MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 PLUS: Co dalej z 500 plus? Świadczenie już jest odbierane rodzicom. Koniec 500 Plus. Po wyborach prezydenckich likwidacja? 12.10.2020

Michał Borkowski
Opracowanie:
500 plus. Czy program zostanie zlikwidowany? Program 500 plus do likwidacji?
500 plus. Czy program zostanie zlikwidowany? Program 500 plus do likwidacji? archiwum
500 plus zostanie zlikwidowane po wyborach prezydenckich. Czy świadczenie 500 plus jest zagrożone i może zostać zlikwidowane lub ograniczone. Sprawdźcie najnowsze dane dotyczące świadczenia 500 plus oraz tego czy jego wypłaty są zagrożone. Wielu Polaków obawia się o comiesięczne przelewy z racji 500 plus oraz tego, że wkrótce 500 plus może zostać zlikwidowane lub w poważny sposób ograniczone. Co dalej z programem 500 plus?

500 plus: czy przetrwa tylko do wyborów? Zawirowania wokół świadczenia. Czy program 500 zostanie zlikwidowany?

Dyskusje o końcu lub modyfikacji 500 plus trwają. Teraz dołączyło do nich przekonanie Roberta Biedronia, że PiS po wyborach prezydenckich zacznie ograniczać świadczenia, o czym świadczy zachowanie samego prezydenta sondującego grunt.

W wywiadzie dla gazety.pl lider Wiosny i kandydat Lewicy na prezydenta stwierdził, że niedawna zapowiedź A. Dudy, iż będzie apelował, by ludzie zamożni nie pobierali świadczenia 500 plus, to „zwiady”, czyli sprawdzanie na użytek rządzących, jak ograniczyć ten program i jakie będą reakcje.

– Ubolewam, że prezydent Andrzej Duda zapowiada zmiany i apeluje do tych, którzy pobierają 500 plus, żeby część z tych osób zrezygnowała z tego świadczenia – mówił Biedroń. – To prawdopodobnie zwiady. Oni sprawdzają, jak ograniczyć ten program. Wszystko na to wskazuje, że PiS zacznie to świadczenie ograniczać, ale oczywiście będzie czekał z zaanonsowaniem tego na okres powyborczy.

Likwidacja programu 500 plus. Czy jest powód od obaw?

Przypomnijmy: 20 kwietnia Duda co prawda podkreślił, że jeśli znowu zostanie wybrany, to nigdy nie podpisze ustawy o likwidacji 500+. Jednak zapytany przez Polsat News, czy w obecnej dramatycznej sytuacji spowodowanej koronawirusem dopuszcza możliwość, by zamożni nie brali świadczenia, odparł: – Będę apelował, aby nie pobierali. Jeżeli komuś wystarcza na normalne funkcjonowanie, będę apelował, by przynajmniej przez jakiś czas nie pobierał 500 plus”.

Ponieważ sieć zasypały podejrzenia, że PiS z prezydentem chcą bogatszym odebrać świadczenia, Duda odciął się na Twitterze: „Precz z manipulacją i kłamstwem! Kategoryczne NIE dla odbierania komukolwiek 500+!”.

Premier Morawiecki spytany, czy będzie apelował do zamożnych, by odstąpili od 500+, nie przyłączył się do Dudy i zamiaru apelowania, ale odparł: – Dzięki takim programom wielu ludzi może przejść przez ten ciężki okres. Utrzymamy te programy.

To z kolei zaczęło rodzić pytania, czy jest to świadczenie tylko na ciężki okres. Czyli do kiedy?

Petycja: wszystkim wstrzymać 500 plus

Już 5.446 osób podpisało się pod petycją pt „Wstrzymanie wypłat świadczeń 500+ i świadczeń rodzicielskich (tzw. kosiniakowe) i przeznaczenie środków pieniężnych na walkę z koronawirusem SARS-CoV-2” na stronie petycjeonline.com, służącej do składania i podpisywania petycji online.

„W dobie pandemii koronawirusa zbierającego śmiertelne żniwo potrzebne są znaczne środki pieniężne na prewencję i wspomaganie firm, które ponoszą ogromne straty w związku z zawieszeniem działalności. Dla gospodarki może to być zbyt duże obciążenie. Dlatego zwracamy się do Państwa o wsparcie petycji o wstrzymanie świadczeń socjalnych w postaci 500+ i tzw. kosiniakowego. Jak powszechnie wiadomo program 500+ nie przyniósł oczekiwanego efektu w postaci wzrostu dzietności, więc można przyjąć, iż te pieniądze są marnotrawione. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wspomożenie ochrony zdrowia i naszych rodzimych przedsiębiorstw. Wykażmy się rozsądkiem i odpowiedzialnością, Rodacy!” – czytamy w petycji.

Kontrowersje wokół 500 plus. Czy to koniec programu 500 plus?

500 plus budzi kontrowersje od początku, choć szczególnie w dobie kryzysu ekonomicznego, który się rozpoczął i zdaniem wielu dopiero się rozwinie.

500 PLUS W OSTRZU KRYTYKI

  • Po początkowym sukcesie program nie spełnia głównego celu, czyli podniesienia liczby urodzin. Obecnie ona spada: 2017 – 402.000, 2018 – 388.000. W marcu 2020 urodziło się 27.000 dzieci (rok temu w marcu 28.800). To najsłabszy miesiąc od grudnia 2015 r.
  • Hojność socjalna stała się balastem dla budżetu. Do niedawna PiS chwalił się brakiem deficytu, jednak jest on nieunikniony i to nie tylko z powodu koronawirusa. Znamienne, że na konferencji prasowej przed kilkoma dniami premier mówił o deficycie budżetowym akurat w kontekście 500 plus: – Deficyt to nie jest rzecz święta, będziemy go stosować ostrożnie, ale odważnie.
  • Krytykowane jest wypłacanie świadczenia bez względu na zamożność. Takie zrównanie uchodzi za niesprawiedliwość społeczną i nieracjonalne tracenie części pieniędzy, bo bogaci nie potrzebują ich, żeby mieć dzieci.
  • 500 plus skłania do porzucania pracy, zwłaszcza przez kobiety. Utrwala to styl życia na koszt państwa zamiast kreatywności zawodowej. Takim osobom coraz trudniej będzie wrócić do rzeczywistości zarobkowej.

500 plus: bez pieniędzy do ręki

Rezygnację z nowych programów typu 500+, czyli dopłat do ręki, zapowiedział sam rząd. Do końca kadencji PiS-u, czyli do 2023 r., nie będzie przyznawania określonym grupom pieniędzy. Co będzie w zamian?

Rząd wprawdzie obiecał pracę nad kolejnymi programami wspierającymi rodziny wielodzietne – tylko że pomoc nastąpi poprzez usługi, a nie wypłatę, dp której już przyzwyczaił ludzi. Inna sprawa, że i te usługi mogą pokrzyżować straty budżetowe poniesione w związku z pandemią. Polska dopiero się pogrąży, a potem długo będzie się podnosić. W tej sytuacji najważniejsze będzie dźwiganie gospodarki.

CZY UTRZYMAJĄ SIĘ PROGRAMY TYPU PLUS

Bardziej prawdopodobne od spektakularnego i groźnego dla rządzących zabrania świadczeń jest ich zmniejszanie lub uzależnianie od nowych kryteriów, zwłaszcza dochodowych.

Nawet jeśli na razie rząd nie zmniejszy świadczeń, pakiety plusowe zmaleją same, bo zżera je inflacja. Rodziny coraz więcej wydają na żywność i opłaty. De facto dostają już nie po 500, lecz po 450 zł na dziecko. Rząd nie zamierza waloryzować kwot.

Dotychczasowe programy plus do ręki

  • Rodzina 500+: 500 zł na każde dziecko miesięcznie.
  • 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
  • Dobry start, czyli 300 plus dla każdego ucznia co rok.
  • Emerytura plus – 13 minimalna emerytura co rok (od 2021 obiecana też 14).
  • Mama 4 plus – minimalna emerytura dla kobiet, które nie wypracowały świadczeń, ale wychowały najmniej czworo dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński