Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 - lecie ROD im. Lechitów w tę sobotę w Koszalinie

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
W sobotę o godz.14 Rodzinne Ogródki Działkowe im. Lechitów w Koszalinie organizują na terenie ogrodu festyn rodzinny dla swoich działkowiczów z okazji 70 - lecia ogrodu. Będzie okazja do towarzyskiego spotkania wymiany doświadczeń i oczywiście wspomnień.

Oto historia ogrodu zebrana przez jego użytkowników: Z dokumentacji będącej w dyspozycji ogrodu wynika, że pierwsze przydziały działek w ówczesnym pracowniczym ogrodzie działkowym im K. Świerczewskiego miały miejsce w marcu 1952 roku.

Ogród powstał decyzją władz miasta w uzgodnieniu z Wojewódzką Radą Związków Zawodowych. Teren leżący za budynkiem obecnej Komendy Policji był zapleczem przedwojennej Fundacji Karkutscha opiekującej się starszymi schorowanymi osobami. Stanowił on połączenie parku z ogrodem owocowo – warzywnym. Granicą była ul Polna ,przy której usytuowane były budynki mieszkalne za którymi aż do terenów kolejowych były tylko pola uprawne.

Pierwszymi działkowiczami były osoby podobnie jak w całym Koszalinie przybyłe z różnych części kraju także repatrianci ze wschodu. Połączyło ich nie tyko zamiłowanie do uprawy kwiatów, drzewek owocowych ale i możliwość pozyskania warzyw. Kraj po wojennych zniszczeniach powoli ulegał odbudowie. Z historii wiemy ,że społeczeństwo było ubogie .Możliwość pozyskania własnych warzyw było motorem wielu inicjatyw powstawania pracowniczych ogrodów działkowych w całej Polsce. Zachowane dokumenty osób ubiegających się o przydział działki pokazują całą strukturę społeczną. Urzędnicy administracji państwowej, pedagodzy ,wojskowi, artyści i robotnicy. Z wykształceniem wyższym i podstawowym razem stworzyli ten ogród. Zaniedbany teren pocięty alejkami z pozostałością fundamentów wyburzonych budowli musieli we własnym zakresie uporządkować, ogrodzić teren wytyczyć działki.

Są w ogrodzie działkowicze , którzy pamiętają tych pionierów. Byli ich sąsiadami , Dziś nie ma wśród nas aktywnych działkowców założycieli ogrodu w 1952 r , ale pamiętamy Panią Czesławę Sokołowską , której pasją była nie tylko działka ale też poezja. Pisała okolicznościowe wiersze recytowane na spotkaniach działkowców. Pan Edward Pokrzywiński główny wykonawca wodociągu w ogrodzie, który nam bezawaryjnie służył przez dziesiątki lat. Panowie Antoni Waszkowski ,Adam Rzeczycki Pan Zubkow tworzyli ten ogród. Są też w ogrodzie osoby , które kontynuują rodzinna tradycję .Pan Henryk Matuszak nie tylko zakładał ogród był też jego Przewodniczącym a syn Mariusz jest aktywnym działkowcem.

Również Pan Czesław Kopoczyński wieloletni Przewodniczący Zarządu ogrodu przekazał działkę dla zięcia Pana Stefana Juraszczyk , który z żoną Krystyną od 1981 roku utrzymują jedną z najładniejszych działek. Pana Józefa Podgórskiego społecznika mającego wyjątkowo szczęśliwą rękę do szczepień drzewek owocowych do dziś niejedna jego jabłoń rośnie w ogrodzie, zastąpiła córka Krystyna. Państwo Krystyna i Józef Biedziuk przejęli działkę od ojca Pani Krystyny Pana Rajmunda Homan , podobnie Pani Emilia i Mirosław Merło kontynuują dzieło Pana Władysława Merło. Od lat też aktywnie uczestniczą w pracach organów statutowych pełniąc w nich różne funkcje. Pani Plucińska będąca członkiem ogrodu od 1952 roku z uwagi na swój stan zdrowia przekazała działkę swojemu wnukowi mającemu zaledwie 18 lat Panu Grzegorzowi Budzyńskiemu. Dziś to jeden z działkowiczów o najdłuższym stażu.

Ogród liczący początkowe 23 działki wraz z upływem lat zmieniał swój charakter z ogrodu typowo owocowo -warzywnego na bardziej rekreacyjny. Nastąpiły też podziały działek z 4 -ro arowych na mniejsze 2-u arowe. Dziś mamy 33 działki o różnej wielkości 45 aktywnych członków stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców Młodsze pokolenia działkowiczów bardziej docenia walory rekreacyjne działki. Ogród w chwili założenia leżący na obrzeżach miasta dziś znajduje się niemal w centrum , obok Szkoły Podstawowej ,przedszkola i dużego osiedla mieszkaniowego. Rodzi to określone problemy natury społecznej i organizacyjnej. Kolejne Zarządy ogrodu musiały im sprostać. Panowie Mieczysław Antkowiak , Leon Frankiewicz ,Rajmund Hawrylak , Edward Braniecki kierując Zarządami od lat osiemdziesiątych dbali o estetykę ogrodu i jego infrastrukturę.

Dziś ogród posiada sieć energetyczną oraz całkowicie nową dostosowaną do indywidualnego odbioru wody sieć wodociągową. Większość prac modernizacyjnych działkowcy wykonali społecznie. Społecznie też od wielu lat pracują członkowie organów statutowych Zarząd i Komisja Rewizyjna. Specyfika ogrodu - mała ilość działek jak też ich kształt 8 m szerokości i 50 m długości powoduje konieczność przyjaznych stosunków z sąsiadami i uwzględniania ich potrzeb. Z przyjemnością można stwierdzić że w tym ogrodzie panuje niemal rodzinna atmosfera. Mamy ufność że tak pozostanie przez następne lata działalności ogrodu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera