Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

600 osób zalega koszalińskiemu ZBM prawie 20 milionów złotych. Rekordzista nie płaci od 20 lat!

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Prawie 20 milionów złotych zalegają lokatorzy koszalińskiemu ZBM. To kwota podstawowa, bez odsetek i kosztów sądowych.
Prawie 20 milionów złotych zalegają lokatorzy koszalińskiemu ZBM. To kwota podstawowa, bez odsetek i kosztów sądowych. Radek Koleśnik/archiwum
Prawie 20 milionów złotych zalegają lokatorzy koszalińskiemu ZBM. To kwota podstawowa, bez odsetek i kosztów sądowych. Rekordzista nie płaci od 20 lat i zalega około 100 tysięcy złotych. 

Według danych na koniec kwietnia koszaliński ZBM ma 593 dłużników, którzy nie płacą czynszu za okres co najmniej trzech miesięcy. Zalegają 19,9 miliona złotych. To szokująca kwota, ale jak przypomina Lucyna Sitarczyk, dyrektor ZBM, 6 lat temu zaległości sięgały prawie 27 milionów złotych. 

Do tego spadku przyczynił się też program odpracowywania długów, który został wprowadzony ponad 10 lat temu. W zeszłym roku dłużnicy (było ich około 90) "odpracowali"  ponad 400 tysięcy złotych, w tym roku z takiej możliwości korzysta 46 osób, które do końca kwietnia odpracowały 145 tysięcy złotych. 

Jak można odpracować swój dług?  Lucyna Sitarczyk zdradza, że dłużnicy najczęściej sprzątają klatki schodowe, czy biura ZBM oraz innych miejskich instytucji: - Na liście są przedszkola, Archiwum Państwowe, CK105, CKU, czy DPS — wymienia.

- Z doświadczeń minionych lat w wakacje jest mniej chętnych do odpracowywania długów, bo wiele osób woli podejmować prace sezonowe, dorywcze.

- Docieranie do dłużników to ciężka praca windykatora i specjalnego zespołu, który spotyka się z dłużnikami i próbuje wypracować z nimi program spłaty długów, np. przez rozłożenie ich na raty, odroczenie płatności, zamiany mieszkania na mniejsze czy właśnie skorzystanie z możliwości odpracowania długów — mówi dyrektor ZBM.

Program „Odpracowania zadłużenia” - kto może skorzystać

  • Program skierowany jest do dłużników (najemców oraz osób bezumownie korzystających z lokalu), którzy są lub mogą być zagrożeni utratą mieszkania w związku z powstaniem zaległości czynszowych. Ich dochód miesięczny w gospodarstwie domowym przeliczony na członka rodziny nie może przekroczyć 100% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym oraz 120% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (dane ogłasza Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), a zadłużenie z tytułu czynszu przekracza kwotę 5 tys. zł.
  • Udział w programie jest dobrowolny.
  • Osoby zainteresowane odpracowaniem swojego długu powinny złożyć wniosek na odpowiednim druku. Druki wniosku są dostępne w siedzibie ZBM w Biurze Obsługi Klientów przy ul. Połczyńskiej 24 oraz w każdej administracji ZBM, a także na stronie internetowej.

Gdy to nie pomaga, ZBM sięga po inne metody: wypowiedzenie umów najmu, kierowanie spraw o zapłatę należności na drogę postępowania sądowego, występowanie na drogę postępowania egzekucyjnego, dokonywanie wpisów do Krajowego Rejestru Długów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera