Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

54. Międzynarodowy Festiwal Organowy już w ten piątek

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W styczniu 2019 roku Hanna Zalewska wystąpiła w z koncertem solowym w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.
W styczniu 2019 roku Hanna Zalewska wystąpiła w z koncertem solowym w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Fot. Mat. Prasowe Filharmonii
W piątek, 7 sierpnia, o godz. 19.15 w bazylice katedralnej p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Koszalinie rozpocznie się szósty już z tegorocznych dziewięciu koncertów głównych 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wystąpią córka i ojciec, organiści Hanna Zalewska i Witold Zalewski.

Witold Zalewski od roku 1995 roku jest pierwszym organistą Katedry Wawelskiej. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił m. in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metropolitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Był organistą liturgii sprawowanych przez papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka . Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych (PWM) oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski). Witold Zalewski zajmuje się propagowaniem muzyki organowej, organizując liczne koncerty i festiwale (m.in. Mariacki Festiwal Organowy). W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II sprawuje obecnie funkcję dyrektora. Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie na stanowisku adiunkta z habilitacją.

Hanna Zalewska jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Jest laureatką Makroregionalnych Przesłuchań Klas Fortepianu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2016) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie. W listopadzie 2018 roku zdobyła I miejsce w XI Konkursie Młodych Organistów w Krakowie. Za artystyczne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/19 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oto, co usłyszymy w wykonaniu artystów: Henri Mulet - Toccata „Tu es Petra”; Aleksander Namysłowski - Fantazja „Wawel”; John Rutter – „Variations on an Easter theme”; César Franck - Preludium, fuga i wariacje h-moll; Alexandre Guilmant - Finał z Sonaty d-moll op. 42.

Drugą część koncertu wypełni występ sekcji dętej orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod batutą jej pierwszego dyrygenta Jakuba Chrenowicza. Zabrzmi I i II Suita na orkiestrę wojskową op. 28 nr 1 i 2 Gustava Holsta.

Bilety kosztują 18 zł (ulgowe – 15 zł), a kupić je można w kasie Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej (w dni powszednie w godz. 11-15) oraz przez stronę www.kupbilecik.pl.

Nocny Kochanek, popularny zespół heavy metalowy po raz kolejny przyjechał do Koszalina. Tym razem zagrał w klubie G38. Muzycy promujący swój ostatni, trzeci już w dyskografii album "Randka w ciemność" przyciągnęli do budynku przy ul. Gnieźnieńskiej 38 tłumy fanów gitarowego grania. Zobacz zdjęcia!

Nocny Kochanek w G38 w Koszalinie [NOWE ZDJĘCIA]

Zobacz także: Koncert zespołu Nocny Kochanek w klubie G38 w Koszalinie

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo