Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60 lat parafii greckokatolickiej w Szczecinku. Wielkie wydarzenie [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Chór Żurawli w szczecineckiej cerkwi
Chór Żurawli w szczecineckiej cerkwi Rajmund Wełnic
Nabożeństwo w cerkwi greckokatolickiej w Szczecinku, któremu przewodniczył biskup Włodzimierz Juszczak, zwieńczył piękny koncert chóru Żurawli. Okazją było 60-lecie parafii pw. Świętego Michała Archanioła.

Szczecinecka cerkiew greckokatolicka pw. Świętego Michała Archanioła nie mogła pomieścić wszystkich wiernych, którzy przyszli na nabożeństwo koncelebrowana przez Włodzimierza Juszczaka, biskupa Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej.

Cerkiew stanęła w roku 2015 przy ulicy Karlińskiej na szczecineckim osiedlu Zachód. Wcześniej, od roku 1959 grekokatolicy korzystali z gościny parafii katolickiej pw. Ducha Świętego. - Pierwszą łopatę pod wbiliśmy 6 czerwca 2010, budowa trwała więc pięć lat – mówił wtedy ksiądz Arkadiusz Trochanowski, proboszcz z Wałcza, który także sprawował posługę duszpasterską w szczecineckiej parafii greckokatolickiej. Decyzja o wzniesieniu świątyni zapadła w roku 2006 po wizytacji księdza biskupa eparchii wrocławsko-gdańskiej. Rok później miasto za symboliczną złotówkę sprzedało parafii teren na skraju osiedla Zachód, następne lata to przygotowania do inwestycji.

Dla niewielkiej społeczności – do parafii należy około 160 rodzin, z czego w Szczecinku mieszka około 60 – był to ogromny wysiłek, głównie finansowy. Osób o korzeniach ukraińskich na terenach, na których po wojnie przesiedlono Ukraińców w ramach akcji „Wisła” jest jednak więcej. Część jednak zasymilowała się, wielu funkcjonuje w rodzinach mieszanych. Ale coraz więcej z nich odkrywa na nowo swoją tożsamość i wraca do wiary przodków. Parafianom w budowie pomagali Ukraińcy z diaspory kanadyjskiej, ale też wielu ofiarodawców, w tym Polacy i parafie rzymskokatolickie ze Szczecinka i okolic.

Po mszy wystąpił Żurawli, chór reprezentacyjny Związku Ukraińców w Polsce. Artyści przyjechali na zaproszenie zarządu oddziału koszalińskiego i zarządu koła Związku Ukraińców w Polsce. - Koncert miał na celu przybliżenie ukraińskiej kultury muzycznej, jak również kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności narodowe i kulturowe - mówi Roman Biłas, przewodniczący zarządu Związku.
Żurawli istnieje od 1972 r. Zrzesza chórzystów z całego kraju. Repertuar zespołu obejmuje ukraińską muzykę ludową oraz najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej. Dziś śpiewają w nim również Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski - do pracy lub wskutek wojny - w ciągu ostatnich kilku lat.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto