MKTG SR - pasek na kartach artykułów

64. Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku rozpoczęty

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
archiwum gk24
Rozpoczął się 16. Międzynarodowy Festiwal Szachowy Perła Bałtyku. W Łazach grają nie tylko czołowi krajowi szachiści, ale też ci z młodszych grup wiekowych i z mniejszymi rankingami. Łącznie to ponad 300 osób z kraju i zza granicy. Festiwal potrwa do wtorku, 7 lipca.

Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy: A (posiadający ranking FIDE powyżej 1600), B (posiadający ranking FIDE do 1600 oraz zawodnicy bez rankingu ELO), C (seniorzy od 50 lat), D (dzieci do lat 10 - rocznik 2010 i młodsze). Tempo gry to 90 minut + 30 sekund na każde posunięcie. W turnieju A nagroda główna to 2500 zł. Zaplanowano łącznie dziewięć rund plus dodatkowe atrakcje, w tym turniej szachów błyskawicznych i turniej szachów szybkich.

Jeśli chodzi o zawodników z naszego regionu, to w grupie A najwyżej sklasyfikowani sa póki co Mirosław Mielczarski i Ryszard Sokołowski (obaj Hetman Koszalin). W grupie B w czołówce są inni szachiści Hetmana, Nikola Grzesik, Jagoda Bieńko i Franciszek Małaczek (po dwa zwycięstwa). W grupie C turniej dobrze rozpoczął Waldemar Przerwa z Hetmana i Leon Bręgoszewski z UKS OPP Kołobrzeg. W grupie D liderem po pierwszej rundzie jest Robert Jodłowski z Hetmana, a pierwszą dziesiątkę zamyka jego klubowy kolega, Szymon Nowak. W turnieju kołowym z normą IM (mistrz międzynarodowy) rywalizuje zaś kolejny koszalinian, utytułowany Filip Łuczak.

Trzynaście drużyn wzięło udział w XIII Drużynowym Turnieju Szachowym o Puchar Starosty Koszalińskiego. Zawody zorganizowane przez UKS „GRAD” w Polanowie rozegrano w Zespole Szkół Publicznych w Polanowie w sobotę 9 lutego. W zmaganiach wzięło 43  zawodników i zawodniczek z Koszalina,  Choszczna, Sławna, Ustki, Lejkowa, Malechowa, Rosnowa, Warcina, Rosochy, Jacinek oraz oczywiście z Polanowa. Wspólnie grali emeryci, dorośli, młodzież i dzieci. Po raz drugi w historii naszych turniejów gościliśmy zawodnika z zagranicy (w tym roku z Białorusi, dwa lata temu grał Pakistańczyk). Zawody obserwowała spora grupa kibiców – rodziców i opiekunów najmłodszych zawodników. Turniej sędziował pan Henryk Węgrowski. Rozegrano siedem rund systemem szwajcarskim – po 15 minut na zawodnika. Turniej stał na wysokim poziomie, ok. 10 zawodników posiadało I lub II kategorię szachową i rankingi FIDE.  Ostatecznie najlepszy wynik i Puchar Starosty Koszalińskiego uzyskał zespół KSz HETMAN Koszalin: Krzysztof Majewski, Nikola Grzesik i Gracjan Grzesik. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Sławna: Piotr Rogalski, Zbigniew Mielczarski, Dmitrij Aniskiewicz (Białoruś). Trzecie miejsce zajęła kolejna drużyna z KSz Hetman Koszalin:  Franciszek Bochniak, Radosław Majewski, Mateusz Leszcz. Również te drużyny otrzymały puchar Starosty. Najlepsza drużyna z Polanowa: Adam Jurkowski, Łukasz Kaszubowski i Błażej Kaszubowski zajęła piąte miejsce w turnieju i otrzymała Puchar Burmistrza Polanowa dla najlepszej drużyny z gminy Polanów.  Indywidualnie najlepszy był Krzysztof Majewski (6 pkt.) przed Dmitrijem Aniskiewczem (6 pkt.) oraz Gracjanem Grzesikiem (5,5 pkt.). Uzyskali oni jednocześnie najlepsze wyniki w kategoriach do lat 18, wśród dorosłych i do lat 12. W kategorii do lat 9 najlepszy wynik osiągnął Dominik Dęga (Lejkowo). Zawodnicy ci otrzymali statuetki ufundowane przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą. Puchary wręczali Burmistrz Polanowa pan Grzegorz Lipski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Polanowie pan Józef Wilk. Oprócz tych wyróżnień, wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody rzeczowe i upominki – sprzęt sportowy, zabawki i gadżety. Nagrody ufundował Powiat Koszaliński, patronem turnieju był też Bank Spółdzielczy w Sławnie – Oddział w Polanowie. Wyniki turnieju zdjęcia dostępne są na stronie www.zsp.polanow.pl oraz na profilu facebook.com/grad.polanow Zobacz także: Magazyn Kulturalny GK24

XIII Powiatowy Turniej Szachów Drużynowych o Puchar Starosty...

Zobacz także: Bieg Górski 2020

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo