Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Giedrys, astronom ze Szczecinka. W setną rocznicę urodzin ma tablicę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Rajmund Wełnic
Z okazji setnej rocznicy urodzin Adama Giedrysa (1918-1997), astronoma-amatora ze Szczecinka, na ścianie kamienicy przy ulicy Kościuszki 10 odsłonięto w czwartek tablicę mu poświęconą.Tu przez kilkadziesiąt lat pan Adam mieszkał, prowadził pracownię krawiecką,  na dachu zbudował kopułę obserwatorium astronomicznego. Stąd prowadził badania kosmosu, dokonał wielu odkryć oraz wychował kilka pokoleń ludzi ciekawych świata. Ale przede wszystkim udowodnił, że siermiężna rzeczywistość PRL nie musiała ograniczać w sięganiu po nie tylko gwiezdne marzenia. Adam Giedrys był w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, po 1945 roku działał w podziemiu antykomunistycznym i odsiedział za to kilkuletni wyrok. Za kratami przeżył śmierć kliniczną, która pozwoliła mu odkryć nowe powołanie. Astronom-krawiec współpracował z amerykańską agencją kosmiczną NASA, która w latach 70. przesłała mu na wystawę do Szczecinka okruch księżycowej skały przywieziony przez misję Apollo. Z okazji 100. urodzin Adama Giedrysa w Muzeum Regionalnym otwarto także wystawę poświęconą jego dorobkowi, a Senat podejmie okolicznościową uchwałę.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Adama Giedrysa (1918-1997), astronoma-amatora ze Szczecinka, na ścianie kamienicy przy ulicy Kościuszki 10 odsłonięto w czwartek tablicę mu poświęconą.Tu przez kilkadziesiąt lat pan Adam mieszkał, prowadził pracownię krawiecką, na dachu zbudował kopułę obserwatorium astronomicznego. Stąd prowadził badania kosmosu, dokonał wielu odkryć oraz wychował kilka pokoleń ludzi ciekawych świata. Ale przede wszystkim udowodnił, że siermiężna rzeczywistość PRL nie musiała ograniczać w sięganiu po nie tylko gwiezdne marzenia. Adam Giedrys był w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, po 1945 roku działał w podziemiu antykomunistycznym i odsiedział za to kilkuletni wyrok. Za kratami przeżył śmierć kliniczną, która pozwoliła mu odkryć nowe powołanie. Astronom-krawiec współpracował z amerykańską agencją kosmiczną NASA, która w latach 70. przesłała mu na wystawę do Szczecinka okruch księżycowej skały przywieziony przez misję Apollo. Z okazji 100. urodzin Adama Giedrysa w Muzeum Regionalnym otwarto także wystawę poświęconą jego dorobkowi, a Senat podejmie okolicznościową uchwałę. Rajmund Wełnic
Z okazji setnej rocznicy urodzin Adama Giedrysa (1918-1997), astronoma-amatora ze Szczecinka, na ścianie kamienicy przy ulicy Kościuszki 10 odsłonięto w czwartek tablicę mu poświęconą.

Tu przez kilkadziesiąt lat pan Adam mieszkał, prowadził pracownię krawiecką, na dachu zbudował kopułę obserwatorium astronomicznego. Stąd prowadził badania kosmosu, dokonał wielu odkryć oraz wychował kilka pokoleń ludzi ciekawych świata. Ale przede wszystkim udowodnił, że siermiężna rzeczywistość PRL nie musiała ograniczać w sięganiu po nie tylko gwiezdne marzenia.

Adam Giedrys był w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, po 1945 roku działał w podziemiu antykomunistycznym i odsiedział za to kilkuletni wyrok. Za kratami przeżył śmierć kliniczną, która pozwoliła mu odkryć nowe powołanie. Astronom-krawiec współpracował z amerykańską agencją kosmiczną NASA, która w latach 70. przesłała mu na wystawę do Szczecinka okruch księżycowej skały przywieziony przez misję Apollo.

Z okazji 100. urodzin Adama Giedrysa w Muzeum Regionalnym otwarto także wystawę poświęconą jego dorobkowi, a Senat podejmie okolicznościową uchwałę.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!