Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament telewizyjny na razie po staremu

Ilona Stec [email protected]
Ponad połowa Polaków ogląda telewizje nie płacąc abonamentu, większość argumentuje, że płaci platformom cyfrowym i kablówkom.
Ponad połowa Polaków ogląda telewizje nie płacąc abonamentu, większość argumentuje, że płaci platformom cyfrowym i kablówkom. Fot. sxc.hu
Ustawa dotycząca opłat abonamentowych za radio i telewizję sprawia, że nasi Czytelnicy są już całkiem zdezorientowani.

- Czy emeryci w końcu zwolnieni są z opłat za abonament radiowo-telewizyjny, czy nie, bo raz mówi się tak, raz inaczej. Nikt nic nie wie, nigdzie nie można zasięgnąć wiarygodnych informacji. Może wam się to uda - prosi Czytelnik podczas redakcyjnego dyżuru.

- Z opłacania abonamentu mieli być zwolnieni emeryci mający ponad 60 lat i emeryturę nie wyższą niż połowa średniej krajowej pensji. Sprawdźcie, czy to już obowiązuje, czy nie, bo na poczcie, gdzie próbowałam się czegoś dowiedzieć, nic o tym nie wiedzą - żali się inny Czytelnik. - PO obiecała, że abonament zostanie zniesiony. Jedni płacą, inni nie. Czy ten abonament jeszcze jest, czy już go nie ma? Kompletnie się w tym pogubiłem - wyznaje kolejny z Czytelników.

Podobnych sygnałów jest więcej.
Jak poinformowano nas w biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, abonament za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych na razie płacimy tak, jak dotychczas. Wątpliwości w tej sprawie rozwiewał w swoim oświadczeniu z listopada zeszłego roku przewodniczący KRRiTV Witold Kołodziejski.

Informował w nim, że do czasu wejścia w życie nowej ustawy - z 13 czerwca 2008 r. - rozszerzającej grupę osób zwolnionych od opłat abonamentowych (i rozporządzenia KRRiT określającego rodzaje dokumentów potwierdzających uprawnienia do tych zwolnień) obowiązują przepisy starej ustawy - z 21 maja 2005 roku - o opłatach abonamentowych, czyli - dotychczasowe. Jak podkreślał w swym oświadczeniu szef KRRiT, emeryci i renciści oraz osoby bezrobotne i pobierające świadczenia przedemerytalne w dalszym ciągu mają obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Przypomnijmy, według aktualnie obowiązujących przepisów z opłacania abonamentu zwolnione są osoby, które ukończyły 75 lat, inwalidzi z I grupą, osoby całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji, pobierające renty socjalne lub świadczenia pielęgnacyjne, a także niesłyszący i niewidomi. Pod warunkiem jednak, że nie zamieszkują wspólnie z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26 lat i uprawnień do zwolnienia z opłaty abonamentowej nie mają.
Nie muszą płacić abonamentu także inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojskowymi i wojennymi, osoby które zostały inwalidami w wyniku represji wojennych i okresu powojennego, a także członkowie rodzin pozostałych po tych osobach. Z abonamentu zwolnieni są też ci, którzy zostali inwalidami w wyniku zatrudnienia - w ramach wojskowej służby zastępczej - w kopalniach węgla kamiennego, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.
Miesięczna opłata abonamentowa za używanie radioodbiornika wynosi 5,30 złotego.

Za odbiornik telewizyjny lub za radio i telewizor - 17 złotych. Osobom, które zdecydują się zapłacić z góry za kilka miesięcy - przysługuje odpowiednia zniżka. Przewodniczący KRRiT przypomina w swym oświadczeniu, że zaprzestanie wnoszenia opłat abonamentowych bez uprzedniego dopełnienia formalności spowoduje powstanie zadłużenia. Żeby abonamentu nie płacić, trzeba odbiorniki wyrejestrować. Związane z tym formalności załatwia się w urzędzie pocztowym. Zgodnie z przepisami jednak każdy, kto korzysta z radia i telewizji, abonament płacić powinien.

Nowa ustawa o opłatach abonamentowych, zwalniająca z tego obowiązku większą niż dotąd grupę osób, zacznie obowiązywać po 30 dniach od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw. Zanim tam trafi, musi podpisać ją prezydent. Jak dowiedzieliśmy się, prezydent takiej decyzji jeszcze nie podjął. Ustawa wciąż jest w trakcie prac legislacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!