MKTG SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica bitwy o Monte Cassino. Obchody w Koszalinie i regionie

Łukasz Suchanowski
Łukasz Suchanowski
18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa po wielodniowych walkach zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino.
18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa po wielodniowych walkach zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W najbliższy weekend w Koszalinie i Staniewicach (pow. sławieński) odbędą się obchody upamiętniające żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, którzy 18 maja 1944 roku zdobyli ruiny klasztoru na Monte Cassino.

Wystawa “Koszalińscy żołnierze gen. Andersa”

17 maja o godz. 11 w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie rozpocznie się wernisaż wystawy “Koszalińscy żołnierze generała Andersa”.

- Pomysł powstania wystawy spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem. Otrzymaliśmy od wielu rodzin żołnierzy 2. Korpusu Polskiego z Koszalina i okolicznych miejscowości wiele pamiątek. Wśród nich są: unikatowe dokumenty i fotografie, odznaczenia oraz mundury z epoki - opowiada Marcin Maślanka, specjalista ds. edukacji i promocji Muzeum OPL w Koszalinie.

W otwarciu wystawy planuje wziąć udział 97-letni por. Aleksander Kaczorowski z Sianowa - ostatni żyjący w regionie żołnierz II Korpusu Polskiego, do którego wstąpił w lipcu 1945 roku po zakończeniu działań wojennych.

Wystawa będzie dostępna w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie przy ul. Wojska Polskiego 70 od 17 maja do końca września.

Uroczystość na cmentarzu w Staniewicach

W południe 18 maja na cmentarzu w Staniewicach (gm. Postomino) zostaną upamiętnieni pochowani tam uczestnicy bitwy o Monte Cassino - sierż. Józef Midka i kpr. Benedykt Araszewski.

- Na grobach zostaną odsłonięte okolicznościowe tabliczki "Monte Cassino - Żołnierz PSZ na Zachodzie” - informuje organizator uroczystości Paweł Łoziński, prezes Oddziału w Sławnie Związku Inwalidów Wojennych RP.

– W uroczystości wezmą udział rodziny zmarłych weteranów, władze samorządowe i reprezentacja Wojsk Obrony Terytorialnej. Złożymy lokalnym bohaterom należny szacunek – dodaje P. Łoziński.

18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa po wielodniowych walkach zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. W czasie walk zginęło blisko 1000 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. W najnowszej historii Polski bitwa o Monte Cassino stała się symbolem wielkiej ofiarności i męstwa polskich żołnierzy na zachodnim froncie II wojny światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński