Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

650 lat Ormian w Polsce. Święto w Szczecinku [zdjęcia, wideo]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Państwo Rafayel Galustyan i Ashkhen Aghasaryan ze Szczecinka i ich dzieci - już urodzone w Polsce - Lilit i Jivan, w tradycyjnych ormiańskich strojach ludowych zwanych taraz
Państwo Rafayel Galustyan i Ashkhen Aghasaryan ze Szczecinka i ich dzieci - już urodzone w Polsce - Lilit i Jivan, w tradycyjnych ormiańskich strojach ludowych zwanych taraz Rajmund Wełnic
650 lat obecności Ormian w Polsce świętowała lokalna diaspora ormiańska w Szczecinku.

Losy Armenii i Polski splecione są ze sobą od wieku XIV, gdy król Kazimierz Wielki osiedla we Lwowie pierwszych Ormian. Przez wieki wspólnej historii połączyło nas wiele, dziś społeczność ormiańską w Polsce oblicza się na 40-45 tysięcy osób. Są wśród nich zasymilowani od pokoleń potomkowie Ormian jak kompozytor Krzysztof Penderecki, poeta Zbigniew Herbert, aktorki Anna Dymna i Sona Bohosiewicz. Ale i w przeszłości naród ormiański dał wielu wybitnych Polaków, jak wynalazca lampy naftowej Ignacy Łukasiewicz.

- Zresztą poza granicami Armenii mieszka więcej Ormian niż w naszej ojczyźnie: 7 milionów przy 3 milionach mieszkańców naszego kraju – mówił nam ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, gość specjalny szczecineckich uroczystości 650-lecia obecności Ormian w Polsce. To społeczność niezwykle zintegrowana, kultywująca tradycje nawet z dala od domu – mówi się, że Armenia jest tam, gdzie jest choć jeden Ormianin.

Współczesna fala emigracji to osoby, które wyjeżdżały z Armenii w latach 90. gdy kraj – po rozpadzie Związku Sowieckiego – odzyskał niepodległość i przeżywał poważne problemy ekonomiczne. Tak trafili do Szczecinka, gdzie mieszka około 60 Ormian. Trudnią się głównie handlem, w Polsce urodziły się już ich dzieci i wnuki. Od kilku lat obchodzą w Szczecinku rocznicę rzezi półtora miliona Ormian nazywanej Medz Jeghern dokonanej przez Turków w czasie I wojny światowej.

Podczas uroczystości jubileuszowych w szczecineckim zamku można było poznać dzieje Armenii i Ormian w Rzeczpospolitej, wysłuchać koncertu muzyki ormiańskiej i spróbować specjałów ich kuchni.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!