Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Absolwent szuka pracy. Nie jest łatwo

(cza)
sxc.hu
Skończyłem studia, mam dyplom w ręku i co dalej? Odnalezienie się na rynku pracy w niesprzyjającej rozwojowi zawodowemu gospodarce stwarza wiele trudności. Dla absolwenta jest to tym bardziej nie lada wyzwanie, bo zazwyczaj jego doświadczenia zawodowe są niewielkie.

Nadanie swojej karierze zawodowej odpowiedniego kierunku już na samym jej początku to klucz do sukcesu. Aby go osiągnąć należy najpierw dobrze określić to, czym chciałbym i mogę się zajmować, do czego mam predyspozycje i zamiłowania.

Oczywiście ukończenie danego kierunku studiów nakreśla w pewien sposób rozwój kariery zawodowej, jednak definiuje go tylko ogólnie. dają nam określoną wiedzę i kwalifikacje, zazwyczaj jednak umożliwiają rozwój w bardzo wielu różnych kierunkach (np. absolwent psychologii może: założyć własną praktykę, pracować w placówce służby zdrowia, pracowni psychologiczno- dydaktycznej, szkole, dziale personalnym, agencji doradztwa personalnego, urzędzie pracy, pomocy społecznej etc.).

Każde z tych stanowisk charakteryzuje się inną specyfiką pracy, a co za tym idzie, innymi wymaganiami w zakresie wiedzy, kwalifikacji, predyspozycji osobowościowych. Aby dobrze wybrać swoją drogę zawodową należy przede wszystkim określić te obszary, biorąc pod uwagę zarówno swoje mocne, jak i słabe strony.

Najlepiej zrób bilans: wiedza; umiejętności; predyspozycji osobowościowych; doświadczenia; wartości i poglądów. Taka analiza pozwoli dokładniej przyjrzeć się własnemu potencjałowi i podjąć odpowiednią decyzję. Być może okaże się, że znajdziemy dla siebie kilka dróg rozwoju zawodowego. To na pewno zwiększy naszą szansę w poszukiwaniu pracy. Wiesz już czym chciałbyś się zajmować. Jak zatem wykorzystać swój potencjał do zdobycia wymarzonej pracy?

Często absolwenci lub studenci chcący podjąć pracę zawodową, nie zdają sobie sprawy z tego jak szerokie mają doświadczenia i kwalifikacje. Słyszy się: "Chciałbym podjąć ciekawa prace, ale nie mam żadnego doświadczenia zawodowego, więc nie ma co wpisać CV".

Okazuje się, że studenci czy absolwenci mogą pochwalić się ciekawymi doświadczeniami, tylko nie wiedzą jak ważne w poszukiwaniu pracy może być to czego dokonali w okresie studiów. Zapewne każdy z nich może pochwalić się czymś co zainteresuje rekrutera.
Powinniśmy zatem prześledzić swoją działalność studencką. Jeśli nadal studiujesz bądź aktywny, angażuj się w różnorodne projekty, dowiedź się co może zaoferować uczelnia, a co sam możesz zrobić, aby wzbogacić swoje doświadczenie. Takimi ciekawymi i owocnymi sposobami zdobywania zawodowych szlifów są m.in.:

- działalność w organizacji studenckiej tu nie tylko możesz nawiązać ciekawe znajomości, ale także brać udział w projektach, którymi będziesz mógł pochwalić się w CV;

- wolontariat dobrze widziany u wielu pracodawców, nie tylko z dziedzin społecznych;
- praktyka zagraniczna, wymiana studencka daje możliwość praktycznego zetknięcia się
z językiem i osiągnięciami naukowymi, do których dostęp w Polsce jest utrudniony;
- udział w szkoleniach, seminariach tematycznych, warsztatach nie tylko masz okazję wzbogacić swoją wiedzę, ale także poznać autorytety z twojej dziedziny;

- praca dorywcza pozwala ci poznać specyfikę pracy i sprawdzić jak czujesz się w roli pracownika, być może będziesz dążył do założenia własnej działalności gospodarczej;
- rozwijanie zainteresowań, przystąpienie do organizacji hobbystycznej;
- uczestniczenie w różnego rodzaju kursach (np.: komputerowym, językowym);
- ukończenie studiów podyplomowych dzięki czemu można wzbogać lub zmienić ścieżkę swojej kariery zawodowej;

- przynależność do internetowych portali branżowych i forów dyskusyjnych służy nawiązywaniu kontaktów ,a także pozwala być na bieżąco w kręgu swoich zainteresowań zawodowych.
Najważniejsze by zapisując się do jakiejkolwiek organizacji, czy nawet podejmując pracę dorywczą być aktywnym i wynieść z tego jak najwięcej doświadczeń.

Nawet najdłuższa lista podejmowanych działalności nic nie da, jeśli nie będziesz potrafił powiedzieć rekruterowi w jaki sposób wzbogaciły ciebie te doświadczenia i czego się dzięki temu nauczyłeś. Oczywiście wolontariat, czy działalność w organizacjach studenckich nie zastąpi doświadczenia zawodowego. Daje jednak przyszłemu pracodawcy jasną informację, że jesteś człowiekiem aktywnym, chętnym do rozwijania umiejętności, zatem warto w nas zainwestować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!