Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2020: Wysokość opłat abonamentowych. [12.10.2020] Jakie stawki i kary za brak opłaty? Kto nie musi płacić abonamentu RTV

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Abonament RTV. Ile abonament w 2020 roku?
Abonament RTV. Ile abonament w 2020 roku? archiwum
Abonament RTV 2020. Wysokość opłat abonamentowych w 2020 roku. Jakie stawki abonamentu radiowo telewizyjnego w 2020 roku. Sprawdź co się zmieni w opłatach RTV. Kto musi płacić abonament RTV. Czy jeśli mamy kablówkę to trzeba płacić abonament RTV?

Abonament RTV 2020: ile płacić? Ile za radio w aucie i dwa telewizory? Komu grozi kara i jak się bronić?

Już 12 lat mija jak premier Tusk uznał abonament RTV za „archaiczny sposób finansowania mediów publicznych” i „haracz ściągany z ludzi”. Obiecał, że rząd będzie zabiegał o jego zniesienie. Miliony Polaków przejęły się tym i przestały płacić, a nowi nabywcy odbiorników nie zarejestrowali ich i płacić nie zaczęli. Jedni i drudzy są za to ścigani. Abonament RTV – sprawdź, czy można nie płacić.

Niejasna sytuacja i stres ciągną się, a nowe rządy nic tym nie robią. Abonenci chcą abolicji i zniesienia abonamentu, politycy przebąkują o umorzeniu długów, ale i płaceniu „od nowa” po tym umorzeniu. Tymczasem ściganie trwa. Jedyne, co trochę pociesza, to fakt, że opłaty nie rosną.

Abonament RTV 2020: Miesięczne opłaty RTV

  • 2015: radio 6,50 zł, telewizor lub telewizor i radio 21,50.
  • 2016-19: radio 7 zł, telewizor lub telewizor i radio 22,70.
  • 2020: radio 7,00 zł, telewizor lub telewizor i radio 22,70.

Tak więc abonament RTV w 2020 r. wynosi rocznie 84 zł za radio i 272,40 za telewizor lub telewizor i radio. Tyle uiścimy płacąc co miesiąc. Zapłacimy mniej, jeśli zrobimy to z góry za większy okres jeden miesiąc.

Poczta Polska ogłosiła, że użytkownicy odbiorników RTV, którzy do 25 stycznia 2020 roku zapłacą za cały rok, dostaną 10 proc. zniżki.

W dowolnym czasie w ciągu roku również można skorzystać ze zniżek, płacąc za dowolny okres dłuższy niż 1 miesiąc. Przykładowo, płacąc za 6 miesięcy z góry uiścimy za radio 39,90 zamiast 42 zł, a za telewizor i radio 129,40 zamiast 136,20 zł.

Abonament RTV 2020: Opłaty RTV – ile za kilka odbiorników lub radio w aucie

Nabywca pierwszego radia czy telewizora ma obowiązek rejestracji odbiornika w dowolnej placówce pocztowej w ciągu 14 dni od kupna. Może to też zrobić przez internet, za pośrednictwem Centrum Obsługi Finansowej PP SA – wszystkie adresy znajdziesz na końcu tego artykułu.

Niezależnie od liczby odbiorników w tym samym gospodarstwie domowym i samochodzie, a także w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, sanatoriach, żłobkach, placówkach oświatowych, uczelniach, domach pomocy społecznej w tym samym budynku lub zespole budynków i w pojazdach tych instytucji – uiszcza się tylko jedną opłatę radiową lub telewizyjną.

Jedynie instytucje i firmy centralne wnoszą opłaty za każdy odbiornik TV lub radio, w tym za odbiorniki w samochodach służbowych.

Abonament RTV 2020: Opłaty RTV – tu nie ma zwolnień:

  • wnoszenie opłat w gospodarstwie domowym nie zwalnia od rejestracji odbiorników i opłat we własnym miejscu pracy;
  • opłata na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej i platformy cyfrowej nie zwalnia od opłat abonamentowych.

Abonament RTV 2020: Opłaty RTV 2020 – czego nie rejestrować?

Nie trzeba rejestrować urządzeń, które nie mają charakteru odbiorników, choć technicznie mogą taką rolę pełnić. Zatem nie rejestrujemy nie tylko odtwarzaczy audio i wideo, a także odbiorników TV niepodłączonych do instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniących tylko zadanie monitora lub wykorzystywanych w produkcji.

Poza tym nie trzeba rejestrować odbiorników używanych wyłącznie do tworzenia audycji, rozpowszechniania programów RTV i kontroli ich jakości oraz przeznaczonych do sprzedaży w ramach działalności handlowej.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV nawet gdy używa odbiornika?

Główne warunki to co najmniej 75 lat, I grupa inwalidzka, niezdolność do pracy, znaczna niesprawność, renta socjalna, zasiłek, bezrobocie, niska emerytura, kombatanctwo z inwalidztwem, głuchota, niewidzenie.

Abonament RTV 2020: kto jest ścigany?

Ścigani są ci, którzy kiedyś zarejestrowali sprzęt, ale przestali płacić, oraz ci, którzy nigdy nie zarejestrowali urządzeń RTV.

Abonentom z pierwszej grupy niczego nie trzeba udowadniać. Mogą nawet od lat nie używać radia czy telewizora, jednak wciąż naliczane im są opłaty i odsetki. Mogą wyrejestrować sprzęt, lecz najpierw muszą uregulować zaległości.

Drugiej grupie trzeba udowodnić posiadanie odbiornika. Kontrole przeprowadzają pracownicy poczty. Gdy stwierdzą niezarejestrowany odbiornik, wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji, a co do zaległości – bez względu na wielkość – naliczana jest trzydziestokrotność miesięcznej opłaty.

W obu przypadkach nieuiszczanie opłat może się skończyć tytułem wykonawczym urzędu skarbowego i egzekucją komorniczą.

Abonament RTV 2020 – jak się przed tym bronić: czytaj dalej!

Nie mają znaczenia argumenty zalegających, że uwierzyli Tuskowi, iż abonamentu RTV nie będzie, ani – że pieniądze te idą na media państwowe sprzyjające władzy, której abonent nie znosi i nie chce finansować propagandy na ich rzecz.

Abonament RTV 2020 – jak się bronić przed karą i co zrobić z długiem

Jeśli ktoś nie zarejestrował odbiornika, może nie wpuścić kontrolerów do domu, przy czym antena przy oknie nie jest dowodem posiadania sprzętu. Kontrolerzy, żeby wejść do domu, nie mają prawa działać podstępem, np. przedstawiając się jako listonosze czy oferenci kablówki. Ale mogą wrócić z decyzją sądu o przeszukaniu i z policją lub pracownikiem skarbówki. Wtedy trzeba wpuścić, podobnie jak potem komornika.

Z kolei do tych abonentów, którzy kiedyś zarejestrowali sprzęt i przestali płacić, nawet nikt nie musi przychodzić. W razie wezwania do zapłaty mogą tylko wystąpić o rozłożenie zaległości na raty lub jej umorzenie – gdy przemawia za tym szczególna sytuacja losowa, np. bardzo niskie dochody.

Zaległości w opłatach RTV: dokąd wysłać wniosek o raty lub umorzenie?

Adres: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów

Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

Są jednak dwie dodatkowe szanse, że nie zapłacimy.

  • Zaległość z tytułu abonamentu RTV przy braku czynności windykacyjnych przedawnia się po upływie 5 lat. Niestety młodsze niż pięcioletnie zaległości będą wisieć nadal.
  • Jeśli dostaniesz wezwanie do spłaty zaległości, możesz zażądać dokumentów, na podstawie których wysunięto roszczenie, licząc na bałagan w systemie poczty i niekompletne dane.

Abonament RTV – sprawy i pytania kieruj:

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera