Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Wielgus zrezygnował z urzędu

Fotorzepa
Abp Wielgus zrezygnował ze stanowiska metropolity warszawskiego
Abp Wielgus zrezygnował ze stanowiska metropolity warszawskiego Fotorzepa
Abp Stanisław Wielgus złożył rezygnację z funkcji metropolity warszawskiego. Papież Benedykt XVI rezygnację przyjął.

Kardynałowi Glempowi powierzył administrowanie archidiecezją warszawską - czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej
"Nuncjatura Apostolska w Polsce niniejszym urzędowo zawiadamia, że ks. abp Stanisław Wielgus, arcybiskup metropolita warszawski, w dniu przewidzianego ingresu do bazyliki katedralnej i rozpoczęcia posługi duszpasterskiej w Kościele Warszawskim, złożył rezygnację ze swojego urzędu na ręce Ojca Świętego Benedykta XVI, zgodnie z przepisami kan. 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Ojciec Święty przyjął rezygnację ks. abp. Stanisława Wielgusa i powierzył ks. kard. Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski, pełnienie funkcji administratora archidiecezji warszawskiej do czasu podjęcia dalszych decyzji." - głosi komunikat Nauncjatury Apostolskiej, podpisany przez abp. Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Wydany przez Nuncjaturę Apostolską w Warszawie komunikat o rezygnacji arcybiskupa Stanisława Wielgusa powołuje się na paragraf 2 kanonu numer 401 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Brzmi on następująco: "Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu".

Oznacza to, że rezygnacja arcybiskupa Wielgusa nie była jego własną decyzją, lecz, że podporządkował się on decyzji Watykanu, który poprosił go o ustąpienie.

Papież powierzył kard. Józefowi Glempowi tymczasową funkcję administratora apostolskiego w archidiecezji.
Jeszcze przed ogłoszeniem 6 grudnia zeszłego roku przez Benedykta XVI nominacji arcybiskupa Warszawy, a także potem, media pisały o przeszłości księdza Wielgusa i jego współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Wielgus - wówczas jeszcze biskup płocki - zaprzeczał, by współpracował ze służbami PRL; przyznawał, że spotykał się z funkcjonariuszami, ale tylko w celach paszportowych. Zapewniał, że na nikogo nie donosił i nikogo swymi słowami nie skrzywdził. Zaprzeczenia powtórzył po grudniowym artykule w "Gazecie Polskiej", która napisała, że ks. Wielgus przez 20 lat współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

Powołano dwie komisje, które zapoznały się w IPN z aktami dotyczącymi abpa Wielgusa - Kościelna Komisja Historyczna badała dokumenty na wniosek samego arcybiskupa, drugą powołał Rzecznik Praw Obywatelskich. Obie doszły do tego samego wniosku - są dowody współpracy ks. Wielgusa z wywiadem PRL. Kościelna komisja przekaże swe materiały Watykanowi.

4 stycznia abp Wielgus wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył większości stwierdzeń z akt IPN. Jeszcze tego samego dnia o godz. 16 abp Wielgus wydał drugi dokument - odezwę do duchowieństwa i wiernych, w której wyznał swój "błąd popełniony przed laty" i wyraził skruchę. Zadeklarował, że podda się każdej decyzji Ojca Świętego, któremu - jak zapewnił - też wszystko wyznał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!