Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wyjątkowa inscenizacja w Koszalinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Wideo
od 16 lat
Dokładnie wtedy, gdy zakończyła się ulewa i rozstąpiły się chmury, rozpoczęła się w Koszalinie wielka inscenizacja z czasów Powstania Warszawskiego.

Blisko 80 rekonstruktorów z Koszalina i regionu, a także ich przyjaciół z Niemiec, wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystko rozgrywało się u stóp nowego Mostu Powstańców Warszawskich w Koszalinie.

Już faszystowska flaga wisząca na jednej z kamienic przy ul. Batalionów Chłopskich robiła ogromne wrażenie i nawet wychylający się przez okna zwykli mieszkańcy kamienicy nie psuli atmosfery roku 1944.

Rekonstruktorzy przygotowali blisko godzinną inscenizację, ze świetnie odegraną łapanką i równie naturalnie zagranym zdobywaniem Żoliborza. Po godzinie otrzymali gromkie brawa od widowni, która z minuty na minutę gęstniała.

Nic dziwnego, jeszcze pięć minut przed rozpoczęciem inscenizacji nad Koszalinem oberwała się chmura, a deszcz lał się jak z wiadra. Z czasem robiło się coraz przyjemniej, więc i ludzi przychodziło coraz więcej.

od 16 lat

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Rozkaz o wybuchu powstania wydał 31 lipca 1944 r. dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski "Bór", uzyskując akceptację Delegata Rządu Jana S. Jankowskiego.

1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.

Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera