chce a nie obstawiac sie dziecmi i zyc na ich koszt .

Nie stać było na prezerwatywy to teraz zarób na ta cholotę

T
Tuijftf
24 stycznia, 10:19, Gość:

Mieszkania dla patoli. Socjal dla patoli. 500 zł w nagrodę za rozmnażanie się patoli. I emerytura potem dla patoli. Czeka nas świat trzeciego świata, ciemnoty i wydawania dzieci na świat. Zlikwidować ten chory system.

26 stycznia, 10:08, Gość:

No i gdzie sie nie obejrzysz to bedzie sama patologia chociaz juz teraz jest jej mnogo

29 stycznia, 11:52, Gość:

I o to niektórym rządzącym chodziło. Mieć ciemny naród patoli który cieszy się że dostanie za darmo nie myśląc o przyszłości. To dyskryminacja ludzi pracujących i płacących podatki. Matek pracujących i myślących, ukaranych za posiadanie 1-2 dzieci. Dajcie zniżkę w podatku a zobaczycie kto będzie pracował. Bo patol do pracy nie pójdzie tylko do opieki poleci. Nad czy tu debatować? Zabrać gotówkę !!!! Jak można rozdawać pieniądze za rozmnażanie się? To nie jest wsparcie rodzin wielodzietnych tylko utrzymywanie patologii. A tymczasem słyszymy że samochody pokupowali, domy, kredyty spłacają, rozszerza się pijaństwo i bezprawie. Ciekawe jak będą cwani jak zabraknie im gotówki i dostaną Bon który na przykład zapewni darmowe przedszkole, żłobek, kursy,żywność i odzież a nie KASĘ!!!! Czas to zakończyć

To zakończ a nie pier*ol

I
Ighjug
26 stycznia, 14:51, Jan M:

Lewacka gazeta przedłużyła sobie okres pisania o 500 do 2023 roku nadal mogą pisać,bo o niczym innym nie potrafią tak jest we wszystkich wiekszych miastach.....

3 lutego, 16:23, Jk:

Dokładnie a ci w komentarzach się nakręcają jak popaprani i awanturują

3 lutego, 16:54, Gość:

to TEŻ nikogo nie interesuje

?

G
Gość

Znowu ścierwo z niemiec sieje propagandę ha , ha

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3